Astronautas Matthew Dominickas užfiksavo paslaptingos šviesos vaizdo įrašą ir paprašė visuomenės padėti nustatyti blyksnio šaltinį, rašo „Daily Mail“.

„Vakar parodžiau tai keliems draugams, norėdamas sužinoti, ką jie mano. Jie abu manė, kad tai atmosferoje sprogęs meteoras – gana ryškus, vadinamas bolidu“, – rašė jis platformoje „X“.

Pasak NASA Artimųjų Žemės objektų tyrimų centro (CNEOS), bolidas – tai itin ryškus meteoras, kuris yra pakankamai įspūdingas, kad būtų matomas labai didelėje teritorijoje, ir sprogsta Žemės atmosferoje.

Bolidai – tai meteorai, kurių ryškumas siekia daugiau nei -4 magnitudę. Pasak Amerikos meteorų draugijos (AMA), tai maždaug toks pat ryškumas, kaip Veneros planetos, matomos rytiniame ar vakariniame danguje.

Bolidai nuo ugnies kamuolių skiriasi tuo, kad sprogsta įskridę į Žemės atmosferą, kaip kad M. Dominickas užfiksavo vaizdo įraše.

Kai meteoras patenka į Žemės atmosferą, dėl trinties jis vienu metu sulėtėja ir įkaista. Dėl smūgio į meteorą jėgos priešais jį susidaro smūginė banga (angl. bow shock).

Smūginė banga įkaitina ir suspaudžia priešais meteorą esančias atmosferos dujas, o dalis šios energijos išspinduliuojama atgal į meteorą. Dėl to meteoras eroduoja ir galiausiai subyra.

Dėl subyrėjimo padidėja į atmosferą atsitrenkusių objektų kiekis, todėl sustiprėja atmosferos abliacija (kai objekto paviršius praranda medžiagą) ir meteoras dar labiau sulėtėja.

Meteoras sprogsta, kai priekinėje ir galinėje jo pusėje susidariusio nevienodo slėgio jėga viršija didžiausią įtempimą, kurį objektas gali atlaikyti prieš suirdamas.

Pasak AMA, kiekvieną dieną Žemės atmosferoje pasitaiko tūkstančiai meteorų, tačiau ne visi jie tampa bolidais.

Šie sprogstantys meteorai yra palyginti reti ir gana sunkiai pastebimi, nes jų blyksniai trunka tik kelias sekundes.

M. Dominickui pasisekė šį užfiksuoti filmuojant Žemę laiko panoramos (angl. timelapse) režimu, kai TKS skrido virš Šiaurės Afrikos.

Vos tik kosminei stočiai praskriejus virš Kairo (Egiptas), virš mūsų planetos blykstelėjo ryškus sprogimas – iš pradžių žalios, o paskui baltos spalvos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)