Už išskirtinai gerai įgyvendintus tiriamuosius darbus taip pat įvertintos Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos, Kauno Maironio universitetinė gimnazijos, Šilutės Vydūno gimnazijos, Suginčių pagrindinės mokyklos ir Inturkės pagrindinės mokyklos komandos. Ši apdovanojimų ceremonija užbaigė daugiau nei du mėnesius trukusią projekto „LT1918“ programą, kuri įtraukė istorijos tiriamųjų temų konkursą, interaktyvias „Šimtmečio tilto“ pamokas mokyklose ir gyvas tiriamosios istorijos dirbtuves.

Konkurse nugalėjo Garliavos Jonučių gimnazijos komanda atlikusi tiriamąjį darbą apie 1914–1918 m. lietuviškoje spaudoje pateiktas svarbiausias istorijos datas.
 „LT1918“ konkurso nugalėtojai Garliavos Jonučių gimnazijos tyrėjų komanda

Konkursui buvo pateikta 18 puikiai išpildytų tiriamosios istorijos darbų, iš kurių jungtinė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto ir „LT1918“ istorikų komanda atrinko geriausius. Dešimt geriausiai įvertintų komandų turėjo galimybę sudalyvauti interaktyvioje pamokoje „Šimtmečio tiltas“, kurią „LT1918“ projekto įgyvendintojai surengė tų komandų mokyklose gegužės pradžioje.

„Projektas „LT1918“ atskleidžia 1918 m. įvykių eigą laiko juostoje, kurioje diena po dienos pateikiami lygiai prieš 100 metų amžininkų dienoraščiuose ir spaudoje užfiksuoti įvykiai bei jų vertinimai. Toks istorijos pateikimas leidžia pasijusti lyg socialiniame tinkle, jeigu toks būtų egzistavęs prieš šimtą metų. Tokiu būdu patrauklia forma šiuolaikiniam jaunimui ne tik pristatomas valstybingumo atkūrimo kelias, bet ir patys moksleiviai įtraukiami į gilesnį svarbesnių šimtmečio datų ir asmenybių pažinimą“, - teigia projekto „LT1918“ koordinatorius Justas Juras.

„Mums, kaip lietuviškam prekybos tinklui, negali būti nieko prasmingesnio, kaip prisidėti prie Lietuvos jaunosios kartos patriotiškumą ir pilietiškumą stiprinančių edukacinių projektų. Jų dėka mūsų šalyje gausėja žmonių, ne tik pažįstančių valstybės istorines ištakas, bet ir pasiruošusių veiksmais prisidėti prie Lietuvos kūrimo. Ypatingai džiugina tai, kad stipriausiai šiame projekte pasirodė regioninės mokyklos. Tai įrodo, kad gabaus jaunimo gausu ne tik didmiesčiuose“, - teigė „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Geriausiai pasirodžiusios komandos buvo pakviestos į specialiai joms surengtą ekskursiją Valstybės pažinimo centre po kurios dienos programa buvo tęsiama Lietuvos valstybės istorijos archyve.

Renginio metu nugalėtojus pasveikino pagrindinio projekto rėmėjo lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai, Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis, VU Istorijos fakulteto prodekanė dr. Loreta Skurvydaitė ir Kauno miesto muziejaus atstovas Simonas Jazavita. Po apdovanojimų ceremonijos „LT1918“ nugalėtojų komandoms buvo Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktoriaus pavaduotojas Alfonsas Tamulynas pristatė parodą „Aukojau save Lietuvai“ bei kartu su archyvo darbuotojais surengė ekskursiją po senųjų leidinių ir rankraščių saugyklas, kurios paliko stiprų įspūdį jauniesiems istorijos tyrėjams.

Projekto „LT1918“ metu buvo organizuotas ir „Šimtmečio tiltu“ pavadintas pamokų turas. Jo metu „LT1918“ komanda nuvažiavo daugiau negu 1500 km ir surengė valandos trukmės interaktyvią pamoką daugiau negu 700 moksleivių. Pamokų metu buvo pristatomi ir aptariami moksleivių konkursiniai darbai, išklausyti įdomūs svečių pranešimai, kuriuos skirtingose mokyklose skaitė Donatas Puslys (Bernardinai.lt redaktorius), dr. Justinas Dementavičius (VU TSPMI dėstytojas), Vilius Alesius (VU komunikacijos koordinatorius) ir Arnoldas Fokas („Misija Sibiras“ ekspedicijų vadovas). Taip pat buvo surengtos interaktyvios diskusijos „gyvosios bibliotekos“ formatu, kurios nepaliko abejingų ir moksleiviai vis drąsiau dalinosi savo mintimis apie Lietuvos istorijos ir visuomenės raidos aspektus, kurie buvo svarbūs prieš šimtą metų ir liko aktualūs šiandien.

Pagrindinis projekto „LT1918“ tikslas – autentiškai pristatyti Lietuvos valstybės atkūrimo istoriją ir pateikti ją socialinių tinklų kartai patrauklia forma, kuri būtų ne tik paveiki, bet ir turėtų išliekamąją vertę. Remiantis geriausia tarptautine praktika istorikų, viešųjų ryšių ir technologijų ekspertų komanda padeda pamatyti įvykių raidos kontekstą bei tokiu būdu sukuria pagrindą atvirai diskusijai apie Lietuvos valstybės atkūrimo kelią.

„LT1918“ projektą vykdo profesionali istorikų komanda, bendradarbiaujanti su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Lietuvos valstybės istorijos archyvu, Kauno miesto muziejumi, Vilniaus universitetu bei kitomis institucijomis. Projekto didysis rėmėjas – lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, projekto informacijos sklaidos partneris – DELFI.