„Pasaulis nuolat ieško švaresnių ar efektyvesnių būdų generuoti elektrai, – sako GE garinių turbinų specialistas Dougas Hofer, – Mūsų išrastas būdas galėtu suderinti šiuos abu aspektus“.

Superkritinis skystis

Superkritinis skystis yra medžiagos būsena, pasiekiama slegiant dujas aukštoje temperatūroje, ir šis skystis yra labai geras tirpiklis.

Pavyzdžiui, vandens garai gali tapti superkritinės būsenos skysčiu garo turbinose, o tuomet kyla grėsmė, kad jis ištirpdys turbinos menčių briaunas.

Superkritinės būsenos anglies dioksidas yra naudojamas kofeino iš kavos pupelių pašalinimui, kartais ir sausam drabužių valymui. Raketų skystas kuras taip pat tampa superkritiniu, tai nutinka tada, kai jis veržiasi iš turbinų.

Revoliucinė technologija

Garo turbinos, kurios paprastai yra 10 kartų didesnės už naująjį „General Electric“ prototipą, konvertuoja apie 45 proc. savo šilumos į elektros energiją. Kompanija tiki, kad jų mažesnioji versija efektyvumą padidins iki 50 proc.

Taip yra dėl anglies dioksido, kuris sušyla ir atvėsta žymiai greičiau nei, pavyzdžiui, vanduo.

GE ketina panaudoti anglies dioksidą ilgesniam šilumos išsaugojimui. Tam padės išlydyta druska, kuri sulaikys įeinančią šilumą ir perkels ją į kieto anglies dioksido blokus, dar žinomus, kaip sausas ledas.

Šildomas sausas ledas staigiai plečiasi ir galiausiai tampa superkritiniu. Tai jam leidžia intensyviai tekėti į turbiną. Šis procesas vyksta kur kas greičiau, nei naudojant vandens garus. Taigi pasiekiamas žymiai didesnis efektyvumas.

Jei šis prototipas būtų naudojamas Didžiausioje šiluminėje jėgainėje (Maroke), jis sutaupytų iki 68 proc. energijos ir taptų efektyviausia elektrine pasaulyje. Maža to, lyginant su įprastomis turbinomis, kurios apsisuka per 30 minučių, tai superkritinio anglies dioksido turbina užtruktų vos minutę.

Ir nors artimiausiu metu vienos iš tokių turbinų ant savo stalo tikriausiai neturėsite, tačiau mokslininkai žada toliau intensyviai dirbti, kad ši idėja taptų realybe ir sukeltų tikrą revoliuciją energetikoje.