Kaip rašoma savivaldybės pranešime, tai skulptūrinė grupė „Nauja karta“ – menininko keletą metų vykdomo projekto dalis. Sniego žmonių figūrėlės jau gerai pažįstamos ne tik galerijų lankytojams Lietuvoje, bet ir tarptautinėje meno scenoje. Programą „Kuriu Vilnių“ inicijavo ir remia Vilniaus savivaldybė. Su visais programos darbais susipažinti galima čia.

„Nepaisant žaismingos, atraktyvios formos, šis projektas yra rimtas meninis tyrimas, – pasakoja T. Daukša. – Jame apsvarstoma skirtis tarp tikėjimo ir žinojimo. Mane domina momentas, kada tai, kuo tikima, tampa neabejotina. Tokio virsmo pavyzdys galėtų būti populiariose televizijos laidose ir dokumentiniuose filmuose apie mistinius, paranormalius reiškinius, įskaitant ir tuos pačius sniego žmones, pateikiami su jais susidūrusių žmonių liudijimai. Tačiau galiausiai ši priešprieša tarp tikro ir netikro praranda aktualumą ir svarbiausiu tampa pats objektas bei jo kuriamas pasakojimas.”

Menininkas siūlo dvi figūrėlių atsiradimo versijas: pagal pirmąją, statulėlės buvo rastos asmens, tikinčio, kad jas padarė ir paliko sniego žmogus. Jis pradėjo mainyti figūrėles į maistą ir taip sukaupė nemažą įvairių dydžių ir spalvų sniego žmonių kolekciją; antroji skulptūrėlių kilmės versija teigia, kad menininkas pats kuria objektus, bet sako gavęs juos iš asmens, tvirtinančio jog jie buvo padovanoti sniego žmogaus. Menininkas prisistato kartu ir kaip šių artefaktų autorius, ir kaip tarpininkas tarp žiūrovo ir skulptūrėles sukūrusios paslaptingos būtybės.

Skulptūrose kuriamos įvairios situacijos iš sniego žmonių kasdienybės, atskleidžiančios vis daugiau duomenų apie jų kasdienius užsiėmimus, apeigas, šeimyninius ryšius, bendruomeninę hierarchiją, tarpusavio komunikaciją ir kt. gyvenimo detales. Iš užuominų ir fragmentų susikurti savas istorijas apie paslaptingųjų sniego žmonių gyvenimą skatinami ir žiūrovai.

Sniego žmonių projektas tapo vienu iš T. Daukšos meno doktorantūros tyrimo objektų. 2019 m. baigęs doktorantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, menininkas tapo vienu jauniausių meno daktaro laipsnį įgijusiųjų Lietuvoje. Pradėjęs savo kūrybinę veiklą nuo tapybos, paskutiniaisiais metais menininkas kuria skulptūrinius objektus ir vykdo konceptualius tyrimus. Naujamiesčio skulptūros – pirmasis menininko darbas viešojoje erdvėje.

Menininką atstovaujanti galerija „The Rooster Gallery“ dirba su jaunaisiais menininkais, tarp kurių – ir tik kylantys kūrėjai, ir jau šiuolaikinio meno lauke įsitvirtinę jaunosios kartos menininkai. Pradėjusi veiklą daugiau kaip prieš dešimtmetį, galerija pirmiausia atstovavo išskirtinai tapytojus, tačiau plečiantis veiklai, jos menininkų kolektyvą papildo ir kitų meno formų kūrėjai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)