„Tai nuostabus kūrinys, įamžinantis miesto istoriją ir čia gyvenusius žmones bei jurbarkiečius, kurie karo metais gelbėjo žydus“, – pranešime spaudai sako Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius.
Sinagogų aikštės memorialas suvienijo Jurbarko žydų bendruomenės palikuonis iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos bei Kanados ir filantropus iš Lietuvos, Vokietijos ir Izraelio.
Aikštę ir vietą memorialui statyti išrinko Jurbarko savivaldybė, paminklą sukūrė Jurbarke šaknų turinti Izraelyje gyvenanti Zundelovičių šeima: skulptorius Dovydas Zundelovičius, architektė Anna Zundelovič bei meno direktorius Grigorijus Zundelovičius.
„Norėjome priminti, kad bendruomenė – pirmiausia žmonės su jų istorijomis ir prisiminimais. Pabrėžti, kad visos šios istorijos ir sudaro šios vietos istoriją. Tai kainavo beprotiškai daug pastangų, laiko ir lėšų, kurių didžiąją dalį skyrė geri žmonės“, – sako D. Zundelovičius.
Memorialas kurtas privačiomis lėšomis, iš dalies finansuojant Geros valios fondui.
Anksčiau skelbta, kad projekto vertė sieks 180 tūkst. eurų.
Sinagogų aikštės memorialas įamžina daugybės žydų kartų gyvenimą Jurbarke ir tragišką bendruomenės likimą. Jame atspindėta kadaise viena gražiausių Europoje medinė Jurbarko sinagoga, Jurbarke gyvenusių žydų pavardės, profesijos, jurbarkiečiai, karo metais gelbėję žydus.
Paminklas apima penkis simbolius: Nemuno upę, hebrajų abėcėlę, bendruomenę, šventą Jeruzalės miestą ir maldos namus – vieną gražiausių Europoje buvusių Jurbarko sinagogą.