Ryšių reguliavimo tarnybos Rinkos priežiūros departamento direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Stundžia Verslosavaite.lt pasakojo, kad esant įjungtam telefonui ryšio zonoje unikalus telefono identifikacijos numeris, dar vadinamas angliška santrumpa IMEI (angl. International Mobile Equipment Identity), kartu su kitais specialiais duomenis tam tikrais laiko intervalais persiunčiamas mobiliojo ryšio operatorių bazinėms stotims. Tai leidžia pareigūnams nustatyti apytikslę geografinę telefono buvimo vietą.

Paprasčiausi būdai sužinoti savo telefono identifikacijos numerį – telefono klaviatūra surinkti simbolių seką *#06# arba išimti maitinimo bateriją ir peržvelgti po ja užklijuotame lipduke atspaustus skaičius. Unikalus telefono identifikacijos numeris paprastai sudarytas iš 15 skaitmenų, tačiau naujesniuose modeliuose prie šių skaitmenų gali būti pridėtas ir dviejų skaitmenų programinės įrangos versijos numeris.

Pasitelkia tik rezonansinių nusikaltimų tyrimui

Jei mobiliojo telefono netekęs žmogus prarasto aparato identifikacijos numerį praneša mobiliojo ryšio operatoriams ir policijai, atsiranda teorinė galimybė, kad nusikaltimo tyrimą vykdantys pareigūnai nustatys šio telefono buvimo geografinę vietą. Tačiau šia galimybe pasinaudojama ne kiekvienu atveju.

„Galima nustatyti geografinę telefono padėtį, taip pat kai kuriais atvejais nustatomi vogtu telefonu besinaudojančio asmens duomenys, tačiau tokius tyrimus pareigūnai dažniausiai atlieka tik įvykus rezonansiniams nusikaltimams, nes kiekvienas toks tyrimas reikalauja daug techninių, organizacinių resursų, todėl yra naivu tikėtis, kad pasakius savo telefono IMEI jis būtinai bus surastas“, - Verslosavaite.lt teigė V. Stundžia.

Bendradarbiauja su policija

Pasinaudoti IMEI suteikiamomis galimybėmis gali sutrukdyti ir formalumai. „Tele2“ atstovas spaudai Andrius Baranauskas pasakojo, kad telefonas blokuojamas tik jei klientas kreipiasi, ir turi policijos pareigūnų išduotą pažymą.

„Klientams rekomenduojama blokuoti tik SIM kortelę, nes užblokavus IMEI pareigūnams sunkiau rasti pavogtą aparatą“, - sakė A. Baranauskas.

„Bitės“ ir „Omnitel“ klientai, norėdami, kad būtų užblokuotas jų telefono aparatas, iš policijos pažymos pateikti neprivalo. Šių bendrovių specialistai pataria nedelsiant kreiptis ne tik į policiją, bet ir į paslaugas teikusį operatorių ir prašyti, kad būtų užblokuota ne tik SIM kortelė, bet ir pats telefonas.

Kiek kitaip turėtų elgtis išankstinio mokėjimo paslaugas pasirinkę klientai. Pasak UAB „Bitė Lietuva“ atstovės spaudai Linos Rimkutės, „Labas“ SIM kortelės ir aparatai blokuojami tik klientui atvykus į saloną, kadangi nėra kitos galimybės identifikuoti šiuos vartotojus.

„Bitės“ atstovė užsiminė ir apie tai, kad bendradarbiaujama su policija ir pareigūnams paprašius operatyviai suteikiama reikalinga informacija, kuri padėtų ieškoti dingusio ar pavogto telefono.

Keičiasi duomenimis apie blokuojamus telefonus

Pasak „Omnitel“ ryšių su visuomene grupės vadovės Daivos Selickaitės, IMEI blokavimas yra nemokamas ir atliekamas per vieną dieną, o duomenimis apie prarastus telefonus keičiamasi su kitais operatoriais. „Omnitel“ ir „Tele2“ atstovai taip pat teigė, kad svarstoma galimybė prisijungti prie Europoje sukurto bendro centrinio įrenginių identifikacijos registro.

Toks žingsnis atvertų daugiau galimybių, nes į Lietuvą atkeliauja vogtų telefonų iš užsienio. Kartais keliaujantys lietuviai netenka telefonų kelionės užsienyje metu.

„Telefonas, kurio IMEI užblokuotas, nebepriima SIM korteles, nes nesiregistruoja prie tinklo. Jei operatoriai tarpusavyje yra pasikeitę pavogtų IMEI sąrašais, užblokuotas telefonas nepriima būtent tų operatorių SIM kortelių. Vartotojams paprašius, „Omnitel“ blokuoja visų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje pavogtų ar dingusių telefonų, kurie buvo pirkti iš „Omnitel“ ir veikia mūsų tinkle, IMEI kodus“, - Verslosavaite.lt teigė D. Selickaitė.

Pasak pašnekovės, telefonų IMEI taip pat blokuojami, jeigu to prašo teisėsaugos institucijos, kadangi nukentėję mobiliųjų telefonų savininkai dažnai kreipiasi tiesiai į policiją.

Užregistruojama mažiau vagysčių

Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pateikiamais duomenimis, per 2007 metus Lietuvoje pavogti 2403 mobilieji telefonai, per ankstesnius metus pavogta pusketvirto šimto daugiau.

Daugiausiai telefonų per praėjusius metus pavogta Vilniaus mieste – apie 1000, Kaune – apie 400, Klaipėdoje – apie 200, Šiauliuose apie 100, Panevėžyje – 150. Vieninteliame Panevėžyje per 2007 metus užregistruota daugiau mobiliųjų telefonų vagysčių nei 2006 metais.