„Yra du pagrindiniai nuotraukų kokybės kriterijai, kurie svarbūs fotografuojant tamsiu paros metu. Tai – kadro aiškumas ir jo šviesumas. Kitaip tariant, vartotojai nori, kad objektai kadre matytųsi ryškiai, nebūtų išplaukę. Taip pat – kad tamsoje esantys objektai atrodytų pakankamai šviesūs, aiškiai įžiūrimi. Laimei, visa tai puikiai gali padaryti dabartinių flagmanų ir net naujesnių vidutinės klasės segmentų telefonų kameros. Ir tam pakanka žinoti vos kelias gudrybes“, – pranešime spaudai sako Alytaus „Bitės“ salone dirbantis „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis ir dalinasi 5 patarimais, kaip įspūdingas nuotraukas padaryti net visiškoje tamsoje.
1 patarimas: Naktinis režimas telefone – ne šiaip sau
Naktinei fotografijai pritaikyti ne visi telefonai, tačiau brangesni didžiųjų gamintojų telefonai tokį režimą tikrai turi. O tai reiškia, kad su jais galime drąsiai fotografuoti naktį, nesibaimindami, kad nuotraukoje nieko nesimatys.
Naktinis režimas geras tuo, kad mums nereikia atlikti jokio papildomo veiksmo. Panorėję ką nors nufotografuoti, galime tiesiog paimti telefoną į rankas, nuspausti fotografavimo mygtuką ir džiaugtis ryškiomis nuotraukomis. Objektyvai, telefonų dirbtinis intelektas ir kita programinė dalis visą nematomą darbą padaro už mus.
O jei fotografuodami norite daugiau stabilumo, telefoną tiesiog galite pastatyti ant bet kokio stabilaus paviršiaus. Be to, į pagalbą galite pasitelkti ir stabilizatorių. Šis įrenginys, nepriklausomai nuo jūsų rankų judėjimo, telefoną visada išlaikys stabilioje padėtyje. Tiesa, jeigu norite rankų judesių išvengti visai, geriausia rinktis trikojį stovą.
2 patarimas: Didesnei kontrolei – profesionalus režimas
Profesionalus fotografavimo režimas yra daugumoje šiandien parduodamų išmaniųjų telefonų. Todėl šis režimas telefonuose yra dažnesnis nei naktinis režimas. Tiesa, naudojantis profesionaliu režimu reikės atlikti daugiau veiksmų nei naudojantis naktiniu režimu, bet rezultatas tai tikrai atpirks.
Profesionalus režimas reguliuoja daug skirtingų parametrų: nuo baltos spalvos balanso iki kontrasto. Tačiau svarbiausi yra du fotografams puikiai pažįstami nustatymai – ISO ir išlaikymas. Pirmasis reguliuoja šviesos kiekį kadre: kuo didesnis ISO parametro skaičius, tuo šviesesnis kadras. Vis tik šviesumas didinamas nuotraukos kokybės kaina – didesnis ISO reikš ir didesnį skaitmeninį „triukšmą“ nuotraukoje. Tai – kadre matomas grūdėtas sluoksnis, kuris mažina nuotraukos detalumą.
O ką reiškia išlaikymas? Tai parametras, nurodantis, kiek laiko bus fiksuojama nuotrauka. Pavyzdžiui, kuo didesnis išlaikymo (angl. exposure) parametro dydis, tuo ilgiau daroma nuotrauka. Kai kurie telefonai vieną nuotrauką gali daryti net ir 30 sekundžių. Ką tai duoda? Telefonas atveria diafragmą nustatytam laikui ir leidžia nustatyti išlaikymą rankiniu būdu. Tačiau taip pat šis nustatymas leidžia išgauti ir meninius sprendimus. Pavyzdžiui, sukurti tokį kadrą, kai naktinės gatvės vaizdas ryškus, o pravažiuojančių automobilių žibintų šviesa ištįsta per visą kelią.
Jeigu fotografuojant naktiniu režimu dažniausiai dar gali telefone laikyti rankose ir išgauti gražias nuotraukas, fotografuojant profesionaliu režimu to nebepakaks. Mažiausias jūsų judesys išlies vaizdą. Todėl geriausia telefoną laikyti ant trikojo ar kitos stabilios konstrukcijos.
3 patarimas: Naudokite papildomą šviesos šaltinį
Daugelis profesionalių fotografų sutiks, kad svarbiausia yra visai ne įranga, kuria fotografuojame. Ypač dabar, kai telefonai puikiai atlieka net tūkstančius eurų kainuojančių fotoaparatų darbą.
Daug svarbiau pats kadro pastatymas, mintis, idėja. Todėl norėdami gražių naktinių nuotraukų nebijokite ir eksperimentuoti. Natūralios šviesos šaltinių rakursais, šešėliais, formomis ir kontūrais.
Jei jūsų tikslas ne meniškai graži, bet tiesiog aiški nuotrauka, papildoma šviesa gali labai praversti. Tarkime, jei fotografuojate gatvę, papildomu šaltiniu gali tapti gatvės šviestuvas. Jei fotografuojate automobilių aikštelėje – mašinos žibintai. Jei draugus – jų telefonų blykstės. Beje, kalbant apie blykstes – jų irgi nereikėtų pamiršti. Jeigu jūsų telefone nėra naktinio fotografavimo režimo, naudojant blykstes taip pat galima papildomai nušviesti fotografuojamus objektus.
4 patarimas: Palaikykite objektyvo švarą
Prieš darant kiekvieną nuotrauką, būtina nusivalyti objektyvą. Atrodo elementaru ir paprasta, tačiau tai labai svarbu, ypač fotografuojant esant prastam apšvietimui ar naktį.
Visi ant objektyvo esantys nešvarumai tamsoje matosi itin gerai, todėl gali negrįžtamai sugadinti kadrą. Be to, jei nešvarumas didelis, kamera gali fokusuoti ne vaizdą, bet nešvarumą. Tokiu būdu kamera naudotis tiesiog negalėsite. Tačiau šį patarimą reikėtų laikyti universaliu: objektyvo švara turėtų būti užtikrinta fotografuojant ir dieną.
5 patarimas: Nenaudokite naktinio fotografavimo programėlių
Gyvename programėlių amžiuje, todėl natūralu, kad daug jų sukurta ir naktinio fotografavimo pagerinimui. Kodėl vis tik rekomenduojame ne visada skubėti jas naudoti?
Telefonų gamintojai skiria nemažai resursų tam, kad naktinė fotografija būtų kiek įmanoma geresnės kokybės. Todėl dėmesys skiriamas ne tik objektyvų, bet ir visos fotografijos sistemos telefonuose tobulinimui. O į ją įeina ir gamintojo fotografavimo programėlė. Ji sukurta taip, kad kameros galimybes išnaudotų optimaliai. Taip pat dažnai būtent standartinė programėlė leis išnaudoti visus telefono komponentus, tarp kurių ir telefone esantis dirbtinis intelektas.
Be to, standartinės fotografavimo programėlės ir objektyvų veikimas sumaniai suderintas, todėl tik ji ir leis telefono kamerą naktį naudoti geriausiai. O bet kokios papildomos programėlės, kad ir kokie viliojantys jų aprašymai bebūtų, niekada neišnaudos viso telefono potencialo taip, kaip ta daro gamyklinė programėlė. Be to, atsisiųstos programėlės papildomai apkraus telefoną ir įkyriai siūlys reklamas.