„Šiandien Vilniuje dar turime daugiau nei 6 000 renovacijos reikalaujančių daugiabučių namų. Tam, kad judėtume pirmyn, šiandien pradedame vykdyti naują kvartalinės renovacijos skatinimo projektą – atsirinkome 29 Vilniaus miesto kvartalus (o tai yra 755 daugiabučiai namai), kuriuos sieksime atnaujinti. Atsirinkome tuos, kuriuose trūksta apšvietimo, kur reikia renovuoti pastatus, kur nėra žaidimo aikštelių vaikams. Daugiabučių namų valdytojus kviečiame aktyviai dirbti su gyventojais ir skleisti žinią apie galimybę atsinaujinti“, – kvietė mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Kokiomis priemonėmis galima padidinti kvartalo energinį efektyvumą?

Kvartalo energinis efektyvumas – tai energijos taupymas renovuojant daugiabučius namus, atnaujinant šilumos trasas, taip pat svarbi ir dviračių takų plėtra, skatinant daugiau judėti dviračiais, o ne automobiliais. Siekiamybė – sumažinti metines šilumos sąnaudas iki 2023 m. ne mažiau kaip 171 382 MWh, rašoma Vilniaus miesto savivaldybės pranešime spaudai.

Valstybės parama daugiabučių atnaujinimui – 30 proc., prisideda ir savivaldybės Kaimynijų programa, kai savivaldybė, norintiems susitvarkyti savo kiemą, skiria finansavimą – po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos tiems, kurie atsinaujins senesnius kaip 15 metų daugiabučių namų kvartalus. 3 kvartaluose iš 29 yra numatytos ir ES investicijos: Žirmūnų trikampyje (Integruotos teritorijos programa), Naujamiestyje, konvertuojant apleistas ir buvusias pramonės teritorijas miesto centrinėje dalyje, planuojamas viešosios erdvės tvarkymas Pietinėje tikslinėje teritorijoje prie Amatų g., kvartale „Naujamiestis-10“, Naujininkuose, modernizuojant sovietinio laikotarpio daugiabučių namų rajonus, siekiant suformuoti miesto vartų įvaizdį, kvartale „Naujininkai-8“.

Svarbus daugiabučio namo valdytojo vaidmuo

Sostinės savivaldybė tikisi, kad išaugs gyvenamųjų vietovių patrauklumas, bus sudarytos šių teritorijų plėtros ir raidos sąlygos, o iš namų valdytojų tikimasi, kad šie bus iniciatyvūs ir aktyviai organizuos susirinkimus, vykdys investicinių planų pirkimą, pirks rangos darbus, techninę priežiūrą ir atliks kitas daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriaus funkcijas.

Valstybės parama projekto įgyvendinimo etapu – 2,85 Eur (be PVM) už 1 kv.m. per 24 mėn. Daugiabučių namų valdytojai greit pajus atsinaujinimo naudą – renovuotus pastatus žymiai paprasčiau administruoti ir prižiūrėti: sumažėja remonto darbų, avarinių situacijų ir pan.

Miesto gyventojų ir daugiabučių gyvenamųjų namų valdytojų patogumui sukurtas interaktyvus įrankis – žemėlapis, kuris padės rasti visą informaciją apie kvartalų atnaujinimą: https://maps.vilnius.lt/pastatai#layers.

Kas gali dalyvauti programoje?

Valstybės parama prioritetą skiria tiems kvartalams, kurie atsinaujinę daugiau nei 25 proc. Vilniuje tokių kvartalų, tarp atrinktų, yra tik 5 – vieni iš aktyviausių, jau pasistūmėję renovacijos procese (yra peržengę 25 proc. ribą ar yra netoli jos) ir turi didesnes galimybes gauti valstybės paramą.

Atrenkant prioritetinius kvartalus buvo taikytas daugiakriterinio vertinimo metodas – vertinama informacija apie kvartaluose esančių pastatų energinį efektyvumą, poveikį aplinkai, socialinę ir demografinę situaciją, kvartale atnaujintų daugiabučių gyvenamųjų namų bei šilumos tiekimo tinklų apimtį bei gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimo tinklų ir susisiekimo komunikacijų būklę, taikyti šių kriterijų reikšmingumo (svorio) koeficientai bei apskaičiuoti kriterijų įskaitiniai balai.

Programą numatyta peržiūrėti kasmet, todėl į ją gali būti įtraukiami vis nauji kvartalai, kuriuose atnaujintų daugiabučių gyvenamųjų namų ir namų, kurių gyventojai yra priėmę sprendimą dėl sutikimo atnaujinti daugiabutį gyvenamąjį namą, yra daugiau kaip 25 proc., lyginant su visais kvartale atnaujintinais daugiabučiais gyvenamaisiais namais.

Siekiama, kad naujoji kvartalų atnaujinimo programa atsižvelgtų į strategines Vilniaus miesto savivaldybės plėtros ir vystymo kryptis, keičiant apleistų ir buvusių pramonės teritorijų miesto centrinėje dalyje veidą, miesto vartų įvaizdį.

Naudingos nuorodos:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)