Harvarde studijavusi matematikė Maryam Mirzakhani, dirbanti profesore Kalifornijoje veikiančiame Stanfordo universitete, tapo viena iš keturių to apdovanojimo laureatų, kurie buvo paskelbti trečiadienį per Seule vykstantį Tarptautinį matematikų kongresą (ICM).
Ši neįprastų erdvių geometrijos ekspertė atrado naujus būdus apskaičiuoti netaisyklingų iškreiptų paviršių ribojamam tūriui.
„Gerai išmanydama itin įvairius matematinius metodus ir iš esmės skirtingas matematikos kultūras, ji įkūnija retą nuostabių techninių gebėjimų, drąsių ambicijų, toli siekiančių vizijų ir didelio smalsumo derinį“, – sakoma ICM pranešime.
M. Mirzakhani gimė 1977 metais Teherane, o 2004 metais apgynė daktarės disertaciją Harvardo universitete.
Fieldso medalis teikiamas kas ketverius metus, dažnai keliems laureatams vienu metu, ne vyresniems negu 40 metų matematikams.
Šiemet šis apdovanojimas taip pat buvo skirtas kitiems trims mokslininkams: prancūzui Arturui Avilai, Prinstono universitete Naujajame Džersyje dirbančiam Manjului Bhargavai ir Didžiosios Britanijos Voriko universiteto matematikui Martinui Haireriui.
Nobelio premijos neteikiamos už pasiekimus matematikoje, todėl Fieldso medalis laikomas svarbiausiu pasaulyje apdovanojimu šioje mokslo srityje.
Laureatams medalius įteikė pirmoji Pietų Korėjos prezidento postą užėmusi moteris – Park Geun-hye.
„Sveikinu visus laimėtojus, o ypatingi plojimai – Maryam Mirzakhani, kuri dėl savo užsidegimo ir aistros tapo pirmąja moterimi, pelniusia Fieldso medalį“, – sakė prezidentė.
Visi ankstesni 52 šio apdovanojimo laureatai buvo vyrai.
„Tai didelė garbė. Džiaugiuosi, jeigu tai paskatins jaunas mokslininkes ir matematikes“, – sakoma M. Mirzakhani pranešime spaudai, kurį paskelbė Stanfordo universitetas.
„Esu tikra, kad bus daug daugiau moterų, kurios pelnys tokį apdovanojimą artimiausiais metais“, – pridūrė ji.
M. Mirzakhani tarptautinės matematikos pasaulyje tapo žinoma dar būdama paauglė. Ji laimėjo aukso medalius 1994 ir 1995 metų Tarptautinėse matematikos olimpiadose, o vėlesniajame konkurse surinko didžiausią įmanomą balų skaičių.
2008 metais jis pradėjo dirbti matematikos profesore Stanforde, kur gyvena kartu su savo vyru ir trimete dukrele.