Savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ paruošė projektinius siūlymus, kuriuose buvo siūloma įrengti net 13 viešųjų tualetų. Tiesa, po svarstymo nuspręsta, jog dvejose vietose reikia palikti požeminius viešuosius tualetus, įrengti 10 naujų, o siūlymas įrengti Radvilų rūmų skvere, Vilniaus gatvėje, buvo sukritikuotas ir vieningai atmestas. Nuspręsta, jog jis šioje vietoje nėra būtinas, nes aplink nemažai kavinių, kuriose ir galima apsilankyti.

Tualetai išsiplaus patys, gamtiniams reikalams – 15 minučių

Pakalbinome Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Komunalinio ūkio poskyrio vedėją – Juditą Nauckuvienę, kuri atsakė į keletą mūsų pateiktų klausimų.

Gal galite patikslinti, kiek bus įrengta viešųjų tualetų?

Vilniaus savivaldybė atsižvelgusi į saugių, modernių, estetiškų viešųjų tualetų poreikį mieste, žmonių srautus, aplinkos pritaikymą žmonėms su negalia, inžinerinę infrastruktūrą, planuoja įrengti 5 viešus automatinius tualetus vietoj esamų požeminių viešųjų tualetų, esančių Bazilijonų, Olandų, Polocko, Kauno ir Pamėnkalnio gatvėse. Dar 5 automatiniai viešieji tualetai bus pastatyti prie Subačiaus apžvalgos aikštelės, Pelėdos skvere (Visų Šventųjų g.), Rasų gatvėje prie Rasų kapinių autobusų aikštelės, Sirvydo ir Odminių skveruose. Esami Vinco Kudirkos aikštėje ir Vokiečių gatvėje (namo Nr. 5 praėjime) tualetai bus atnaujinti. Valakupių pirmame ir antrame paplūdimyje numatomi nauji automatiniai trijų vietų viešieji tualetai. Tokie viešieji automatiniai tualetai įrengti ir kituose Europos miestų Senamiesčiuose, kurie taip pat įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą (Stokholmas, Talinas, Praha), kituose Europos miestuose (Paryžius, Londonas, Kaselis) ir pastatyti prie lankytinų objektų, kurie išsiskiria šiuolaikine apdaila ir forma.

Kiek bus investuojama šio projekto įgyvendinimui?

Šio projekto įgyvendinimui planuojama skirti apie 1,6 mln. eurų, tačiau galutinė kaina paaiškės pasibaigus viešųjų pirkimų konkursui.

Kas valdys bei prižiūrės tualetus?

Nauji, su antivandaline įranga bei apdaila, turintys CE sertifikatus, automatiniai viešieji tualetai veiks visą parą. Už viešųjų tualetų priežiūrą bus atsakinga jų priežiūros konkursą laimėjusi bendrovė, kuri juos privalės tvarkyti ir prižiūrėti, kaip tai bus numatyta sutartyje.

Kaip viešieji tualetai bus apsaugoti nuo vandalizmo?

Viešojo tualeto darbo laikas reguliuojamas, durys atsidaro automatiškai atlikus mokėjimą grynaisiais pinigais arba banko kortele. Tualetai automatiniai, po apsilankymo užsidaro, nuplaunamos grindys ir kiti elementai. Visos funkcijos programuojamos iš valdymo skydo, esančio techninėje patalpoje. Įranga viduje – antivandalinė, nerūdijančio plieno. Pastato sienos ir stogas papildomai apšiltinami, sienoms įrengiama apdaila, stogas hidroizoliuojamas.

Kiek kainuos apsilankymas tualete?

Ar bus skirtas tam tikras laikas, per kurį lankytojas turės „susitvarkyti savo reikalus“? Šiuo metu galioja dar 2014 metais Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nustatytas tarifas – vienkartinio naudojimosi viešuoju tualetu kaina vienam asmeniui siekia 30 euro centų. Vieno įėjimo ciklas – apie 15-20 min.

Šiuo metu galima naudotis veikiančiais viešaisiais tualetais:

  • Bernardinų sode;
  • Barboros Radvilaitės gatvėje;
  • Greta požeminės perėjos, šalia prekybos ir laisvalaikio centro „Europa“;
  • Vokiečių gatvėje (gyvenamojo namo Vokiečių g. 13 tarpuvartėje);
  • Šalia Rotušės aikštės, kur esamas tualetas integruotas į paviljoną;
  • Šalia autobusų stoties, kur esamas tualetas integruotas į paviljoną;
  • Lukiškių aikštėje, šalia aikštėje esančios kavinės;
  • Žaliojo tilto stotelė, kur esamas tualetas integruotas į paviljoną.


Naujų viešųjų tualetų įrengimas

Pateikiame sąrašą vietų, kur atsiras viešieji tualetai:

  • Viena tokių vietų – Senosios Rasų kapinės. Šioje vietoje dažnai lankosi gausios turistų delegacijos ir neretai buvo skundžiamasi, kad šioje vietoje tualetas yra tiesiog būtinas;
  • Visų Šventųjų ir Karmelitų gatvių sankirta, Šv. Juozapo aikštės vakarinėje dalyje;
  • Liejyklos ir Universiteto gatvių sankirta, šalia Daukanto aikštės. Šio viešo tualeto statymo vieta dar bus koreguojama;
  • Konstantino Sirvydo skveras. Greičiausiai jis bus statomas arčiau Lenkijos ambasados pastato, nes pasiūlyta vieta buvo kritikuota svarstyme dalyvavusių ekspertų;
  • Subačiaus gatvės apžvalgos aikštelė, šalia automobilių stovėjimo aikštelės;
  • Olandų gatvėje, šalia Šv. Petro ir Šv. Povilo bažnyčios esančios automobilių stovėjimo aikštelės. Netoli šios vietos šiuo metu yra veikiantys požeminiai viešieji tualetai, kurių norima atsisakyti;
  • Kauno gatvėje, šalia muzikos klubo „Kablys“, esamų požeminių tualetų vietoje;
  • Bazilijonų skveras, šalia Aušros Vartų, esamų požeminių tualetų vietoje;
  • Pamėnkalnio gatvėje, Tauro kalno papėdėje, prie automobilių stovėjimo aikštelės;
  • Užupio skveras, esamoje žaliojoje zonoje, prieš gyvenamąjį namą Užupio g. 23, esamų požeminių tualetų vietoje;
  • Valakupių pirmame ir antrame paplūdimyje numatomi nauji automatiniai trijų vietų viešieji tualetai.


Numatoma ir toliau palikti šiuos viešuosius požeminius tualetus, kurie bus atnaujinti:

  • Vinco Kudirkos aikštėje, nes šioje aikštėje tiesiog nėra galimybės įrengti tualeto kitoje vietoje;
  • Vokiečių gatvės požeminį tualetą, esantį gyvenamojo namo Vokiečių g. 13 tarpuvartėje.


Pačių tualetų įrengimas, atlikus visas būtinas procedūras, turėtų prasidėti 2019-ųjų metų pabaigoje – 2020-ųjų pradžioje. Planuojama, kad naujieji automatiniai tualetai atsiras 2020-aisiais.