Vadinamosios „Wangiri“ atakos, kai žmonėms skambinama iš egzotiškų šalių numerių, o pabandžius perskambinti nuskaitomas papildomas mokestis, tęsiasi ir šįmet, rašoma pranešime žiniasklaidai. Paskutinė tokia ataka „Telios“ tinkle įvyko liepos pradžioje.
„Nors turime specialią sistemą, kuri leidžia apsaugoti savo tinklą ir klientus nuo „Wangiri“ atakų, sukčiai taip pat nesnaudžia ir tobulina savo naudojamus metodus. Paskutinė ataka buvo įmantresnė nei ankstesnės panašaus pobūdžio atakos ir dalis skambučių apėjo mūsų filtrus. Todėl, kol suvaldėme ataką, dalis verteivų skambučių pasiekė mūsų klientus. Visą šią informaciją matome ir kompensavome klientų patirtas išlaidas“, – sako „Telios“ Tarptautinio verslo vadovas Darius Meizeraitis.
Minėtos atakos metu pavieniai „Telios“ klientai galėjo sulaukti skambučių iš telefono numerių su Burkina Faso šalies kodu +266. Anot D. Meizeraičio, jau vien tai yra aiškus ženklas, kad darbuojasi sukčiai: „Tokio pobūdžio atakos atliekamos naudojant egzotinių šalių, tokių kaip Burkina Fasas, Mozambikas, Botsvana, Gvinėja, Gajana ir kitos, telefonų numerius. Jei nelaukėte tokio skambučio ir šiose šalyse negyvena jokie jūsų pažįstami, tiesiog neatsiliepkite ir neperskambinkite šiais numeriais, dar geriau – įtraukite juos į telefono juodąjį sąrašą.“
„Telios“ grupė Baltijos ir Skandinavijos šalyse pernai viena pirmųjų pasaulyje įdiegė techninį sprendimą, blokuojantį „Wangiri“ atakas. Ši sistema identifikuoja „Wangiri“ skambučių srautą ir automatiškai ribotam laikui užblokuoja skambučius tiek į numerius, kuriais vykdoma ataka, tiek iš jų.
Specialistai skaičiuoja, kad šis techninis sprendimas padėjo suvaldyti daugiau nei 50 proc. „Wangiri“ atakų. Visgi visiškai užkardyti telefoninius aferistus itin sudėtinga, nes jie vis pasitelkia naujų metodų ir būdų, pavyzdžiui, keičia skambučiams naudojamus numerius ir šalių kodus.
Japoniškas terminas „Wangiri“ reiškia „vienas signalas“. Verteivų sugalvota ir plačiai naudojama schema veikia taip: automatinio skambinimo sistema vieną po kito renka atsitiktinius įvairių šalių numerius ir po vieno ar dviejų signalų padeda ragelį, numerio savininkui taip ir nespėjus atsiliepti. Tokie „švyturėliai“ gali būti kelis sykius pakartoti.
„Vieno signalo“ skambučiai įprastai atliekami iš užsienio numerių, o šių sukčių tikslas – sulaukti perskambinimo, mat tokiu atveju jau skambinantysis moka tarptautinio skambučio sujungimo mokestį. Dalį šio mokesčio įprastai gauna ir pats sukčius.