Kaip DELFI teigė UAB „Hewlett-Packard" verslo klientų vadybininkas Artūras Norvaišas, šio konkurso technines sąlygas bei pasiūlą rinkoje išnagrinėję HP užsienio ekspertai nustatė, kad konkurso techninės specifikacijos tinka tik kelioms konkrečioms kompanijoms.
„Toks kompiuteris Lietuvoje perkamas pirmą kartą, vietinių ekspertų tikrai mažai. HP, kaip globali kompanija, turi savo žmones, kurie išmano tuos dalykus. Su jais bendravome, vertėme specifikacijas“, - DELFI sakė A. Norvaišas.
„Pati sistema susidės iš dviejų serverinių dalių: viena perskirsto darbus, kita skirta skaičiavimams. Tad vienai daliai, mūsų ekspertų nuomone, sąlygos yra pritaikytos „Silicon graphics“ (SGI), kitai - „Sun“, - DELFI sakė A. Norvaišas.
Specifikacijose HP, pasak jo, siūlė savo pakeitimus, kad „būtų normali konkurencija“. Rugpjūčio mėnesį sąlygos buvo tikslinamos, tačiau, anot HP atstovų, pakeitimai yra daugiau kosmetiniai.
HP atstovams abejonių kelia ir tai, kad „Silicon graphics" atstovas Baltijos šalyse ir „Sun“ atstovas Lietuvoje UAB „B.G.M." įvardijamas kaip verslo partneris lygiagrečių ir paskirstytų skaičiavimų tinklų infrastruktūros kūrimo projekte „LitGrid“.
„LitGrid“ projekte dalyvauja daugelis Lietuvos universitetų ir institutų, taip pat ir Vilniaus universitetas.
„LitGrid“ tarybos pirmininkas Algimantas Juozapavičius yra atvirojo konkurso „Didelės galios daugiaprocesorinis kompiuteris“ iniciatorius.
„Siekiame, kad sąlygos būtų padarytos konkurentabilios, kad galėtų dalyvauti tokios kompanijos kaip HP. Mes gal ir nedalyvausime, bet yra kompanijų, kurios tikrai turi sprendimus, ir joms uždarytas kelias. Perkančioji organizacija turi laikytis įstatymų. Procedūrų nesilaikymas dangstomas įvairiomis techninėmis specifikacijomis“, - tikino A. Norvaišas.
„Nuplauks" pinigai
Konkurso iniciatorius A. Juozapavičius DELFI teigė, kad HP jau yra parašę penkias ar šešias pretenzijas, kurios visos buvo išnagrinėtos, sąlygos aptartos su „LitGrid“ projekte dalyvaujančiais universitetais, su „LitGrid“ taryba, kitais ekspertais.
Konkurso dokumentai, pasak jo, Viešųjų pirkimo tarnybos buvo peržiūrėti ne vieną kartą.
„Esame priėmę sprendimus, kad tokios sąlygos, kokios yra, mums yra pačios naudingiausios. HP rašo pretenzijas. Tose pretenzijose yra teiginiai, kurių neargumentuoja, tik kaltina mus, nesistengia pateikti įrodymų ir į mūsų nuomonę visiškai neįsiklauso, kartoja tuos pačius teiginius“, - DELFI teigė A. Juozapavičius.
A. Juozapavičius tikino, kad konkurso techninės specifikacijos tinka daugiau nei kelioms kompanijoms, gali tikti ir daugiau kompiuterių, tarkime, „Cray“ kompiuteriai. O, jeigu HP jaučia, kad jų siūloma įranga gali neatitikti reikalavimų, kompanija gali jungtis į aljansus.
„Manau, kad HP tendencingai sako, kad tokių ar vienokių sąlygų nereikia. Galbūt HP sako taip todėl, kad jų siūlomi modeliai mūsų gali netenkinti. O HP rašo pretenzijose, kad reikalaujame per daug. Ne jie gali spręsti, ko mums reikia, nes jie nedalyvauja „Grid“ kūrimo veikloje“, - kalbėjo A. Juozapavičius.
Jis pripažino, kad „B.G.M“ yra „LitGrid“ verslo partneris, tačiau teigė, kad partneriu tapti niekas netrukdo ir kompanijai „Hewlett-Packard“.
Be to, jo teigimu, kai „LitGrid“ posėdžiuose ir aptarimuose buvo svarstoma apie superkompiuterius, „B.G.M.“ atstovai niekada nedalyvavo.
„Visą laiką HP noras buvo stabdyti pirkimo procedūras. Manyčiau, jie nepatenkinti mūsų pasirinktu variantu, nuolat reikalaudami atidėti turbūt nori sužlugdyti konkursą. Esame pinigus gavę iš Vyriausybės per investicinę programą šiems metams. Jeigu šiemet pirkimams pinigų neišnaudajame, pinigai nuplauks. Vyriausybės paramos Lietuvos mokslui ir taip daug nėra“, - svarstė A. Juozapavičius.
Esą sustabdant procedūras ir terminus gali nukentėti ne tik Vilniaus universitetas, bet ir Lietuvos mokslas bendrai bei Vyriausybės parama mokslui.