Gyventojų nebaugina gręsiančios netesybos dėl sutarties nutraukimo, neguodžia oficialių institucijų išvados, jog antenos nekelia grėsmės sveikatai.

Neleido dirbti

Žmones, prisiklausiusius kalbų apie neigiamą elektromagnetinių bangų spinduliuotės poveikį sveikatai, norą kovoti su daugiabučių stogus „dabinančiomis“ mobiliojo ryšio antenomis užgesina pagrindinė kliūtis – dar niekas nėra pateikęs svarių įrodymų, kad jų spinduliuotė tikrai žalinga. Bet nacionalinę Visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (VSPL) šiais metais jau užplūdo Lietuvos gyventojų prašymai išmatuoti tokių antenų skleidžiamos spinduliuotės rodiklius.

Panašu, jog rimtai ieškoti tokių įrodymų pasiryžusi dalis Ramygalos g. 96-ojo namo gyventojų. Šią savaitę mobiliojo ryšio operatoriaus „Bitė Lietuva“ pasamdytiems rangovams – bendrovės „YIT technika“ darbuotojams atvykus tame name keisti senų antenų naujomis, būrys žmonių pakėlė tokį triukšmą, kad vyrams neliko nieko kito, kaip laikinai sustabdyti darbą. Šių darbų vadovas tvirtino, jog yra nurodymas modernizuoti įrangą, tačiau sakė nerizikuosiantis lipti ant stogo, kol gyventojai nenusiramins.

Kieme susirinkę žmonės vienbalsiai piktinosi, jog su jais nesiskaitoma. Apie tai, kad kažkas bus daroma ant stogo, niekas jų neva nei informavo, nei atsiklausė. Tik pamatę paguldytas kelias antenas prie laiptinės žmonės teigia supratę, kad tai yra mobiliojo ryšio antenos, kokias anksčiau „Bitė“ pagal sutartį yra pastačiusi ant jų daugiabučio stogo.

Iš „YIT technika“ darbuotojų nesulaukę jokių raštiškų įrodymų, suteikiančių jiems teisę permontuoti antenas, gyventojai bandė prisikviesti namo savininkų bendrijos pirmininkę Vilmą Kondrotienę, bet ši telefonu paaiškinusi, kad negalinti mesti dirbti ir tuoj pat atvykti.

Triukšmą gyventojai sukėlė, jų tvirtinimu, ne be reikalo.

„Jeigu „Bitė“ nesilaiko sutartyje numatytų įsipareigojimų, mums nebereikia jos antenų. Visų pirma, nebuvo pranešimo apie planuojamus darbus. Antra, pagal 1999 m. sudarytą sutartį bendrovė buvo pasižadėjusi apmokėti stogo remonto išlaidas – 35 tūkst. 400 litų, bet iš tikrųjų nežinom, kur buvo išleisti tie pinigai. Stogas tebuvo šiek tiek aplopytas , o perstačius antenas, pro jį ir vėl sunkiasi vanduo. Mano paties butas dėl to kenčia.

Be to, „Bitė“ pasižadėjo užtikrinti, kad sumontuota įranga neviršys elektromagnetinio lauko spinduliavimo normų, o Higienos centras tuo tikslu atliks matavimus. Niekada nesame matę, kad kas nors būtų atlikęs kokius tai matavimus per 9 metus. Ir dokumentuose to neteko matyti parašyta“, – piktinosi name gyvenantis Vladas Grumbinas.

Negalavimus sieja su antenomis

Jo žmona Elena Grumbinienė teigė, kad mobiliojo ryšio antenos sumontuotos virš jos miegamojo, nes ji gyvenanti paskutiniame, penktame aukšte.

„Kai statė anteną, aš prieštaravau. Panevėžio butų ūkio vadovas Gintaras Ruzgys tada patikino, jog čia bus nekenksminga sveikatai radijo antena. Patikėjome ir pasirašėme sutikimą statyti antenai. Tai padarėme tikėdamiesi, kad bus sutvarkytas stogas. Iš pradžių 4 antenos stovėjo stogo kampuose, bet paskui jos buvo pakeltos aukščiau ir pastatytos vienoje vietoje. Manau, kad perstatant antenas buvo tinkamai nesutvarkytas stogas, nubyrėjo namo šonų plytos, todėl dabar per lietų turime kentėti“, – pasakoja E.Grumbinienė.

Ir pašnekovė, ir kiti namo gyventojai choru tvirtina, kad atsiradus minėtoms mobiliojo ryšio bazinėms stotims, po kurio laiko ėmė blogėti žmonių sveikata. Pasak kitos 5 aukšto gyventojos Natalijos Tumelienės, auginančios 5 m. dukrą, pasatraisiais metais jai, jaunai moteriai, ėmė nei iš šio, nei iš to šokinėti kraujospūdis.

Abi su dukra naktimis labai blogai ėmė miegoti. Ypač vaikas tapo irzlus. Panašiai, anot moters, būna neramus ir kaimynų vaikas, todėl jį tėvai dažniausiai išveža į kaimą. Ten vaiko savijauta pastebimai pasikeičia.

„Jei tik turėtume kur, bėgtume ir mes iš to pragaro. Bet kad neturime. Kai savo šeimos gydytojos paklausiau, ar mano sveikatos sutrikimų priežastimi negali būti mobiliojo ryšio antenos ant stogo, ši atsakė, jog gali“, – sakė ponia Natalija. Ji dėl sveikatos pasiryžusi net prašyti nutraukti sutartį su antenų šeimininke mobiliojo ryšio bendrove..

E.Grumbinienė irgi pastebi, kad nuvykus į sodybą pas draugę, jai ir kraujospūdis normalizuojasi, ir širdis nebešokinėja, ir galvoje dzingsėjimai baigiasi. Kai lankėsi pas gydytoją Kanadoje ir pasakė, kad gyvena name, ant kurio stovi antenos, gydytoja tik už galvos susigriebusi.

Mokėtų už netesybas

96-o namo gyventojus palaiko ir kitapus gatvės esančio daugiabučio gyventoja Aldona Vepštienė bei jos buto nuomininkė Alma Vaivadaitė. A.Vepštienė tvirtina, kad jos sveikatos pablogėjimas sutapo kaip tik su antenų pas kaimynus pastatymu: prasidėjo dusulys, širdies problemos. Ypač spinduliuotės įtaką moteris sako pajutusi, kai mirksinti antena buvo pakelta aukščiau.

Panelė Alma nedrįsta kategoriškai teigti, kad jos sveikata sutriko dėl antenų poveikio, bet neatmeta tokios galimybės.

„Gyvenau Klaipėdoje, Kaune – viskas buvo gerai. Po to, kai pernai liepą čia atsikrausčiau, ant rankos pradėjo formuotis augliai. Jau tris operacijas patyriau. Ko gero, teks bėgti iš Panevėžio“, – neslepia jauna mergina.

Kai 1999 m. bendrovė „Panevėžio butų ūkis“ ir „Bitė GSM“ pasirašė sutartį 15 metų, kuria Bitei leista montuoti ir eksploatuoti mobilaus telefoninio ryšio antenas ant 96-o namo stogo bei bendrovei paskirta patalpa pirmame aukšte aparatūrai patalpinti, šiame name nebuvo susikūrusi bendrija.

Butų ūkio direktorius Gintaras Ruzgys teigia, jog tuomet viskas buvo atliekama teisėtai ir teisingai – pilnai pakeista stogo danga, atlikti elektromagnetinio lauko matavimai. Paleidus įrenginį, tyrimai, anot G.Ruzgio, parodė, kad antenos spinduliuotė daug kartų mažesnė už leistiną.

Pašnekovas tvirtina pats gyvenantis minėtame name ir besirūpinantis, kad viskas būtų daroma tinkamai. Jei gyventojai dabar nuspręstų, jog antenas reikia nukelti ir savo iniciatyva nutrauktų sutartį su „Bite“, jiems, pasak G.Ruzgio, tektų grąžinti bendrovei dalį stogui skirtų pinigų dėl netesybų.

Užsakyti du tyrimai

Namo bendrijos pirmininkei Vilmai Kondrotienei gyventojų skundai dėl sveikatos – ne naujiena. Pirmininkė šiais metais dėl to jau organizavo bendrijos narių susirinkimą ir kvietė nacionalinės VSPL specialistus atlikti antenų skleidžiamos spinduliuotės matavimų.

Iš pradžių pirmininkė buvo įsitikinusi, kad tokie matavimai buvo atlikti ir anksčiau. Tačiau peržiūrėjus dokumentus paaiškėjo, jog pas ją yra tik vienas matavimų dokumentas, neskaitant to, kuris buvo paliktas atlikus matavimus paleidus veikti stotį. Ir tas pats skirtas kito namo Ramygalos g. gyventojams.

Apie klaidą V.Kondrotienė sako suskubusi informuoti ir „Bitė Lietuva“, ir Vilniuje esančią laboratoriją. Pastarosios specialistai žadėję gyventojų prašymu netrukus atvykti dėl matavimų. Matavimus, anot pašnekovės, žadėjo užsakyti ir mobiliojo ryšio tiekėjas.

„Bitė Lietuva“ padarė klaidą, kad neperspėjo mūsų apie tai, ką ketinama daryti ir dėl to atsiprašė.

Suprantu, kad gyventojai dabar įsiaudrinę. Aistros paprastai nurimsta, kai būna įrodyta, jog antenos neturi tokio kenksmingumo, apie kokį galvojama. Nematau dabar kito kelio, kaip tik dar kartą šaukti gyventojų susirinkimą ir klausti, ar jie pasiryžę nutraukti sutartį dėl antenų ir mokėti už netesybas“, – tvirtina V.Kondrotienė.

Viskas suderinta

Bendrovės „Bitė Lietuva“ komunikacijos vadovė Lina Karsokaitė paaiškino, kad gegužės 29 d. Ramygalos g. Nr. 96 name buvo numatyta keisti ant namo stogo esančias antenas į naujas, teikiančias pažangesnį 3G ryšį. Mobiliojo ryšio tinklų plėtra vykdoma remiantis teisės aktais bei griežtai laikantis visų reikalavimų ir normų.

Pasak L.Karsokaitės, statant ir eksploatuojant bazines stotis veiksmai derinami su Visuomenės sveikatos centrais, Ryšių reguliavimo tarnyba. Reikiami matavimai atliekami kas dveji metai ir jie neva įrodo, kad įrenginio skleidžiamų elektromagnetinių bangų energijos srauto tankis konkrečiu atveju neviršija leistinos higienos normos.

„Bazinės stoties tinkamas eksploatavimas visą laiką yra stebimas ne tik atsakingų mobiliojo ryšio bendrovių darbuotojų, bet ir valstybės institucijų, tikrinančių tinkamą radijo dažnių naudojimą, todėl gyventojams nėra pagrindo baimintis dėl kokio nors bazinės stoties poveikio žmogaus organizmui“, – tvirtina L.Karsokaitė.

Jos teigimu, mobiliojo ryšio operatorių siųstuvų galia siekia vos 20 W ir jie yra tokie pat paprasti įrenginiai kaip televizorius ar mikrobangų krosnelė. Tuo tarpu televizijos siųstuvų galingumas matuojamas kilovatais.

Reikia išsamesnių matavimų

VSPL Fizikinių veiksnių tyrimų skyriaus vedėjas Edvardas Gasperavičius tvirtina: jo vadovaujamas skyrius turi atitinkamą įrangą, kuria atliekami elektromagnetinių bangų energijos srauto tankio matavimai, vadovaujantis 2005 m. patvirtintomis normomis. Jose nurodyta, kad minėtas tankis gyvenamosiose teritorijose negali būti didesnis nei 10 mikrovatų į kvadratinį centimetrą.

Skyriaus vedėjas informavo, kad Lietuvoje dar nebuvo nė karto nustatyta viršyto šio rodiklio. Jis matuojamas butuose. E.Gasperavičius pripažino, kad ateityje bus reikalinga nauja įranga šiems matavimams atlikti.

Pasiteiravus, kaip dažnai turi būti atliekami bazinių stočių skleidžiamo bangų srauto matavimai, specialistas atsakė, jog pirmas matavimas atliekamas paleidus veikti stotį. Vėliau stebėsenos tikslais matavimai turi būti atlikti gyvenamosiose zonose ne rečiau kaip kas dveji metai. Jie privalomi keičiant stoties parametrus ar antenų kryptį. Apie galimą elektromagnetinių bangų skleidžiamą neigiamą poveikį sveikatai mokslo žmonės kalba labai nenoriai ir atsargiai.

Žinomas radiostezininkas Jonas Jukonis, turėdamas ne vienos pasaulio šalies mokslininkų pateiktą medžiagą šiuo klausimu, patikina, kad sveikatai šios bangos turi didžiulės įtakos, tik ten, kur vaikšto dideli pinigai, sunku ką nors įrodyti. Net Amerikoje, pasak pašnekovo, buvo atliekami tyrimai ir paskelbtos išvados ne mobiliojo ryšio tiekėjų naudai. Tačiau netrukus pasirodė informacija, privertusi anuliuoti ankstesnes išvadas.

J.Jukonis teigia, kad Lietuvoje nėra nė vieno prietaiso, kuris galėtų tinkamai išmatuoti bazinių stočių spinduliuotę ir būtų galima pateikti neginčijamus faktus. Vilniaus universiteto Radiofizikos katedros profesorius Jonas Grigas patikslina, jog žmones veikia ne mobiliojo ryšio antenos, o jų ir kitų antenų, šimtais statomų ant stogų, skleidžiamos elektromagnetinės bangos. Vadinasi, spinduliuotė sklinda iš įvairių šaltinių.

J.Grigas mano, kad tų namų, ant kurių stovi antenos, gyventojus spinduliuotė veikia mažiausiai, nes ji sklinda tolyn. Kur kas elektromagnetinės bangos pavojingesnės priešais stovinčių namų gyventojams.

VSC, anot profesoriaus, neturi kuo išmatuoti tinkamai bangų energijos srauto tankio, nes turimi įrenginiai matuoja tik vieną dažnį, bet neapima visos integralinės spinduliuotės. Iš tikrųjų mūsų šaliai įsigyti modernesnį įrenginį nebūtų problemos, tačiau tuo, matyt, J.Grigo tvirtinimu, niekas nėra suinteresuotas.