Nuo 2014 metų „Curiosity“ ėmė tyrinėti Sharp’o kalną Marse. Ši vietovė mokslininkų dėmesį patraukė dėl ypatingos struktūros – taip vadinamo Gediz Vallis kanalo.

Gediz slėnis Marse

Šis slėnis, kaip mano kai kurie mokslininkai, yra suformuotas čia kadaise tekėjusios upės, todėl puoselėjamos viltys, kad vietovėje gali būti atrasti buvusios, o gal ir esamos gyvybės ženklai. „Curiosity“ dabar važiuoja vakariniu Gediz slėnio kanalo pakraščiu ir nuo nusileidimo 2012-aisiais jau įveikė apie 33 km.

Marsaeigio Curiosity aptikta uoliena

Šią savaitę NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) padalinys, valdantis marsaeigį „Curiosity“, pasidalijo įspūdinga vaizdine medžiaga iš Gediz Vallis slėnio.

NASA kanale „Youtube“ galima pasigrožėti aukščiausios raiškos 360 laipsnių vaizdiniu iš Marso ir virtualiai pabuvoti kaimyninėje planetoje.

Vaizdinyje matyti pažymėtos įvairios svarbios uolienos, grunto ruožai, struktūros.

Dabar mokslininkai mano, kad slėnį suformavo senovinė upė, stiprūs Marso vėjai arba grunto nuošliaužos nuo aukščiausių Sharp’o kalno viršūnių.

Vis dėlto, mokslininkai dar nėra tikri, kaip iš tiesų šis slėnis susiformavo. Todėl įvairūs uolienų tyrimai ateityje padės rasti atsakymą dėl Gediz Vallis slėnio susiformavimo istorijos. Pavyzdžiui, netikėtai aptiktų sieros grynuolių.

Sutraiškė akmenį, o jo viduje sužibo sieros kristalai

Marsaeigio Curiosity aptikta uoliena

Primename, kad liepos mėnesį NASA pranešė, jog Marse gyvybės ženklų ieškantis NASA zondas „Curiosity“ atsitiktinai pervažiavo uolienos gabalą ir jį sutraiškė.

NASA specialistai išsiaiškino, kad nuotraukose užfiksuoti geltoni kristalai, blizgantys ką tik sutraiškytos uolienos viduryje, yra taip vadinama elementinė siera. Tai pirmas kartas, kai aptinkamos grynos sieros uolienos Marse, pranešė NASA.

Nors tam tikrų sieros elementų anksčiau Marse jau buvo aptikta, iki šiol tai buvo tik junginiai su kitais elementais – sulfatai. Todėl mokslininkai pažymi, kad Raudonojoje planetoje dar niekada nebuvo rasta grynos sieros.

Marsaeigio Curiosity aptikta uoliena

Netrukus po to, kai buvo aptiktas pirmasis sieros grynuolis, mokslininkai numanė, kad aplinkinėje teritorijoje bus aptikta grynos sieros „oazė“, kadangi tokių uolienų turėtų ir daugiau, praneša NASA. Tačiau kaip ir kodėl ji ten atsirado, atsakymo dar teks palaukti.

Ir, kaip aiškina NASA, Elementinės sieros kristalai susidaro tik esant tam tikroms specifinėms sąlygoms, kurių šiame regione nebuvo tikėtasi.

„Jos (sieros) ten neturėtų būti. Ir dabar turime tai paaiškinti“, – sakė NASA „Curiosity“ projekto mokslininkas Ashwin Vasavada.

Gediz slėnis Marse

Sieros grynuolių laukas

Netrukus po pirmojo radinio tarp įvairių akmenų ir uolienų, kurios aptinkamos slėnio žemumoje, „Curiosity“ iš tiesų aptiko ištisą lauką sieros luitų. Jie pažymėti ir naujoje „Curiosity“ 360 laipsnių nuotraukoje. Dabar mokslininkai aiškinasi jų kilmę.

Gediz slėnis Marse ir sieros luitai

„Apžiūrėjome sieros luitų lauką iš visų pusių – iš viršaus ir iš šono – ir ieškojome bet ko, kas galėtų mums padėti išsiaiškinti, kaip ji čia atsirado. Surinkome daugybę duomenų, o dabar turime išspręsti šį galvosūkį“, – pranešime sakė „Curiosity“ projekto mokslininkas Ashwin Vasavada.

Naujausios nuotraukos parodė, kad zona aplink šį sutraiškytą sieros grynuolį yra nusėta panašiais uolienų dariniais. Tuo dabar galima įsitikinti pažiūrėjus į naujausią NASA JPL 360 laipsnių kadrą iš Marso.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją