Šios monstrų puotos metu kliuvo ir trečiam nuteistajam – bandęs ginti savo kameros draugus jis taip pat buvo sumuštas, o po to pareigūnų akivaizdoje „nupiltas“ ir pažemintas iki „gaidžių“ kastos.
Realybė, kuri šokiruoja – daugybę metų Pravieniškių pataisos namuose karaliavę Kauno nusikalstamo pasaulio atstovai buvo įvedę tvarką, kuriai privalėjo paklusti visi nuteistieji. Jų žodis buvo lemiamas. Visiems – ir pareigūnams, kurie kilus neramumams ne puldavo tramdyti įsisiautėjusių nusikaltėlių, o bėgdavo pas jų šulą glaistyti situacijos ar klausti patarimo, kaip toliau elgtis.
Aukų sąraše – D. Bugavičiaus draugai
Itin sudėtingą ikiteisminį tyrimą atlikę Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Generalinės prokuratūros pareigūnai nustatė, kad 2011-2017 m. Pravieniškių pataisos namų 2-osios valdybos 1-ajame lokaliniame sektoriuje veikė Kauno nusikalstamo pasaulio šulo Aido Kupčiūno įkurtas ir vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas. Jam priklausė apie 20 narių – dabar baudžiamojon atsakomybėn jie patraukti dėl turto iš nuteistųjų prievartavimo, didelio kiekio narkotinių medžiagų platinimo, tyčinio nužudymo, sveikatos sutrikdymų ir kitų sunkių nusikaltimų.
Dėl Kauno verslininko apiplėšimo Pravieniškėse įkalintas kaunietis A. Kupčiūnas (gim. 1976 m.) susivienijimo lyderiu tapo ne iš karto – prieš tai jam vadovavo „Agurkinių“ lyderio bičiulis D. Bugavičius (vėliau išėjęs į laisvę jis buvo nušautas) ir dėl tyčinio nužudymo nuteistas jo bičiulis Vidmantas Grigaliūnas. Įtaką ir aukštus neformalius postus jie prarado dar 2013 m., kai A. Kupčiūno, įtariama, suburta nusikaltėlių grupuotė „parakanais“ užpuolė ir sunkiai sužalojo V. Grigaliūną.
Nors A. Kupčiūnas ir R. Laško buvo užpulti ir sužaloti, tačiau vadovavimo nuteistiesiems neprarado – pirmą kartą pataisos namų istorijoje kovą dėl valdžios pralaimėjusius „vierchus“ administracija paliko gyventi tame pačiame būryje, tuo metu „kamorą“ atsikovojęs, bet realiai joje taip ir neapsigyvenęs D. Bugavičius su keliais savo parankiniais buvo iškelti į kitus pataisos namus.
Nuteistieji girdėjo kalbų, kad dėl šių nerašytų taisyklių sulaužymo pataisos namų administracijai buvo sumokėtas visas „kamoros obščiakas“ – daugiau kaip 20 tūkst. eurų.
Atskleidė „bachūro“ praeitį
Su šiuo nuteistųjų užpuolimu jokių reikalų neturėjo R. Laško – po to, kai jį ir A. Kupčiūną su „parakanais“ užpuolė ir sužalojo D. Bugavičius ir šio kompanija, nuteistasis nusprendė daugiau nebesivelti į „bachūrų“ organizuojamas „schodkes“.
„Po sumušimo visiems pareiškiau, kad gyvensiu kitoje brigadoje ir laikysiuosi „griežto lagerio poniatkių“ – nesivelsiu į „bachūrų“ organizuojamas „schodkes“, gyvensiu pats sau ir dalyvausiu tik tose „schodkėse“, kuriose bus sprendžiami klausimai dėl „zonos“ remonto ar gerovės gerinimo. Turbūt todėl „bachūrai“ manęs ir nekvietė į „schodniakus“ prieš M. Janulio, Kęstučio V. ir M. Murausko sumušimą, nes suprato, jog nenoriu kištis į jokias nesąmones.“
Nuteistasis prisiminė, kad dar prieš D. Bugavičiaus organizuotą užpuolimą A. Obelienius jam padavė išrašą iš „Sodros“ duomenų bazės – šiame dokumente buvo nurodyta, kad iki suėmimo Kęstutis V. dirbo apsaugos įmonėje apsaugininku. O tai, anot jo, nepateisinamas dalykas tarp „bachūrų“, kadangi jie negali dirbti apsaugos darbuotojais, būti bet kokios srities pareigūnu ar tarnauti Lietuvos kariuomenėje.
„Gavęs šiuos dokumentus į „kamorą“ pasikviečiau Kęstutį V., bet šis atėjo su M. Januliu – pastarajam liepiau išeiti iš „kamoros“, nes su Kęstučiu V. kalbėsiu vienas, – sakė R. Laško. – Kai M. Janulis išėjo, Kęstučiui V. parodžiau dokumentus ir pasakiau, kad šis laisvėje dirbo apsauginiu, o atėjęs gyventi į sektorių apie šį faktą niekam neužsiminė, todėl nebegali būti „bachūru“ ir gyventi 1-ajame lokaliniame sektoriuje. Pasakiau, kad jis turi išeiti savo noru. Kęstutis V. tai pats turėjo suprasti, tačiau vis tiek bandė teisintis, jog apsaugininku dirbo tik dėl to, kad toje įmonėje padarytų kažkokius nusikaltimus. Bet tai buvo nesvarbu – nuo pat atvykimo į pataisos namus jis visiems melavo.“
Po šio pokalbio R. Laško pasikvietė A. Račkelį – būtent jis pasitiko Kęstutį V., kai šis atėjo gyventi į 1-ąjį lokalinį sektorių: „Pasakiau, kad jis spręstų klausimą, nes pats Kęstutį V. pasitiko ir už jį yra atsakingas.“
Išsižadėjo ir būrio „bachūrai“
Žinia, kad sektoriuje gyvena „bachūras“, anksčiau dirbęs apsaugininku, akimirksniu pasklido po pataisos namus. Apie tai sužinoję 2-ojo būrio „bachūrai“, su kuriais gyveno Kęstutis V. ir M. Janulis, šiuo klausimu irgi turėjo kategorišką nuomonę – „bachūrai“ pasakė, kad su jais daugiau negers „čefyro“ (stiprios arbatos).
Išeiti iš „bachūrų“ kastos Kęstutis V. nenorėjo, todėl užtarimo ieškojo būryje, kuriame dar prieš perkeliant į kitus pataisos namus gyveno D. Bugavičius.
„Be abejo, tai nepatiko bachūrams iš 2-ojo būrio, nes kaip tik tuo metu jau buvo prasidėję konfliktai su nuteistaisiais iš 4-ojo būrio, – sakė R. Laško. – O klausimas dėl Kęstučio V. išėjimo iš 1-ojo lokalinio sektoriaus taip ir neišsisprendė, kadangi netrukus mane ir A. Kupčiūną sumušė, tačiau viskas buvo žinoma „viercham ir bachūrams“, o jie tokių dalykų nepalieka užmarštyje.“
Nuosprendis „suvalkams“
„Tai buvo aišku jau ir iš konflikto, kilusio tarp „kamoros“ ir 4-ojo būrio, kuriame anksčiau gyveno D. Bugavičius, be to, apie tai, kad juos reikia sumušti, ne kartą sakė ir A. Račkelis, – pasakojo D. Pauliukevičius. – Vėliau juos sumušti nurodė A. Kupčiūnas – dar tuomet, kai po užpuolimo, kuriame dalyvavo D. Bugavičius, buvo parvežtas iš ligoninės ir laikinai apgyvendintas karantino patalpose.
Tą dieną nuteistieji iš 1-ojo lokalinio sektoriaus vaikščiojo vadinamuoju „ratu“, šalia jo yra valgyklos pastatas. Tuo metu valgykloje buvęs A. Kupčiūnas per langą pašaukė, kad prieitume – aš, A. Račkelis, E. Palukaitis ir A. Obelienius nuėjome prie „kamoros viercho“. A. Kupčiūnas klausinėjo, kas naujo lokaliniame sektoriuje, taip pat pasakė, kad reikia „supi...“, „sunešioti“ ir iš sektoriaus išvaryti „suvalkų prachode“ gyvenančius M. Janulį, Kęstutį V. ir M. Murauską.
Iš principo Pravieniškių pataisos namų 2-ojoje valdyboje, jei būdavo priimami tokie sprendimai, kad žmogų ar žmones reikia sumušti taip, kad nebegrįžtų, tai reiškė, jog vis tiek tokio asmens mušime bus naudojami „parakanai“. Esminis dalykas yra tas, jog su lazda yra paprasta sulaužyti žmogui kaulus daug lengviau nei kojomis ar rankomis, užtenka vieno ar kelių stiprių smūgių.
Prieštarauti niekas negalėjo
Šio pokalbio metu labai didelę iniciatyvą rodė A. Račkelis, kuris akivaizdžiai pritarė kiekvienam Aido pasakytam žodžiui ir tvirtino, kad iš tiesų reikia tuos tris asmenis sumušti.
Užpuolimo išvakarėse įvykusiame „schodniake“ dalyvavo tik „bachūrai“. Jiems E. Palukaitis ir A. Račkelis pasakė, kad ryte reikės 2-ojoje brigadoje sumušti tris „suvalkus“, nes taip nurodė A. Kupčiūnas.
Mušė, nes nenorėjo papildomų klausimų
„E. Palukaitis pasakė, kad visi turi eiti į prausyklą ir ten apsitarti dėl to, kas ir ką darys užėję į 2-ąją brigadą – išėję į koridorių sutikome jau pasiruošusius A. Račkelį ir R. Gudyną, todėl visi kartu nuėjome į prausyklą, – pasakojo atsakomybės išvengęs nuteistasis. – Čia radome M. Janulį, bet nieko jam nesakėme, bet jis suprato, kad ruošiamasi kažką daryti – greičiausiai jis pagalvojo, kad mes planuojame eiti į 4-ąjį būrį mušti ten miegančių nuteistųjų, nes, kaip vėliau sužinojome peržiūrėję jo telefono aparatą, jis tą naktį nuteistiesiems į 4-ąjį būrį rašė SMS žinutes, jog „kamora“ ketina ateiti jų mušti.
Kai M. Janulis išėjo iš prausyklos, iš karto buvo nuspręsta eiti į 2-ąją brigadą mušti M. Janulio, Kęstučio V. ir M. Murausko. Tokį sprendimą galėjo išsakyti E. Palukaitis arba A. Račkelis, arba jie abu kartu, bet iš visų labiausiai tuo metu buvo „užsidegęs“ A. Račkelis.
Kai nuėjome į brigadą, nuteistieji miegojo, lovoje gulėjo ir M. Janulis, virš jo – M. Murauskas, kitoje lovoje – Kęstutis V. Tada R. Gudynas su A. Zykovu griebė M. Janulį, A. Zykovas rankomis užsmaugė jo kaklą, o R. Gudynas atsisėdo ant M. Janulio kūno savo svoriu. Kad šis nejudėtų.
Kęstutis V. miegojo, todėl su E. Palukaičiu jį ištempėme iš lovos ant grindų – jis pradėjo muistytis ir priešintis, todėl E. Palukaitis jam sudavė kelis nestiprius smūgius į krūtinę ir į veidą ir pasakė, kad šis ištiestų rankas ir nejudėtų.
Smūgių ir spyrių kruša
A. Račkelis tą patį padarė ir M. Murauskui, tik jam dar lipnia juosta apvyniojo burną ir akis. Kad negalėtų šaukti ir matyti, kas vyksta. O tada jis priėjo prie Kęstučio V. ir M. Janulio – iš karto „prasidėjo mėsmalė“: jie buvo daužomi rankomis, spardomi, R. Gudynas ėmė šokinėti M. Januliui ant krūtinės ir galvos. Tada jį nustūmiau ir pasakiau, kad baigtų, nes užmuš, o to nereikėjo.
Kažkuriuo metu iš lovos atsikėlė ir čia miegojęs „bachūras“ Svajūnas Darbutas, kuris taip pat sudavė Kęstučiui V. keletą smūgių.
Visa ši egzekucija vyko ne ilgiau kaip 15-20 minučių, bet aš iš brigados išėjau praėjus gal 5 minutėms nuo mušimo pradžios – nebenorėjau nei dalyvauti, nei žiūrėti. Koridoriuje parūkęs grįžau prie brigados, bet į vidų nėjau – pro praviras duris mačiau, kaip ant žemės gulėjo M. Janulis jau be gyvybės ženklų, šio veidas buvo melsvos spalvos, jis nekvėpavo ir neleido jokių garsų. Supratau, kad jis mirė, todėl ėmiau šaukti, kad M. Janulis numirė. Tada A. Račkelis patikrino pulsą ir nurodė kuo greičiau iš lentynos paduoti šaukštą, kurį jis M. Januliui sukišo į gerklę, kažką padarė ir jis pradėjo kriokti, ėmė kvėpuoti.
Į išangę įspyrė morką
Pusnuogį, o gal net be kelnaičių Kęstutį V. prie „gaidyno“ brigados su kitu nuteistuoju tempė dėl disponavimo dideliu kiekiu narkotinių medžiagų nuteistas garsių Kauno medikų sūnus Vitalijus Tokeris – jis gyveno toje pačioje brigadoje ir matė, kaip buvo mušami „kambariokai“.
Sunkiai sužalotas nuteistasis nebuvo įmestas į „gaidyną“, o paliktas šalia durų: „Radome praviras duris, manau, „gaidžiams“ iš anksto buvo pasakyta, kad šie lauktų ir paliktų neuždarytas duris, nes jiems reikės pas save įsitempti nuteistąjį.“
„Kiek buvo suduota smūgių, negaliu pasakyti, nes tai buvo smūgių kruša – M. Janulis su Kęstučiu V. kriokė, inkštė, nes juos daužė per visas kūno dalis – po kelių minučių nusisukau ir nebežiūrėjau, – sakė V. Tokeris. – Bet smūgiai tęsėsi. Po to A. Račkelis sušuko: „Na... daužot į galvą, ar taip buvo liepta, atneškit vandens“. Kažkas iš „bachūrų“ atnešė vandens, gal apipylė vandeniu ir M. Janulis atgavo sąmonę. Kažkuriuo metu atsisukau pasižiūrėti, kas vyksta, ir pamačiau, kaip A. Račkelis koja spyrė morką į ant žemės gulinčio Kęstučio V. išangę. Morka buvo didelė, ne mažiau kaip 25 cm ilgio. Taip Kęstutis V. buvo pažemintas, nes laisvėje buvo apsaugos darbuotoju.“
„Bachūrų“ vergas Selas išvalė kraują
Pasak V. Tokerio, tuo metu, kai Kęstutis V. buvo išneštas į medicinos punktą, brigadoje gyvenęs asmeninis A. Račkelio „duchas“ Egidijus Brokevičius, pravarde Selas, tvarkė sujauktas patalpas ir valė grindis.
„Pareigūnai tądien nedarė nei kratų, nei apžiūrų“, – sakė V. Tokeris.
„Lauke nuteistieji iš 4-ojo būrio atsivedė M. Murauską prie įėjimo į savo būrį, bet tada pasirodė pareigūnas Skirmantas Vaičiūnas ir jį pakvietė prieiti, – pasakojo D. Pauliukevičius. – Jie stovėjo prie krepšinio rėmo ir kažką kalbėjosi, kai tuo metu pro juos prabėgo vienas iš „gaidžių“ ir su kažkokiu skysčiu apipylė M. Murauskui veidą.“
Nuteistasis prisipažino, kad prieš tai girdėjo, kaip kažkuris iš nuteistųjų sušuko, jog reikia „nupilti“ M. Murauską, o taip šaukti galėjo tik kažkuris iš „bachūrų“, artimų „kamorai“.
Po „nupilimo“ tapo „gaidžiu“
„Pagal nerašytas taisykles M. Murauskas po „nupilimo“ tapo „gaidžiu“, buvo pažemintas ir pakilti į aukštesnę kastą niekada nebegalės“, – teigė su teisėsauga bendradarbiaujantis liudytojas. Anot jo, tą pačią dieną A. Račkelis visiems nuteistiesiems nurodė per apklausas pareigūnams nieko nepasakoti apie surengtą egzekuciją.
Žemiausios nuteistųjų kastos atstovas taip pat atskleidė, kad pataisos namuose „gaidžiai“ kiekvieną naktį turi tarnauti „bachūrams“: jie iki 2 val. nakties privalo būti „ant striomo“ – budėti prie 2-ojo būrio durų.
„Lokaliniame sektoriuje „ant striomo“ sėdi tik nuteistieji „gaidžiai“, kurie saugodavo ir žiūrėdavo bei privalėdavo suspėti įspėti kitus nuteistuosius, kai į sektorių ateina pareigūnai – tai buvo reikalinga, kad įspėjus kiti nuteistieji spėtų paslėpti telefonus ar narkotines medžiagas bei kitus uždraustus daiktus“, – sakė V. Krivašejevas.
„Nupylė“, nes taip liepė
„V. Fetingis liepė paimti puodelį su vandeniu ir užpilti ant M. Murausko, – prisipažino M. Mičiulis. – Kaip pareigūnai vedė M. Murauską, aš jį apipyliau taip, kad kad matytų kiti nuteistieji – M. Murauskas nusisuko ir nuėjo nieko nepasakęs. Jeigu nebūčiau įvykdęs R. Purmalio nurodymo, mane patį būtų labai stipriai sumušę, nors ir po šio įvykio ne kartą prieš mane smurtavo nuteistieji iš 4-ojo būrio, kurie artimai bendravo su M. Murausku.“
„Bachūrų lokalkėje – mentams ne vieta“
Pataisos namų karantino patalpoje gyvenęs ir „kamoros vierchams“ vergų parūpindavęs vadinamasis „bugoras“, nuteistasis Algirdas Daukšas tyrimą atlikusiems pareigūnams atskleidė, kad po trijų nuteistųjų sumušimo į jo prižiūrimą kamerą pasikalbėti su „kamoros vierchu“ A. Kupčiūnu buvo atėjęs pataisos namų prižiūrėtojas, būrio viršininkas Zurabas Suformadze.
„Su A. Kupčiūnu teko bendrauti ne kartą, jis buvo lyderis tarp nuteistųjų, – kalbėjo Z. Suformadze. – Po nuteistųjų sumušimo su A. Kupčiūnu kalbėjausi būrio viršininko kabinete – norėjau sužinoti, kodėl jauni nuteistieji buvo sumušti ir juos medikams reikėjo išvežti į ligoninę. A. Kupčiūnas labai ramiai, šaltai, be jokių emocijų atsakė, kad Kęstutis V. buvo sumuštas dėl to, jog nuo vadinamųjų „bachūrų“ nuslėpė, kad laisvėje dirbo apsaugos darbuotoju, o tai yra neleistina pagal „bachūrų“ nerašytas taisykles. Tuo metu M. Janulis buvo sumuštas už tai, kad užstojo Kęstutį V.“
Anot prižiūrėtojo, A. Kupčiūnas taip pat neslėpė, jog pagal iš anksto parengtą planą Kęstutis V. „turėjo būti „pagaidintas“, nes laisvėje buvo apsauginiu“.
„Gaidžio“ ieškojo ir „naujokai“
Dėl per „bachūrų“ užpuolimą patirtų sunkių sužalojimų ligoninėje ilgą laiką buvo gydomi tik Kęstutis V. ir M. Janulis. Pastarasis ilgą laiką praleido komoje ir daugiau į pataisos namus negrįžo – po gydymo medikai jį išvežė į Palangos reabilitacijos ligoninę. Čia M. Janulis, praėjus metams po sumušimo, mirė. Po to ilgą laiką įkalinimo įstaigoje sklandė kalbos, kad su kriminaliniu pasauliu siejamas jo tėvas Vitalijus Janulis, pravarde Hansas, esą „užvers visus, kurie tik buvo prisidėję prie sūnaus mirties“.
Tuo metu Kęstutis V. po gydymo ligoninėje grįžo atgal į Pravieniškių pataisos namus. Čia jo laukė A. Kupčiūnas – karantino „bugoras“ A. Daukšas prisipažino sulaukęs ne vieno „kamoros viercho“ skambučio, kurio metu jis teiravosi, kaip gyvena „tas gaidys“.
„Karantine yra atskira lova asmenims iš „gaidžių“ kastos, todėl pataisos namų „naujokai“ sakydavo, kad žino, jog „gaidys“ turi gulėti toje lovoje, – sakė karantino „bugoras“ A. Daukšas. – Tačiau Kęstutis V. miegodavo „normaliose“ lovose, nuteistiesiems meluodavau, kad apie „gaidį“ nieko nežinau – taip norėjau jį apsaugoti nuo gresiančių nemalonumų.“
„Vierchas“ vėl rezgė keršto planą
Keletą mėnesių karantine praleidęs Kęstutis V. netrukus buvo perkeltas į kitą brigadą, kuriai tiesiogiai negalėjo vadovauti A. Kupčiūnas. Kitoje vietoje gyveno ir per muštynes „bachūrų“ nurodymu „nugaidintas“ M. Murauskas, tačiau jam pataisos namuose kartą pavyko susitikti su „kamoros vierchu“: jie susidūrė prie Kriminalinės žvalgybos skyriaus patalpų.
„Eidamas Aidas užsipuolė M. Murauską, klausdamas „ko žiūri, gaidy“, o tada šis trenkė A. Kupčiūnui į veidą, dėl to Aidas net nukrito, – prisiminė karantino „burogas“ A. Daukšas. – Po šio įvykio A. Kupčiūnas buvo uždarytas į baudos izoliatorių, o M. Murauskas ir dar keli jo draugai perkelti į karantiną. Tada A. Kupčiūnas buvo labai piktas ir vėl norėjo sumušti M. Murauską, man ne kartą sakė, kad „reikia suvaryti tuos gaidžius“. Kiek žinau, tai turėjo padaryti pataisos namų „naujokai“ – kartą vienas jų po pokalbio su A. Kupčiūnu prisipažino, kad „bus daug kraujo“ ir paprašė gauti „parakanų“. Apie tai pranešiau budinčiam pareigūnui ir M. Murauskas su draugais buvo perkelti į kitą karantino dalį.“
Nuplakė elektros laidais
Nukentėjusiuoju pripažintas Kęstutis V., kuriam į išangę buvo įgrūsta morka, pareigūnams atviravo, kad „kamoros bachūrai“ jam ir M. Januliui keršijo tik dėl to, kad D. Bugavičius su savo parankiniais sumušė A. Kupčiūną ir R. Laško.
„Visas ketvirtas būrys buvo pasiruošęs ir laukė, kada bus konfliktas ir kas pirmi puls“, – sakė jis.
Kęstutis V. prisiminė, kad prieš pat užpuolimą buvo susipykęs su savo draugu M. Januliu, nes siūlė persikelti į kitas gyvenamąsias patalpas: „Jam pasakiau, kad mums reikėtų eiti gyventi į 4-ąjį būrį, yra negerai, kai miegame 2-ajame būryje. Maniau, kad taip išvengsime konfliktų, bet M. Janulis vadovavosi „poniatkėmis“ – jis buvo įsitikinęs, jog nuteistieji iš 2-ojo būrio nesupras mūsų išėjimo, bijojo, kad pablogės santykiai, visi pamanys, jog mes pabėgome pas D. Bugavičių palaikančius asmenis.“
„Iš kitų nuteistųjų pasakojimų žinau, kad mus daužė mažiau nei valandą, žinau, kad buvau nuvilktas į „gaidyną“ ir pažemintas iki „gaidžių“ kastos, – sakė Kęstutis V. – Vėliau nuteistieji pasakojo, kad man į išangę buvo sukišta morka, ir tai buvo padaryta A. Račkelio nurodymu. O ligoninėje gydytojai prisipažino, kad jei dar būčiau gavęs porą smūgių, tai iš karto būčiau miręs.“
Po kruvinos egzekucijos Pravieniškių pataisos namuose įtampa tik augo – atsikratę D. Bugavičiumi ir jam prijaučiančiais trimis nuteistaisiais, „kamoros vierchai“ ir toliau ieškojo „priešų“: visi tie, kurie palaikė D. Bugavičių, buvo kviečiami po vieną į „kamorą“. O čia vėl buvo rengiamos egzekucijos – vieni buvo nuplakti elektros laidais, kiti – „statomi ant slidžių“, t. y. jiems būdavo draudžiama būti gyvenamosiose patalpose, jose leista tik pernakvoti.
Visa tai matė pataisos namų darbuotojai, tačiau jie ne tik toleravo nuteistųjų subkultūrą, bet ir veikė ranka rankon su „kamoros vierchais“. Tamsiosios pataisos namų paslaptys ir šokiruojančios nuteistųjų išpažintys – kitoje straipsnių apie Pravieniškių mafiją dalyje jau pirmadienį.