Du Kanberos mokslininkai - Nicolas Cherbuinas ir Cobie Brinkmanas - naujausiomis technologijomis sukūrė ypatingą skrybėlę, kuri stebi smegenų aktyvumą ir matuoja ausų temperatūrą. Šiuo aparatu galėtų naudotis smegenų operacijai besiruošiantys chirurgai.

Iš skrybėlės iki ausies būgnelio nuvesti specialūs jutikliai matuoja mažiausius temperatūros vidinėje ausyje pokyčius, kurie kyla padidėjus kraujo srautui į tą smegenų pusę, kuri susijusi su dėmesio koncentravimu.

"Jei tam tikra smegenų sritis suaktyvėja, jai prireikia daugiau kraujo, kuris teka miego arterijomis, esančiomis abipus kaklo", - pasakojo apie savo išradimą ir jo išbandymą psichologas N.Cherbuinas, dirbantis Australijos nacionaliniame universitete.

"Kraujo srautas pasidalija dviem kryptimis: viena - į smegenis, kita - į vidinę ausį. Taigi matuodami ausies temperatūrą galime nustatyti, į kurią smegenų pusę padidėja kraujo tekėjimas", - sakė mokslininkas. Jo nuomone, tokie paprasti ir pigūs matavimai prieš operaciją būtų labai naudingi smegenų chirurgams, nes padėtų išvengti tam tikros rizikos.

Ryškiai raudona "skrybėlė", kol kas bandomasis variantas, Australijoje kainuoja 5 tūkst. Australijos dolerių (šiek tiek daugiau kaip 10 tūkst. litų). Bet šis daug kartų naudojamas aparatas pakeičia magnetinio rezonanso skenavimą, kurio kaina kas kartą yra 1 tūkst. Australijos dolerių (2045 litai).

Šį išradimą bendram naudojimui dar turi patvirtinti atitinkamos institucijos, bet mokslininkai jau džiaugiasi, kad juo bus galima tikrinti hipotezes, jog vieni žmonės yra "kairiasmegeniai", o kiti - "dešiniasmegeniai".

Kairysis smegenų pusrutulis paprastai siejamas su lingvistiniais gabumais, o dešinysis - esą kontroliuojąs regėjimo ir erdvines funkcijas.

"Stebėjimai rodo, kad dažnai žmogaus viena smegenų pusė būna aktyvesnė už kitą, bet ne taip paprasta tvirtai įrodyti, jog šis asmuo yra kairiasmegenis ar dešiniasmegenis", - sakė N.Cherbuinas.

Išradimą komentuodama Australijos smegenų sutrikimų tyrimo draugijos prezidentė Skye McDonald pabrėžia naujojo metodo patogumą - nereikia kišti į smegenis jokių elektrodų, o smegenų veikla gana plačiai įvertinama.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės