Pasak konkurso nugalėtojų, „Mamuto parko“ koncepcija yra pritaikyti draustinį lankymui ir sukurti nacionalinės svarbos parką su pažintine edukacine funkcija.
„Tas Šeškinės šlaitų geomorfologinis draustinis, kartu su Karoliniškių draustiniu ir Šeškinės Ozu, liudija apie paskutinio ledynmečio ribas ir tikėtina, kad čia kažkur priešistoriniais laikais ganėsi mamutai, todėl ir pasirinkome šią tematiką. Viena iš minčių yra numatomus pažintinius takus apsodinti priešistorinių laikotarpio augmenija, kad supažindinti su šiuo laikotarpiu“, – BNS sakė architektūrinio konkurso nugalėtojos „Bauland“ direktorius Donatas Baltrušaitis.
„Mes stengiamės daryti minimalias intervencijas ir pagal mūsų koncepciją čia galėtų atsirasti trys apžvalgos aikštelės, nuo kurių atsiveria Vilniaus miesto panoramos ir du pagrindiniai pažintiniai edukaciniai takai: „Mamuto“, kuris pasakotų poledynmečio istoriją, ir „Amunicijos“, nes šlaitų papėdėje stūkso penki prieškario Lenkijos kariuomenės Vilniaus įgulos amunicijų sandėliai, tai juos irgi planuotume įveiklinti ir čia įkurti reljefo raidos muziejų“, – pridūrė jis.
Gamtinio karkaso vientisumui idėjos autoriai taip pat siūlo šalia dabar esančio tilto į „Akropolio“ prekybos centrą įrengti viaduką, skirtą gyvūnų migracijai virš Ozo gatvės.
Ar tokios idėjos bus realizuotos, kol kas nėra aišku. Architektūrinio konkurso nugalėtojai sako, kad lauktų konkrečių savivaldybės pasiūlymų, pastaroji siūlo kol kas dar neskubėti.
„Tikrai tai nėra toks konkursas, kad tik palaikyti gyvastį meninio sektoriaus. Tai yra realus konkursas pasirinkti idėjų ir toliau žiūrėsime, kaip tas idėjas būtų galima realizuoti. Dabar dar kokį pusmetį pagalvosime ir pasvarstysime įvairius variantus, o tada jau imsimės konkrečių darbų ir kviesime tą komandą (konkurso nugalėtojus – BNS) toliau dirbti prie šio projekto įgyvendinimo“, – BNS sakė Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
Jis negalėjo pasakyti, kada šis projektas galėtų būti įgyvendintas.
„Nenorėčiau dabar spekuliuoti. Ten yra saugoma teritorija, tai dar tikrai bus daug diskusijų su atitinkamomis tarnybomis, bet pavyzdžiui, stadiono projekto atsigavimas būtų rimtas signalas, kad ir tą teritoriją reikia kuo greičiau tvarkyti“, - sakė M. Pakalnis.
Iš viso architektūrinės idėjos konkursui pateikti du pasiūlymai.
Šeškinės šlaitų draustinio architektūros konkursas paskelbtas 2020 metų spalio pabaigoje.
Konkurso pirmosios vietos laimėtojui buvo planuojama skirti 20 tūkst. eurų, antrosios – 15 tūkst. eurų, trečiosios – 10 tūkst. eurų dydžio premijas.
Skelbta, jog ketinama tvarkyti tarp prekybos centro „Akropolis“ ir Gelvonų gatvės esančią apie 30 ha ploto draustinio teritoriją – ketinama sukurti parką kaip erdvę jo lankytojų rekreacijai, edukacijai bei esamo paveldo reprezentacijai, sudaryti sąlygas pažintiniam turizmui, teritoriją pritaikant lankymui, įrengiant pėsčiųjų ir dviratininkų takus, trumpalaikio poilsio ir apžvalgos aikšteles.
Skelbta, jog Šeškinės šlaitų geomorfologinio draustinio ir jo prieigų sutvarkymui iš viso planuojama skirti 13 mln. eurų (su PVM).
Autorius Remigijus Bielinskas
redakcija@bns.lt , +370 5 205 85 20, Verslo naujienų skyrius