Po išsamesnių mokslininkų tyrimų paaiškėjo, kad keturių vyrų ir vienos moters palaikai priklausė partizano Antano Kontrimo-Paramos būrio kovotojams. Apie tai bylojo su palaikais rasti daiktai ir Lietuvos ypatingųjų archyvų įrašai, kuriuose Maskvai raportuota tuometinė stribų ir sovietų kariškių veikla.

Antano Kontrimo-Paramos palaikai - šūvio į pasmakrę žymė <br> (G. Kisieliaus nuotr.)
Šie dokumentai ir partizanų būrio kombinacija (4 vyrai ir 1 moteris) Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistams sufleravo apie 1952 metų sausio 26 dieną vykdytą karinę operaciją Žadvainių miške. Dokumentuose minima, jog šios operacijos metu, bunkeryje žuvo penki Butigeidžio rinktinės Dariaus tėvūnijos Rambyno–Pilies būrio partizanai - Antanas Gedmintas–Lakštutis, Pranas Grauslys–Pavasaris, Ona Juškienė–Stirna, Juozas Oželis–Dagilis bei būrio vadas Antanas Kontrimas–Parama.

Atlikti papildomi, išsamūs tyrimai patvirtino kovotojų tapatybės. Paaiškėjo, kad būrio vadas Antanas Kontrimas-Parama bei Antanas Gedmintas-Lakštutis iš kovos pasitraukė nusišaudami.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Jankauskas, atlikęs partizanų palaikų tyrimus teigia, kad šiurpą kelia ne tik žiauri kovotojų mirtis, bet ir gyvenimo aplinkybės:

Antano Kontrimo-Paramos osteomielitas kelio srityje <br> (G. Kisieliaus nuotr.)
„Išsamūs grupės vado palaikų tyrimai atskleidė skausmingą negalia – kelio sąnario osteomielitą (kaulo ir kaulų čiulpų uždegimas – aut. past.). Tai reiškia, kad A. Kontrimas kentė karščiavimą, šlapiuojančias ir pūliuojančias žaizdas... Tiesiog stebėtina, kokia buvo žmogaus ištvermė – su tokia rimta negalia išlikti bunkeryje ir, matyt, aktyviam – nėra liudininkų parodymų apie jo negalią“.

Mokslininko teigimu, osteomielitas sunki liga, kurią sunkiai pažaboja ir šiuolaikinė medicina. Tokio uždegimo metu kaupiasi pūliai, atsiveria kloakos per kurias iš kaulo į išorę veržiasi pūlingos išskyros.

Partizano Antano Kontrimo-Paramos atvejis kelia nuostabą daugeliui įvykį tyrusių specialistų. Su tokiu uždegimu kovotojas kentė šaltas žiemas bunkeryje, aktyviai priešinosi sovietinei priespaudai ir neieškojo pagalbos bei nesiskundė – apie jo sunkią negalią nėra išlikusių liudininkų pasakojimų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (423)