Ilgą laiką buvo manoma, kad J. Lukša-Daumantas 1951 metais buvo išduotas dvigubo agento ir nužudytas sovietų saugumo pajėgų, ties Pabartupio kaimu. Jo palaikai buvo atgabenti į Kauno miesto MGB būstinę, atpažinimui ir fotografijų fiksavimui. Saugumo būstinės kieme darytos partizano palaikų nuotraukos šiandien mokslininkams leido atlikti foto-sugretinimo tyrimus ir palyginti su turimais gyvo kovotojo atvaizdais.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Jankauskas sutiko pasidalinti iš kolegų gauta nuotraukų tyrimų medžiaga:

„Portretų ekspertas Audrys Deringas atliko foto-sugretinimo tyrimus, lygindamas penkias gyvo Juozo Lukšos nuotraukas su dviem darytomis sovietų saugumo būstinės kiemelyje. Jis teigia, kad nuotraukose užfiksuoti skirtingi žmonės“- sakė prof. R. Jankauskas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas Rytas Narvydas sako seniai pastebėjęs nesutapimus minimose nuotraukose:

„Iš tikrųjų, man ir pačiam anksčiau buvo kilusios abejonės, nes yra kalbama, kad tai nužudyto Lukšos atvaizdai. Nors nesu tokių ekspertizių specialistas, manau, kad tai nėra to paties žmogaus nuotraukos. Kai bendravau su Antanu Lukša, jo broliu, jis irgi išsakė abejones, kad nuotraukose užfiksuoti ne Juozo Lukšos palaikai. Kitas man žinomas faktas, kad tuo laikotarpiu, kai Daumantas buvo nužudytas, jis buvo išsiauginęs barzdą. Negyvo asmens nuotraukose jokios barzdos nėra ir pažiūros jis atrodo jaunesnis už patį J. Lukšą“- sakė specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas.

Nuotraukas iš Genocido aukų muziejaus archyvų galima pamatyti čia ir čia. Įspėjame - silpnų nervų skaitytojams spausti šių nuorodų nerekomenduojama.

Juozo Lukšos-Daumanto brolis Antanas Lukša-Arūnas sakė, kad net neabejoja savo brolio žūtimi, tačiau nežino, kur yra jo palaikai:

„Jis tikrai žuvęs. Tai yra faktas, nes yra liudininkų. Jis buvo atvežtas į Kauno saugumą ir kieme, pasodintą kūną rodė ryšininkams, kad atpažintų. Vieną ryšininkę net iš lagerio atvežė. Ji jį atpažino, bet sovietų saugumui sakė, kad nepažįsta. Palaikų niekaip nerandam. Vienas žmogus iš Žemaitijos, man sakė, kad Juozas kažkur Marvelėje užkastas. Organizavome paieškas, bet nieko neradome“- sakė Antanas Lukša-Arūnas.

A. Lukša taip priduria, kad 1951 metais, kai Juozas Lukša-Daumantas buvo išduotas, jis jau buvo lageryje ir apie visus įvykius žino iš amžininkų pasakojimo.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas Rytas Narvydas priduria, kad nuotraukos nesutampa greičiausiai todėl, kad buvo sumaišytos pačių Lietuvos tyrėjų:

„Kiek žinau, jo negyvo nuotraukos buvo rasto archyvuos prie kažkokios bylos. Gali būti, kad mūsų pačių tyrėjai paskubėjo skelbti, kad tai Juozo Lukšos nuotrauka. Jokių sovietų saugumo įrašų bylojančių, kad tai partizano Daumanto palaikų nuotrauka ten nebuvo. Tiesiog, manau, kad buvo padarytos skubotos išvados. Esu įsitikinęs, kad Juozas Lukša-Daumantas tikrai buvo nužudytas išdavystės metu, kaip ir teigiama istoriniuose šaltiniuose. Visos kalbos apie tai, kad jis trečią kartą išėjo į vakarus yra laužtos iš piršto. Jei jis būtų tai padaręs, šiandien jau žinotume“ – sakė R. Narvydas.

Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laikų istorijos populiarinimo leidiniuose ir mokykliniuose vadovėliuose neteisingai identifikuota nužudyto partizano palaikų nuotrauka buvo įvardinta kaip J. Lukšos-Daumanto atvaizdas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro istorikas Darius Juodis teigia, kad neteisingai identifikuotas žuvęs partizanas, kurį tyrėjai palaikė J. Lukša-Daumantu, šiandien jau atpažintas:

„Žinomoje nuotraukoje užfiksuotas žuvusysis yra Tauro apygardos Žalgirio rinktinės Vasario 16-osios tėvūnijos partizanas Sigitas Jakštys-Spindulys, žuvęs tą patį mėnesį, kaip Juozas Lukša, bet tik kitais metais ir kitą dieną. Tai yra 1950 m. rugsėjo 12 d. Šakių rajone su kitais 4 kovotojais. Tą leidžia tvirtinti išlikusi tą dieną fiksuota žuvusių partizanų nuotrauka. Kur tarp žuvusių bendražygių paguldytas ir minėtas S. Jakštys-Spindulys, netiksliai savo laiku identifikuotas“ – sakė istorikas.

Juozas Lukša-Daumantas buvo išduotas bendražygio Jono Kukausko. J. Lukša-Daumantas atvyko į organizuotą susitikimą su pačiu J. Kukausku ir pateko į sovietų saugumo pasalą, kurioje žuvo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (554)