Stulbinančios rezoliucijos ir iki šiol neregėto detalumo kadre (122 883 147 pikselių, 152 Mb dydžio) užfiksuoti ne tik tiršti kosminiai dulkių ir dujų debesys, bet ir ūke gimstančios, besiformuojančios žvaigždės. Šiame, naujausiame JWST karde ūkas atrodo tarsi uolos, nors tai ši kosminė struktūra yra gerokai pralaidesnė.
Nuotaukoje išryškėję stulpai atrodo tarsi nepajudinamos uolos, nors yra suformuoti iš atvėsusių tarpžvaigždinių dujų ir dulkių. Tačiau artimame infraraudonųjų spindulių spektre atrodo tarsi pusiau perregimi.
Šis komsinis darinys pirmą kartą didžiulio susidomėjimo sulaukė dar 1995-aisiais, kai jį įamžino NASA „Hubble“ kosminis teleskopas. Tačiau dabar, kai JWST ėmėsi darbo, žymieji stulpai atkreipė dar didesnį astrofizikų dėmesį. Mokslininkai galės perskaičiuoti žvaigždžių foromavimosi modelius remdamiesi tikslesniu naujai susiformavusių žvaigždžių kiekiu bei aplinkui esančių dujų ir dulkių tankiu.
Taigi, dabar didžiausias dėmesys sutelktas į naujai susiformavusias žvaigždes šiame Erelio ūke ir Kūrinijos stulpuose, kurios spindi ryškia raudona spalva kosminių dulkių ir dujų sankaupose. Geriausia šias žvaigždes įžiūrėti atsidarius NASA pateiktą kadrą, sudarytą iš 123 mln. pikselių.
Taigi, kai tokie dujų ir dulkių gniutulai tam tikrame taške pasiekia atitinkamą masę, juos ima veikti jų pačių gravitacija, pradeda kilti temperatūra ir, galiausiai, ima formuotis naujos žvaigždės. Tačau šios, vos kelių šimtų tūkstančių metų senumo protožvaigždės formuosis dar milijonus metų.
O kas yra tos bangos stulpų galuose? Tai naujai besiformuojnačių žvaigždžių išmetama masė, susidurianti su kosminėmis dulkėmis ir dujomis.
Kūrinijos stulpai yra tik dalis Erelio ūko, kuris yra nutolęs nuo mūsų maždaug 6500 šviesmečių.
NASA pilnos rezoliucijos kadru pasidalijo savo svetainėje. Jį galite pamatyti čia: Pillars of Creation.