„Sudužęs ar įbrėžtas telefono ekranas yra dažniausias telefono „sužeidimas“, kuriam pataisyti vartotojai per metus išleidžia net 2,5 milijardo eurų, rodo „Statista“ duomenys. Lietuvoje vidutinė telefono remonto kaina yra maždaug 113 eurų. Norint išvengti šių telefono pažeidimų ir neplanuotų išlaidų, reikia pasirūpinti tinkama telefono apsauga ir žinoti keletą naudingų patarimų, kaip telefoną naudoti saugiai.
Vis tik jei vasaros atostogoms baigiantis subraižymų jau aptikote, yra keletas būdų, padedančių juos kiek paslėpti. Tiesa, būtina įsitikinti, kad įbrėžimai negilūs ir nepažeidę kitų įrenginio dalių. Kylant nors menkiausiai abejonei, kad telefonas sugadintas, nesirūpinkite „kosmetinių“ įbrėžimų naikinimu ir nedelsiant įrenginį remontuokite“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir dalinasi patarimais, kaip lengvai apsaugoti išmanųjį telefoną nuo netikėtų subraižymų.
Kaip telefoną naudoti saugiai?
Prieš pradedant rūpintis telefono apsauga, verta prisiminti keletą pagrindinių telefono naudojimo taisyklių, kurios sumažins įbrėžimų tikimybę.
„Vasarą eidami į paplūdimį ar pikniką gamtoje, paskubomis į kuprines ir rankines susidedame reikalingiausius daiktus, tarp kurių, žinoma, patenka ir telefonas. Jei šalia jo atsidūrė užrašinė su spirale ar raktai nuo namų, telefonas galėtų lengvai susibraižyti. Norint išvengti dar didesnių subraižymų verčiau išmanųjį neštis rankoje, o kuprinėje ar rankinėje jam visada rasti atskirą skyrių“, – pataria K. Špiliauskas.
Poilsiaujant gamtoje, į kuprinę gali patekti ir telefonams pavojingo smėlio. Pavyzdžiui, pasitiesus rankšluostį paplūdimyje, o vėliau įsidėjus jį į kuprinę, rizikuojame apgadinti įrenginį – smulkios ir aštrios smėlio granulės gali jį nepataisomai subraižyti.
Subraižymo pavojų gali kelti ir grublėtas stalo ar parko suoliuko paviršius – netyčia stipriau stumtelėję ar padėję telefoną ant tokio paviršiaus, visiškai nesunkiai galime jį subraižyti, o numetę ant žemės, net ir įskelti.
„Kadangi telefonus naudojame praktiškai kiekviename žingsnyje, gali tekti į rankas išmanųjį paimti išteptomis rankomis, pavyzdžiui, gaminant maistą ar aktyviai poilsiaujant paplūdimyje. Jei turite galimybę, prieš imdami telefoną į rankas, jas nusivalykite“, – pataria K. Špiliauskas.
Kaip įrenginį apsaugoti iš anksto?
Didesni įbrėžimai ar įskilimai pavojingi tuo, kad gali pažeisti įrenginio korpusą ir per įtrūkius leisti drėgmę, kuriai patekus į telefono „vidurius“ gali kilti didžiulė grėsmė telefono būklei. Nuo šių įbrėžimų apsisaugoti padės įrenginio dėkliukas. Renkantis dėklą dėmesį verta kreipti ne tik į jo grožį, kaip dažnai įprasta, bet į funkcionalumą. Svarbu, kad dėklas būtų patogus laikyti ir apsaugotų ne tik telefono nugarėlę, bet ir ekraną.
„Atkreipkite dėmesį, ar dėklo kraštai yra kiek iškilę ir šiek tiek apgaubia telefono korpusą. Jei taip, telefoną padėjus ekranu žemyn šis net nesilies prie paviršiaus ir bus papildomai apsaugotas. Taip pat svarbu, kad dėklas būtų patogus ir pagamintas iš neslidžios medžiagos – rankoje telefonas turi laikytis tvirtai, neslidinėti. Taip sumažės rizika, kad iš rankų jis netikėtai išsprūs“, – sako K. Špiliauskas.
Vis tik yra nuogąstaujančių, kad dėklas paslepia mėgstamo telefono išorės dizainą, tad jo naudoti nesinori. Šios problemos išvengti padės apsauginė plėvelė, kuri dabar gali būti pagaminta ir telefono nugarėlei.
„Apsauginis stiklas arba plėvelė naudingi, nes saugo ekraną ne tik nuo dūžių, bet ir įbrėžimų. Tik senesnių ar retesnių įrenginių savininkams išsirinkti tinkamo dydžio ir kokybės ekrano apsaugą gali būti rimtas iššūkis. Todėl radome būdą, kaip palengvinti šį procesą – pirmieji iš visų operatorių pradedame teikti apsauginių plėvelių gaminimo paslaugą. Jas galime pagaminti per kelias minutes ir daugiau nei 1000-ui skirtingų įrenginių. Be to, dabar galima rinktis plėveles, apsaugančias telefonų nugarėles nuo subraižymų ir nedidelių smūgių. Šį sprendimą ypač vertina tie vartotojai, kurie nenaudoja apsauginių dėkliukų, nes šie slepia įrenginio dizainą ir didina jo matmenis“, – sako K. Špiliauskas.
Renkantis apsauginį stiklą svarbiausia atkreipti dėmesį, ar jis dengia tik ekraną, ar ir aplink jį esančią zoną, pavyzdžiui, lenktus ekrano kraštus. Taip pat, nuo kokio stiprumo smūgių ar kritimų jis apsaugo ir ar po kontakto su žeme ar aštriu daiktu ne dūžta, o tik eižėja. Tai svarbu norint apsisaugoti nuo papildomų sužeidimų, kuriuos gali sukelti aštrios apsauginio stiklo dalys.
Ką daryti, pastebėjus įbrėžimą?
Ant telefono korpuso ar ekrano pastebėjus negilius, tačiau akį itin rėžiančius įbrėžimus, laikinai padėti gali namuose turimos buities priemonės, pavyzdžiui, dantų pasta. Tik svarbu atkreipti dėmesį, kad šios priemonės nėra amžinos –naudojant jas įbrėžimus galima paslėpti tik kuriam laikui.
„Ausų krapštuką pavilgykite dantų pastoje ir sukamaisiais judesiais trinkite įbrėžimą tol, kol pastebėsite, kad jis pradeda nykti. Tiesa, šis būdas veiks tik naudojant „tikrą“, o ne gelio pagrindo dantų pastą. Be to, ši priemonė galimai panaikina tik smulkius įbrėžimus – pastebėję, kad ekranas įtrūkęs, skilęs ar sudužęs, nedelsiant jį remontuokite, o ne tepkite pasta“, – pasakoja K. Špiliauskas.
Padėti gali ir kepimo soda – sumaišius ją su vandeniu, gaunama tiršta masė, kurią įtrynus į įbrėžimus, šie taip pat turėtų pasidaryti mažiau matomi ir juntami. Panašu efektą turi ir su vandeniu sumaišyti pieno mišiniai kūdikiams.
Vis tik naudojant šiuos ir panašius įbrėžimų naikinimo būdus, būtina telefoną kruopščiai saugoti nuo drėgmės, sako ekspertas: „Nors šios priemonės gali suveikti, vartotojai privalo būti atsargūs ir telefonui nepadaryti dar daugiau žalos, įbrėžimus pernelyg sušlapindami. Todėl svarbu slepiant subraižymus bet kokiu skysčiu, jo nepadauginti, kad po subraižymais galimai atsiradę įtrūkiai nepraleistų skysčio į telefono vidų ir taip dar labiau jo nesugadintų.“