Visame pasaulyje per paskutinį dešimtmetį išpopuliarėjęs makerių judėjimas skatina kūrybą plačiąja prasme – jis apjungia mokslą, technologijas, verslą, meną, amatus ir Pasidaryk-Pats (angl. Do-It-Yourself) iniciatyvą. Lietuvoje šis judėjimas dar tik įgauna pagreitį, tačiau jo populiarumas sparčiai auga. Kūrybinės erdvės (angl. Maker Space) aktyviai steigiamos Lietuvos mokyklose – vien pastaraisiais metais Vilniaus miesto savivaldybė su VGTU „LinkMenų fabriku“ įkūrė ir įveiklino daugiau nei 20 tokių erdvių sostinėje.
„Kartais sunku patikėti, kokias idėjas žmonės atsineša į mūsų dirbtuves, todėl kaip įmanydami siekiame tų idėjų nepamesti ir jas realizuoti. Vasara yra geriausias laikas išleisti mintis kūrybinėms atostogoms, o šiuo atveju tai daryti dar ir apsimoka. Verslas ir mokslas žengia koja kojon – mes jų kelionę padedame išpildyti“, – sako VGTU „LinkMenų fabriko“ direktorius Adas Meškėnas.
„Deeper“ inovacijų vadovas Donatas Malinauskas teigia, jog jo kompanijos vizija artima makerių judėjimui, todėl su džiaugsmu padeda jam įsitvirtinti Lietuvoje.
„Deeper“ atsirado kaip dviejų bendraminčių noras palengvinti sau ir kitiems žvejybos procesą. „Ta pati filosofija galioja ir makeriams, mat šio judėjimo dalyviai kasdienius objektus paverčia patogesniais naudojimui, pasitelkdami technologijas prikelia naujam gyvenimui ir visiems jį daro paprastesnį. Smagu, jog galime skatinti ir motyvuoti inovatyvius, kūrybiškus žmones, kurie nuolat ieško ir atranda, kurių idėjos, tikimės, netrukus nustebins visą pasaulį“, – pasakoja D. Malinauskas.
Keletą metų skaičiuojanti VGTU ir „Deeper“ draugystė prisideda prie studentų kūrybiškumo skatinimo. Anot Ado Meškėno, šiuo pavyzdžiu seka ir norą prisijungti prie iniciatyvos išreiškia vis daugiau verslo įmonių.
„Yra nemažai pavyzdžių, kai studentai tokiu būdu susirado praktikos vietą, o vėliau tapo ir tų įmonių darbuotojais. Norėdami suburti aktyvius, technologijomis besidominčius studentus, ateityje planuojame įsteigti ir „Makerių Akademiją“, kuri padėtų garsinti šį judėjimą, o sukurtais išradimais – ir mūsų šalį“, – sako A. Meškėnas.
Tai – ne pirmasis į išmaniųjų technologijų kūrimą orientuotas „Deeper“ ir VGTU projektas. Prieš dvejus metų VGTU „LinkMenų fabrike” „Deeper“ inicijavo pirmąjį Lietuvoje techninės kūrybos (angl. Hardware) hakatoną „Maker Fest“ – kūrybines dirbtuves, kurių metu dalyviai pristatė net 25 originalius produktų prototipus.