Nuo bandymo stoti į mediciną iki darbo Rietavo technikume
A. Andrijauskienė save jau vadina rietaviške, nors jos tėviškė – Skuodo rajone, Žemytės kaime. Baigė Lenkimų vidurinę mokyklą. Kilusi iš gana gausios – 5 vaikų – šeimos. Buvo jauniausia, vienintelė „išėjo“ mokslus. Jos atmintyje – karas, pokaris, trėmimai, yra tekę su šeima ir slėptis. Kaip pati sako, vaikystė lengva nebuvo. „Mokiausi gerai, tik rusų kalba silpniau sekėsi. Nuo 9-os klasės pradėjau dar ir dirbti. Jauni žmonės dabar to neįsivaizduoja.
Kai baigiau 9-ias klases, atėjo kolchozo pirmininkas, jam reikėjo žmogaus skaitykloje. Tas darbas man buvo kaip visuomeninio darbo mokykla – turėjome šokių ratelį, chorą, apvažiuodavau dviračiu visą kaimą ieškodama dainininkų, šokėjų. Rasdavome mokytoją ir mokydavomės. 11-oje klasėje šio darbo atsisakiau dėl abitūros egzaminų. Dirbau ne veltui, gaudavau ir atlyginimą, tada tai buvo dideli pinigai.
Tais laikais apie daug ką pasvajodavau, viena iš svajonių – medicinos studijos“, – pasakojo pašnekovė. Moteris minėjo, kad baigusi vidurinę mokyklą, siuntė dokumentus į Kauno medicinos institutą, tačiau dėl klaidingai įrašytos pavardės dokumentuose ir pase, jie nebuvo priimti, o pasidaryti naują pasą nebeužteko laiko. Taip likimas nunešė tolyn nuo medicinos ir nukreipė į agronomijos sritį. Anot A. Andrijauskienės, matyt, likimas lėmė dirbti pedagoginį darbą. Gavusi paskyrimą į Kėdainiuose esančią Josvainių vidurinę mokyklą dirbti direktoriaus pavaduotoja praktiniam mokymui, ji šio pasiūlymo atsisakė. „Man labai nepatiko mintis būti mokytoja, atsisakiau šio pasiūlymo ir likau be paskyrimo.
Likimas viską pats sutvarkė, nes gavau pasirinkimą vykti į technikumą. Turėjau kelis pasiūlymus ir, žiūrėdama į žemėlapį, galvojau, ką pasirinkti, kad būtų mažesnis atstumas iki tėviškės. Pirmoji darbovietė buvo Vabalninke, ten dirbau dvejus metus, dėsčiau ekonomiką. Visai žalia mokytoja buvau, teko pačiai daug mokytis“, – pirmąją pedagoginio darbo patirtį prisimena Alvyra. Besidarbuojant ten, pasitaikė galimybė metams išvykti į Maskvą studijuoti pedagogikos. Anot moters, studijos buvo labai šaunios, daug sužinojo ir pamatė. Pirmą mėnesį buvo ir keblumų, nes paskaitos vyko rusų kalba, o konspektavo lietuviškai.
Po studijų vėl teko ieškoti darbo.
„Man visada buvo svarbu tėvai. Visada norėjau įsikurti kur nors arčiau, kad būtų lengviau pasiekti tėviškę. Radau skelbimą, kad Šiaulių pedagoginis institutas ieško asistentų. Užpildžiau dokumentus, o kol laukiau atsakymo, viena pažįstama parašė, kad Rietave reikia dėstytojo. Kadangi Rietavas – dar arčiau namų, ta mintis patiko. Gavau Rietave grupę, normalų krūvį, dėsčiau botaniką ir ekonomiką. Prieš prasidedant mokslo metams, grįžusi pas tėvus, radau laišką, kad ir į Šiaulius esu priimta, tačiau nesinorėjo blaškytis. Nuo 1965 metų mano gyvenimas tęsėsi Rietave. Išgyvenau visus technikumo pokyčius ir virsmus“, – pasakoja A. Andrijauskienė.
Rietave – jau per 50 metų
Anot A. Andrijauskienės, gimtajame jos krašte liko tik kapinės ir keletas giminaičių, o Rietave verda visas moters gyvenimas – savi žmonės, aplinka, miestas tapo labai brangus. Moteris jaučiasi įaugusi į šią aplinką, nebesijaučia svetima. Būsimą vyrą A. Andrijauskienė sutiko taip pat Rietave, jis irgi dirbo technikume. Taip nuo 1966 m. ir ėjo greta vienas kito. Kartu užaugino du vaikus – Laurą ir Marių. Dukra yra pedagogė, progimnazijoje moko technologijų, o sūnus sukasi versle. Abu vaikai gyvena Vilniuje. Moteris turi ir du anūkus: Emilijui yra 26 metai, Barborai šį mėnesį sukaks 8 metai.
Paklausta apie pomėgius ir veiklas, moteris sako jaunystėje daug jų neturėjusi, nes tam nebuvo nei laiko, nei lėšų. „Tada buvo „biedni“ laikai, sukomės kaip voverės rate. Maskvoje būdama labai daug pamačiau, ten ne tik mokiausi, bet ir plėčiau akiratį. Kai su šeima įsigijome automobilį, apvažiavome Pabaltijį. Jautėme pagarbą ir prieraišumą tėvams, buvo šventas reikalas talkinti pas vienus ir pas kitus tėvus. Vyro tėviškė buvo nuo manosios apie 12 km, jis kilęs iš Leliūnų kaimo. Esame žemiečiai. Vasarą mūsų kelionės tokios ir buvo, kiek pavykdavo pavogti laiko nuo darbų. Kiti nesuprasdavo, ką per tokias ilgas vasaros atostogas mes veikdavome – ogi darbus dirbdavome. Kad ir kolektyviniame sode darbų turėjome, retas suprasdavo“, – prisiminimais dalijosi senjorė.
Baigusi dėstytojauti, tapo TAU direktore
Rietavo TAU šiemet ridenasi jau devintieji mokslo metai, jis veikia nuo 2010-ųjų. Jeigu reikėtų viską pradėti iš naujo, moteris sako nežinanti, ar vėl to imtųsi, nes sunku prognozuoti – apie vieną svajoji, o visai kitaip viskas susiklosto. „Tam tikru momentu iškyla problema, tu ten atsirandi ir sprendi ją. Negalvojome, kad Rietave bus toks dalykas. 2010 m., turėdama didžiulį darbo kolegijoje stažą, panorau apleisti savo pareigas. Supratau, kad jau laikas išeiti, krūviai mažėjo, buvo jaunų žmonių. Žinojau, kad Lietuvoje yra trečiojo amžiaus universitetų, galvojau įsijungti į jų gyvenimą, nes užsidaryti tarp keturių sienų nenorėjau. Kai baigėsi mokslo metai, o su jais – ir mano darbas, neilgai trukus sulaukiau Jono Eugenijaus Bačinsko skambučio su siūlymu steigti Rietave TAU. Labai nudžiugau, norėjau prisidėti, tačiau kad ant savo pečių tai apsiimsiu, nė minčių tokių nebuvo. Sudarėme Tarybą, taip ten ir atsiradau“, – apie TAU susikūrimą pasakojo A. Andrijauskienė.
Didžiausias dėmesys – senjorų sveikatai
Senyvo amžiaus žmonėms būtina stiprinti sveikatą, tam Rietavo TAU „studentai“ pasitelkia gydomąją gimnastiką vandenyje, kineziterapiją salėje ant kilimėlio, linijinius šokius, „nirvana fitness“ (judesys, tempimas per kvėpavimą) užsiėmimus. „Man norisi, kad mano amžiaus žmogus gebėtų išlaikyti pusiausvyrą, aktyvintų skaudančius sąnarius. Šie užsiėmimai noriai lankomi senjorų. Kol judi, tol gyveni. Turime dainavimo, šokių studiją, pasirodome renginiuose. Vykstame į tarptautinius renginius, universiadas, sportinius renginius. Būna labai smagu, kai suvažiuoja keli šimtai žmonių. Džiugu, kad senjorai nejaučia savo metų. Ir labai gaila tų, kurie neįsijungia į mūsų būrį, nes mūsų nariai tampa labiau išprusę, vienas kitam dėmesingesni, tobulėja. Savo indėlio neskaičiuoju, žmonės eina ne dėl manęs, o dėl savęs. Džiaugiuosi, kad ateina ir jaunesnių, yra šiokia tokia kaita“, – pasakoja ji.
Populiarios yra ir kūrybinių dirbtuvių paskaitos – karpinių, tapybos, molinukų. Meniniai dalykai žmonėms patinka, vėliau rengiamos darbelių parodėlės.
TAU direktorė nėra pati vyriausia universiteto bendruomenėje, vyriausiam klausytojui – per 80 metų. „Man pasas ir skaičiai jame nieko nesako, svarbu kaip jautiesi. Negali žinoti, ką Aukščiausiasis yra sugalvojęs, svarbiausia neprarasti optimizmo ir negalvoti, kad skauda. Visiems skauda. Yra toks žodis „Gyvenkime“, tai aš ir gyvenu bei kviečiu kitus tai daryti. Bėdos užeina ir praeina. Svarbu ir smegenims neduoti ramybės, reikia jas nuolat mankštinti“, – teigia aktyvi senjorė.
Mėgsta skaityti ir kultūrinę veiklą
Šiuo metu moteriai laisvo laiko beveik nelieka, TAU gyvena iš projektų, o su jais – daug darbo. A. Andrijauskienė mėgsta skaityti knygas, tačiau, kaip sakė, tai – labai rizikingas pomėgis, nes sunku nuo jų atsitraukti ir imtis kitų darbų. Patinka skaityti lengvesnio turinio romanus apie žmonių santykius, psichologines knygas. Nuvažiavusi į Vilnių, su vaikais aplanko muziejus, arkikatedrą. Kartais vaikai nuperka bilietus į teatrą. Rietave taip pat lankosi įvairiuose renginiuose.
Paklausus, ar sulaukus tokio garbingo jubiliejaus, nėra sunku save dalinti kitiems, atsakė nemananti, kad ką nors žmonėms duoda. Pasak pašnekovės, svarbiausia galvoti ne apie save, o apie kitus. „Kai matai, kad kitiems yra gerai, tai ir tau geriau pasidaro. Tai abipusis jausmas. Stengiesi kažką duoti, ir tuo pačiu gauni dvasinį peną, pasidžiaugi. Darau viską iš širdies, be to, nedarau visko viena, turiu puikių pagalbininkų. Žaidimas pradėtas, ratas užsuktas, ir kitaip būti jau nebegali“, – sakė pašnekovė.