Plungės Krizių centre praėjusią savaitę glaudėsi 24 vyrai ir 2 moterys be vaikų. Kaip sakė direktorius G. Armalis, dar pora vietų vyrams yra, o moterų skyrius, galima sakyti, išvis ištuštėjęs, mat iš viso ten yra 14-ika vietų.
„Pas mus žiemą – viskas kaip paprastai, problemų dėl vietų stokos neturime. Kiek prisimenu ankstesnius metus, atėjusius žmones visada sutalpindavome. Girdime apie perpildytus nakvynės namus didesniuose miestuose, pas mus to tikrai nėra. Niekada ir nebūdavo, kad užėjus šalčiams, staiga nebetilptume. Be to, išties stebuklingas dalykas yra pernai prie ligoninės atidaryta blaivykla“, – kalbėjo direktorius.
G. Armalis pasakojo, jog išblaivinimo įstaiga dabar išsprendžia daug problemų. Girto, neturinčio kur permiegoti žmogaus jie neturi teisės įsileisti, o štai į blaivyklą tokį nelaimėlį pareigūnai ar greitoji medicinos pagalba iškart nuveža, tad girtuokliui nereikia šalti gatvėje.
Dėl šalčių, kaip sakė direktorius, daugiau gyventojų nėra, bet pora žmonių neseniai atėjo iš socialinių būstų – plungiškiai taip apsileido, kad atsakingi darbuotojai jiems tiesiog nebeleido taip toliau gyventi. Žinia, įtakos turėjo ir visokios ligos, savarankiškumo stoka. Turėjo arba tvarkytis, arba eiti į Krizių centrą. Žmonės atėjo gyventi į valdišką įstaigą, jiems gelbsti socialiniai darbuotojai, situacija taisosi.
Kai šalta, koks pavargėlis ir taip užeina į Krizių centrą. Kas laikino apnakvindinimo vienai nakčiai pasiprašo, kas šiaip užeina. Vienas toks užsuko atsinešdamas galvoje ir drabužiuose knibždančių gyvių. „Vaistais blusas išnaikinome, persirengė, atsiprausė, arbatos išgėrė ir – viso gero“, – apie pasitaikančias situacijas pasakojo direktorius.
Moterų, kaip minėta, per metus Krizių centre labai sumažėjo. G. Armalis svarstė, kad įtakos turi keli niuansai: tai ir gerai veikiantis vadinamojo smurto artimoje aplinkoje mechanizmas, kai smurtautojas iškart išvežamas iš namų, ir moteriškei nereikia kažkur bėgti, ir suaktyvėjęs seniūnijų darbas su probleminėmis šeimomis. Jei ir toliau moterų skyrius Krizių centre bus apytuštis, laisvas patalpas direktorius galvoja pertvarkyti, vyrus perkraustant į antrą aukštą. Moterims pirmame aukšte dar ir taip liktų keturi kambariai. Pavyzdžiui, dabar viename vyrų kambaryje gyvena dešimt.
Paklaustas, ar neteko girdėti, kad koks šlaistytis mėgstantis plungiškis būtų nukentėjęs dėl šalčio, Krizių centro direktorius prisiminė prieš keletą dienų sulaukęs skambučio iš Mažeikių ligoninės. Ten yra patekęs pusamžis vyras. Buvęs Plungės krizių centro gyventojas kažin ko nusibastė į Mažeikius ir pašalo kojas. Tiesa, amputacijos, kiek žinoma, išvengta. Dabar Mažeikių medikai norėtų, kad plungiškis važiuotų į savo miestą. G. Armalio žiniomis, psichinių bėdų kamuojamas ir vagystėmis pagarsėjęs žmogus turi globėją, tad į Plungės krizių centrą kažin ar parvažiuos.
Apie tą patį atvejį pasakojo ir Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė, sakydama, jog sprendžiamas klausimas, kada iš Mažeikių ligoninės mūsų gyventoją pargabenti Plungės medikų globon. Taip pat vedėja papasakojo atvejį, jog sausio 24 dieną į jų skyrių buvo užėjęs Plungės parke mėgstantis sėdėti kone basas vyriškis – buvo įsispyręs į savotišką avalynę, bet be kojinių. „Norėjome jam padėti išsiimti pasą, apgyvendinti Krizių centre, bet jis pagalbos nenorėjo. Kai nuvežėme į Krizių centrą, tuoj pat pabėgo“, – pasakojo G. Vasylienė.
Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktoriaus pavaduoja D. Luotienė minėjo, jog galūnių nušalimai išryškės kiek vėliau – kol kas gydymo įstaigoje tokių atvejų nėra. Taip pat nejaučiama, kad plungiškiai masiškai sirgtų virusinėmis ligomis, kai kituose miestuose jau skelbiamos epidemijos. Žinia, įvairių traumų žiemą netrūksta, traumatologijos skyriuje ligonių daug, bet kol kas visi sutelpa. Vienas paskutinių atvejų – žmogus slydo, griuvo aukštielninkas, stipriai trenkėsi galva į grindinį, patyrė sunkią traumą. Jis išvežtas gydymui į Klaipėdą.
Užsiminus apie vadinamąją blaivyklą, gydytoja patikino, jog ten klientų netrūksta, ypač – savaitgaliais. Pastebima, jog pastaruoju metu pasitaiko labai agresyvių moteriškių – tai apspjaudo darbuotojus, tai apkandžioja… Ligoninės personalas, dirbantis priėmimo skyriuje, blaivykla labai džiaugiasi – nebereikia smirdinčių, apsibraižiusių girtuoklių laikyti skyriuje, jie gali šiltai „garuoti“ vadinamajame konteineriniame namelyje šalia ligoninės. O triukšmadarius tuoj apramina apsaugos darbuotojai.