Jubiliejaus renginiai siekia telkti bendruomenes, kurti tęstines iniciatyvas, skatinti aktyvų keitimąsi žiniomis ir auginti šventinę nuotaiką ne tik Lietuvoje, bet ir svetur. 700-ojo gimtadienio programos renginiai jau prasidėjo, o jų kulminacija numatyta sulaukus 2023-ųjų.

Gimtadienį švęs du kartus per metus

Lietuvos sostinė aktyviai ruošiasi 2023-aisiais švęsti savo 700 metų jubiliejų. Jam paminėti oficiali Vilniaus turizmo agentūra „Go Vilnius“ paruošė ateinančių dviejų metų veiksmų planą, kuriais tikimasi miestiečius ir miesto svečius paskatinti švęsti didingą Vilniaus istoriją, taip pat tiesti kelią į atvirą sostinės ateitį, didinti visų Lietuvos gyventojų emocinį ryšį su sostinę, aktualizuoti Vilniaus turtingą paveldą ir stiprinti istorines tradicijas, tuo pačiu didinti Vilniaus žinomumą pasaulyje.

„Šiandien Vilnių galima vadinti galimybių miestu, koja kojon žengiančiu su kitomis pažangiomis Europos ir pasaulio sostinėmis. Tai, kad Vilnius šiandien yra vakarietiškas miestas – ne tik iš svetur atėjusio įkvėpimo, bet ir sostinės atmintyje išlikusios miesto istorijos nuopelnas, kurį svarbu įamžinti tokio garbaus jubiliejaus proga. Jubiliejaus šventės programa kuriama taip, kad kiekvienam Lietuvos gyventojui kiltų pasididžiavimas savo sostinę, o apie Vilnių ir jo galimybes išgirstų kuo platesnis ratas užsieniečių, kuriems norėtųsi aplankyti Lietuvą ir jos sostinę“, – sako miesto meras Remigijus Šimašius.

Vilnius augins tradiciją miesto gimtadienį švęsti net du kartus per metus: žiemą, sausio 25-ąją, tradiciškai vykstant šviesų instaliacijų festivaliui ir vasarą, liepos 25-ąją, Vilniaus globėjo šv. Kristoforo dieną, organizuojant kokybiškos muzikos festivalį. Tikimasi, jog abu renginiai padės sukurti ne tik nepamirštamą reginį, tačiau ir atvers sostinės technologinių inovacijų bei kūrybinių ir kultūrinių industrijų potencialą.

Kultūros iniciatyvos: 7 idėjos sostinei

Ruoštis įspūdingo jubiliejaus sutikimui sostinė pradėjo jau šiemet. Septynios kultūros organizacijos, laimėjusios Vilniaus miesto savivaldybės ir „Go Vilnius“ organizuotą idėjų konkursą, taps svarbia trejų metų laikotarpį apimančios renginių programos dalimi. Konkursą laimėjusios organizacijos sieks ne tik pristatyti savo idėjas, bet į procesą aktyviai įtraukti ir miesto gyventojus.

Menų fabrikas „Loftas“ su projektu „Kartą Vilniuje“ kvies vilniečius pasidalinti savo įamžintomis patirtimis sostinėje ir tokiu būdu tapti unikalaus filmo apie Vilnių bendraautoriais. Lietuvos nacionalinis muziejus su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“ paliks muziejines erdves, organizuos edukacinius užsiėmimus ir apie miesto istoriją pasakos naujai.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras dirbtinio intelekto pagalba rekonstruos pirmąją Vilniuje XVII a. atliktą operą. „Meno genas“ tarptautinio garso kompozitorius pakvies sukurti konkrečioms Vilniaus viešosioms erdvėms skirtus muzikos kūrinius. Galerija „Meno niša“ sostinės jubiliejaus proga Vilniaus aikštėse, parkuose ir pastatuose pristatys performansų bienalę, kuriame dalyvaus vietinės ir tarptautinės performanso meno žvaigždės ir taip bus kuriama nauja performansų tradicija Vilniuje.

Nemažai kūrėjų dėmesio nusipelnė garsusis Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“. Kino režisierius Donatas Ulvydas ketina pagal šį romaną ne tik kurti filmą, bet inicijuoti ir naujus džiazo, tapybos, skulptūros įvykius. Tuo tarpu MO muziejus pristatys masinę instaliaciją, kviečiančią Vilnių pamatyti per „Vilniaus pokerio“ prizmę. Šio žymaus Ričardo Gavelio romano interpretaciją sukurs teatro režisieriaus Oskaras Koršunovas bei scenografas, dokumentinių filmų kūrėjas Gintaras Makarevičius.

Ilgėja ir sąrašas partnerių, norinčių savo planuojamas iniciatyvas ir veiklas skirti artėjančiam Vilniaus gimtadieniui, jau dabar savo veiklas jubiliejui dedikuoja dešimtys skirtingų partnerių: viešojo sektoriaus ir nevyriausybinės organizacijos, žinomų festivalių rengėjai, privatūs verslai bei miesto gyventojų bendruomenės, kurie jau dabar prisideda prie artėjančio sostinės jubiliejaus programos.

Jubiliejų pasitiks ir už Lietuvos ribų

Vilnius – šiuolaikinis miestas – tautų, kultūrų, meno, mokslo, inovacijų židinys. Todėl švenčiant jubiliejų keliamas tikslas, kad visa Lietuva artimiau pažintų ir stiprintų emocinį ryšį su Lietuvos sostine, o pasaulis išgirstų apie Vilnių kaip labai jaunatvišką, veržlų, inovatyvų ir energija trykštantį miestą.

„Vilniaus tarptautinės pozicijos nuosekliai ir nesustabdomai stiprėja – peržengėme savo regiono ribas. Daugelyje sričių dėl investicijų, talentų ir dėmesio lygiavertiškai konkuruojame aukščiausioje pasaulio lygoje, Vilniaus idėjos aptariamos visame pasaulyje. Visa tai suteikia puikų pagrindą išdidžiai pasitikti artėjantį miesto jubiliejų ir suteikia dar daugiau įkvėpimo kurti pasididžiavimo vertą ateitį. Vilniaus jubiliejus – tai nacionalinė šventė, kuri leis dar kartą apie save priminti pasauliui, didinti šalies ir miesto žinomumą, auginti Lietuvai turistų skaičių“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Iš viso šių metų pradžioje įgyvendinti pradėta šventinė programa apims iniciatyvas iki 2023 metų pabaigos. Šiemet ji skatina miesto ir šalies bendruomenių įtraukimą, kitąmet – jubiliejinių veiklių pristatymą Lietuvoje ir užsienyje, o 2023-aisiais – miesto švenčių ir partnerių sukurtų įspūdingų veiklų įgyvendinimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)