Lietuviškas analogas po kelių metų turėtų iškilti Goštauto gatvėje. Kaip atrodys jo konkurentas? Pagal planą norvegų projekte numatoma nugriauti tris didelius pastatus, du rekonstruoti bei pastatyti dar penkis naujus didelius pastatus. Visus juos ketinama sujungti tiltinėmis jungtimis virš žemės. Energija visus juos aprūpins jūros vandens elektrinė. Architektai šį projektą apibūdina kaip miesto remontą, kurio metu vyriausybinis kvartalas bus sujungtas su likusia miesto dalimi.

Tai bus ne tik svarbių sprendimų priėmimų vieta, bet jame bus įgyvendinami įprastais tapę biurų kvartalų sprendimai. Čia atsiras kavinė, biblioteka, bus įkurtas parkas, aplinka, pritaikyta dviratininkams.

Norvegų projektas padalintas į tris etapus. Pagal planą, naujasis ministerijų miestelis Osle bus baigtas 2030 metais.

Ministerijų miestelio statybos šiuo metu yra vienas didžiausių nekilnojamojo turto projektų Norvegijoje. Skelbiama, kad jo tikslas yra viešojo sektoriaus darbuotojams suteikti saugias ir geras darbo vietas, o apleistą teritoriją atnaujinti taip, kad ji būtų atvira ir žalia vieta, kurią galėtų lankyti ir miestiečiai. Identiškas modelis Lietuvoje taikomas vystant sostinės Goštauto gatvės ministerijų miestelį.

„Manau, kad panašiu keliu greitai pasuks ir daugiau šalių. Po skirtingas miestų vietas ar net po skirtingus miestus išsimėtę svarbiausi viešojo sektoriaus įstaigų biurai tikrai nepadeda kurti efektyvesnės valdymo sistemos, kainuoja brangiau. Be to, daugelis senų administracinių pastatų yra visiškai nepritaikyti patogiam darbui“, – sako Turto banko vadovas, Mindaugas Sinkevičius.

Norvegijos ir Lietuvos ministerijų miesteliuose darbo vietų bus mažiau nei pačių darbuotojų. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į hibridinio darbo modelio pritaikymą darbovietėse.

Norvegijos ministerijų miestelio plane numatyta, kad darbo vietų skaičius turi atitikti 75 proc. darbuotojų skaičiaus, t. y. 75 darbo vietos tenka 100 darbuotojų. Kita vertus, su nedidelėmis posėdžių salėmis, susitikimų kambariais ir pan. visada bus vietos visiems darbuotojams, jei jų lankomumas yra 100 proc.

Tokį patį modelį, tik su dar mažiau darbo vietų 100 darbuotojų Lietuvoje taiko ir Turto bankas. Toks pats modelis taip pat bus vystomas ir Goštauto gatvės ministerijų miestelyje, netrukus ir keliose ministerijose. Tokiu būdu Turto bankas nori, kad viešasis sektorius taptų geru pavyzdžiu privačiam sektoriui.

Viso Goštauto gatvės ministerijų miestelio projekto preliminari vertė – 170 mln. eurų. Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą. Pasak Turto banko vadovo, pardavus Žemės ūkio, Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos ministerijų pastatus tikimasi gauti apie 40 mln. eurų. Anot M. Sinkevičiaus, šios sumos pakaktų pirmojo etapo statybos darbams, užtikrintų vėlesnių etapų finansavimo pradžią.