Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras kreipėsi į FTB ir JAV vartotojų teisių agentūrą – Federalinę prekybos komisiją – „ištirti grėsmes nacionaliniam saugumui ir privatumui“, susijusias su „FaceApp“, naudojamos milijonų amerikiečių, bet sukurtos vienos Sankt Peterburge įsikūrusios bendrovės.
„FaceApp“ rezidavimas Rusijoje kelia klausimų, kaip ir kada bendrovė suteikia prieigą prie JAV piliečių duomenų trečiosioms šalims, potencialiai įskaitant užsienio vyriausybes“, – sakoma Niujorko valstijai atstovaujančio senatoriaus laiške Federaliniam tyrimų biurui.
„Būtų labai neramu, jeigu jautri asmeninė informacija apie JAV piliečius būtų perduodama priešiškai užsienio valstybei, aktyviai užsiimančiais priešiškais kibernetiniais veiksmais apie Jungtines Valstijas“, – pridūrė jis.
Ch. Schumeras – ne vienintelis susirūpinęs Demokratų partijos narys. Kaip rašo dienraštis „The Washington Post“, partijos Nacionalinis komitetas perspėjo pirminių rinkimų, rengiamų prieš 2020 metų prezidento rinkimus, organizatorius „nedelsiant išsitrinti šią programėlę“.
Demokratų partija itin jautriai reaguoja į bet kokius galimus bandymus ją sekti, ypač susijusius su Maskva, nes kai kurie demokratų pareigūnai tapo rusų kompiuterinių įsilaužėlių taikiniais per 2016 metų prezidento kampaniją.
„FaceApp“ atstovai Ch. Shumero laiško kol kas nepakomentavo, bet bendrovės generalinis direktorius Jaroslavas Gončiarovas sakė „The Washington Post“, kad programėlė vartotojų nuotraukų nenaudoja jokiems kitiems tikslams.
Jis aiškino laikraščiui, kad dauguma nuotraukų iš bendrovės serverių ištrinamos per dvi paras, ir pridūrė, kad Rusijos tarnyboms jokia prieiga prie vartotojų duomenų nesuteikiama.
2017 metais rusų bendrovės „Wireless Lab“ pradėta platinti „FaceApp“ naudoja dirbtinio intelekto technologijas, kad pakeistų vartotojų nuotraukas – modifikuotų jų plaukų spalvą, pridėtų raukšlių ir kitokiais efektais sukurtų vyresnio žmogaus atvaizdą.
Šiuo metu ši programėlė yra populiariausia tarp nemokamų programėlių, kurias galima parsisiųsti per platformą „Google Play“. Ji turi daugiau kaip 100 mln. vartotojų ir yra sudominusi kai kurias garsenybes, tokias kaip muzikos superžvaigždė Drake'as ir NBA čempionas Stephenas Curry
DELFI primena, kad „FaceApp“ programėlė sukurta Rusijoje, Skolkovo inovacijų centre – registruota bendrovė „Wireless Lab“. Pastarosios įkūrėjas ir savininkas yra buvęs „Yandex. Taxi“ mobiliųjų aplikacijų skyriaus vadovas Jaroslavas Gončarovas.
„Yandex. Taxi“ atėjimas į Lietuvą sukėlė tikrą šurmulį, nes paaiškėjo, jog pavėžėjimo paslaugą teikianti „Yandex. Taxi“ programėlė perdavė duomenis ir adresus Rusijoje. „NKSC analizės metu buvo nustatyta, kad programėlė šifruotais ryšio kanalais reguliariai jungėsi ir palaikė aktyvų ryšį su 11 unikalių IP adresų (iš kurių, 10 priklauso Rusijos Federacijai). Duomenų perdavimas vykdomas cikliškai“, – rašyta Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atliktoje analizėje. Vėliau „Yandex.Taxi“ tarptautinės plėtros vadovas Aramas Sargsyanas atskleidė, kad duomenys siunčiami į Rusiją: „Kai kurie paslaugų algoritmai, pavyzdžiui, paieškos ar optimalaus maršruto skaičiavimas kartais gali naudotis Rusijoje esančių serverių paslaugomis“, – pripažino jis. Būtent pastarosiomis įvardytomis funkcijomis – „Yandex“ paieškos ir optimalaus maršruto nustatymu praėjusią savaitę gyrėsi ir pats A. Sargsyanas.