Svarbu pamatyti iš vidaus
„Kodėl iškart virusas?“ – nusistebi J. Laivys, išgirdęs pirmiausia kilusias asociacijas. – Antai Indonezijoje yra vitaminai vaikams GOVIT.“
Pasirodo, ši erdvė, kurioje – keturi skulptūriniai objektai, vardą gavo nuo jų pavadinimų pirmųjų raidžių: G141K1, OBSKURA, VALDOVŲ RŪMAI ir TANKAS. O skaičius 20 skelbia jos atsiradimo metus. Raidelė „i“ įsiterpusi į šį žodį lyg nuoroda, kad yra galimybė šiuos kūrinius tiesiogiai stebėti internete.
Tačiau Kleopo draugijos iniciatyva suformuotos „GOViT-20“ šeimininkas J. Laivys sako, kad labai svarbu juos pamatyti ir iš vidaus. Kad suprastume visą esmę. Esą apskritai nėra daug skulptūrinių objektų, kuriuos galima patirti užėjus į vidų. „Žemaitijoje per dvylika metų atsidaro tik keturi“, – priduria ir sako esantis pasirengęs juos visus čia ir dabar parodyti.
Naudotas kaip sandėlis
Pirmasis vos įžengus į šią erdvę pasitinkantis objektas – vokiškos stilistikos pastatas, kiek primenantis sumažintą namą. Pavadinimą G141K1 jis gavo nuo namo, esančio Klaipėdoje, kadastrinio numerio. Jį sukūręs Danas Aleksa kurį laiką laikė Klaipėdoje. Iš pradžių jis buvo naudotas kaip sandėlis, o vėliau jame buvo įrengtos Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro parodų eksponavimo patalpos.
Iki šių metų jis stovėjo Klaipėdos Aukštojoje gatvėje, ir vis atsirasdavo smalsučių, kurie įlįsdavo į šio statinio vidų. Į Narvaišius jis atkeliavo šiemet, kai meno institucijos toliau šio kūrinio viešoje erdvėje nebenorėjo. Ir statinio istorija galėjo pasibaigti metalo laužo krūvoje. O atvežtas į Narvaišius jis tapo neatsiejama meno erdvės dalimi.
Pats autorius mano, kad šis jo kūrinys gali būti pritaikomas ir kaip namukas ant ratų, ir kaip laikinasis kioskas, ir kaip ne-įprastas šiltnamis, ir netgi būti konteineriu meno kūrinimas pervežti.
Prie šio pastato ilgai neužsibūnam, nes šeimininkas, atrodo, nekantrauja atverti kito kūrinio duris.
Pasaulis aukštyn kojomis
45 pėdų jūrinis konteineris, pavadintas „Camera Obscura“, iš pirmo žvilgsnio stebina nebent ilgiu. Tačiau visa mistika – jo viduje. Įžengus pasitinka tik aklina tamsa ir ant sienų iškabintos baltos drobulės su mažytėmis skylutėmis jose. Tamsu ir nejauku, atrodo, nesinorėtų čia ilgai užsibūti.
„Reikia palaukti, tuoj akys pripras ir išryškės vaizdai“, – ragina J. Laivys.
Ir išties – minutė po minutės ant audeklo ima ryškėti apverstų medžio viršūnių kontūrai, kitoje pusėje – ir elektros stulpai. Ir kuo ilgiau laikrodis tiksi, tuo aiškesnės tampa OBSCURA aplinkos detalės, tuo geriau matomi lauke esantys objektai, lyg ryškinant senovinę nuotrauką.
Ilgainiui netgi ima atrodyti, kad į vidų kas nors vis įleistų šviesos. Nors nuo tos akimirkos, kai čia įžengėme, niekas nepasikeitė. „Tiesiog akys priprato“, – paaiškina menininkas.
O iš tiesų tamsoje matėme vaizdą, esantį už konteinerio sienos, tik kiek kitokį – atvirkščią. Esą principas, kaip tą sukurti, žinomas jau seniai, yra paprastas, bet kartu ir mistiškas. Ir galėtų pasitarnauti įvairioms edukacijoms.
Gali būti, kad plungiškiai šį Dariaus Vaičekausko kūrinį yra matę ir anksčiau, mat jis prieš dvejus metus eksponuotas Plungėje fotobienalės metu, o į naująją erdvę atkeliavo 2018-aisiais, kai tapo nebereikalingas Klaipėdoje, kur pasitarnavo Menų zonos renginiams.
Valdovų rūmai – vienkiemyje
Dar viena šios erdvės puošmena, patraukianti jau ir išore, – Valdovų rūmai. Jeigu iki šiol manėte, kad juos galite pamatyti tik Vilniuje – klydote. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad tai ne pirmieji, o Antrieji valdovų rūmai, tačiau su kitais labai glaudžiai susiję.
Valdovų rūmų paramos fondo paviljonas „Valdovų rūmų vartai“ Vilniuje veikė septynerius metus, į savo vidų prikviesdamas šimtus tūkstančių žmonių, kurie čia daug sužinojo apie pačius Valdovų rūmus, aukojo jų atstatymui.
O šio paviljono autoriai doc. dr. Salvijus Kulevičius, Mindaugas Lukošaitis ir Gintautas Lukošaitis deklaruoja, kad Lietuvos istorijoje būta trijų Valdovų rūmų: pirmieji sugriauti 1801 m. ir mūsų kartoms išliko tik liekanos, antrieji, kurie dabar Narvaišiuose, pastatyti 2001 m. Valdovų rūmų paramos fondo sumanymu, o tretie-ji – 2002 metais Pirmųjų valdovų rūmų vietoje pradėtas statyti kompleksas, kurį planuota užbaigti per septynerius metus. Ir autoriai, atrodo, siekia, kad Antrieji valdovų rūmai, didingi jų vartai, nebūtų užmiršti ir rastų savo vietą istorijoje.
J. Laivys, užėjus į šių Antrųjų rūmų vidų, pasakojo, kad štai iš šios erdvės ilgą laiką buvo galima stebėti, kaip statomi tretieji rūmai. Deja, pagarbos, atrodo, Antrieji rūmai sulaukė tik dabar, atsidūrę Narvaišiuose, mat Kurtuvėnų regioninis parkas jų išsigynė vos šiuos ten pastačius... Kone dešimtmetį statinys vieno ūkininko naudotas kaip malkinė. O nuo rugsėjo jis puošia ir įprasmina „GOViT-20“ erdvę.
Salantų tankas
Jeigu Valdovų rūmuose anksčiau lankytis teko galbūt ne visiems, Salantų tanką esame matę dažnas. Ir dabar jis stovi meno erdvėje Narvaišiuose. Tiesa, tai tik garsiojo tanko muliažas, tiksli 1944 m. pagaminto tanko, į kurį išties buvo galima įlįsti, kopija, sukurta paties J. Laivio ir Tomo Danilevičiaus.
Nuo 2011 m. rugsėjo jis garbingai eksponuotas Salantuose, kur tam tikromis valandomis buvo galima prie jo fotografuotis. Tuomet norėta pabrėžti, kad šis tankas vietiniams – ne karo simbolis, o vaikystės prisiminimų kertelėje svarbią vietą užimantis vaizdinys. Jame vietiniai, būdavo, ir alaus išlenkdavo, ir slėpdavosi nuo policijos ar šiaip įlįsdavo pasmalsauti.
Vėliau tanko kopija buvo laikoma pamiškėje, o garsi ji dar ir tuo, jog 2018 m. dalyvavo E. Vėlyvio „Zero life shov“ ir pasirodė Kauno, Klaipėdos bei Šiaulių arenose. Šiemet jis savo vietą rado naujoje meninėje erdvėje, kur buvo užkeltas ant nedidelio postamento.
„Tapau savotišku kolekcionieriumi“, – aprodęs tiek Meno kūrinių kapines, tiek „GOViT-20“ erdvę juokiasi J. Laivys.
Nors kūrybos čia daug, pats menininkas atskleidžia savo kūrybinę veiklą sustabdęs keturiolikai metų. Kodėl keturiolikai?
„Gogenas iki 40-ies metų buvo bankininkas, o paskui nutarė kurti. Kūrė keturiolika metų. Kai aš sulaukiau keturiasdešimties, nusprendžiau nebekurti ir gyventi taip, kaip Gogenas tuo laiku, kai nekūrė“, – paaiškino J. Laivys.
Tiesa, seniau sukurtus savo kūrinius jis eksponuoja, tik jau naujų nebekuria. Ir kultūrinis gyvenimas esą toliau teka įprasta vaga. Tą rodo ir ši meninė erdvė „GOViT“, kuri į Narvaišių kaimo gyvenimą įnešą naujų atspalvių.