Į traukinį, važiuosiantį į Maskvą, įlipo 16 jaunų žmonių. Ekspedicijos dalyviai, kaip ir kasmet, buvo kruopščiai atrinkti. Jiems teko ne tik pildyti specialias anketas, bet ir dalyvauti bandomajame žygyje. Misijos komanda buvo atrinkta iš 900 pretendentų.
Iki Maskvos komanda dvylika valandų važiuos traukiniu, vėliau dar kelias valandas skris lėktuvu į Irkutską. Tik nukeliavus 5 tūkst. kilometrų prasidės tikroji misija.
„Misija Sibiras'17“ vadovas Arnoldas Fokas apie ketinamus įveikti tikslus kalba miglotai. „Nežinome, ką rasime ten nuvykę“, – sako A. Fokas, nors prieš misiją buvo ilgą laiką nagrinėjami žemėlapiai, skaitomi tremtinių atsiminimai, vykdyti susitikimai su iš Irkutsko į Lietuvą grįžusiais tautiečiais.
„Šįkart atsakomybė sveria daugiau nei kuprinė“, – šypteli „Misija Sibiras'17“ komandos narė Simona Budreckaitė. Išties visi jaunuoliai yra nusiteikę ryžtingai ir žino, jog per šias dvi savaites jie turi ne tik sutvarkyti kuo daugiau lietuvių tremtinių kapinių. Šios misijos esmė – surinkti, išsaugoti ir grįžus paskleisti istorijas, pasakojimus, potyrius ir patirtis.
Į „Misiją Sibiras“ vyksta jaunuoliai iš įvairių Lietuvos kampelių – nuo Jurbarko iki Salantų. Kviečiame susipažinti su komanda, vykstančia į Irkutską:
„Misija Sibiras'17“ vadovas Arnoldas Fokas
Saulius Baliūnas (31)
Kilęs iš Pakruojo, gyvena Kaune.
„Man „Misija Sibiras“ – gyvenimo nuotykis, savęs išbandymas ir geriausia gimtadienio dovana.“
Martynas Norkūnas (18)
Šalčininkai
„Šiemet baigiau Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnaziją ir tiesiai iš mokyklos suolo išriedu į „Misiją Sibiras“. Jau devynerius metus skautauju, esu tinklininkas. Niekada nenustygstu vietoje – jaunatvišką energiją ir entuziazmą esu nusprendęs panaudoti Lietuvos istorijai išsaugoti.“
Inesa Ulichina (24)
Panevėžys
„Noriu per save perleisti dalį šios patirties, pamatyti atspindį dienų, kurių, nors nenorėtume patirti, bet turime suprasti būdami lietuviai. Kad ir kiek skaityta bei domėtasi, vis tik jaučiu stiprų nežinios jausmą, kurį noriu išsklaidyti, nes ši misija apima viską, tai – ir šeima, ir Lietuva, ir aš Lietuvai, ir aš pati sau.“
Nerijus Pranckevičius (36)
Kaunas
„Geriausiai visa tai apibūdina ši girdėta mintis: „Savo sugebėjimus žmogus gali pažinti tik juos išbandęs.“ „Misija Sibiras'17“ – tai dar viena puiki proga pažinti save.“
Dovydas Žiogas (22)
Anykščiai
„Esu smalsus nuo mažumės, domiuosi istorija, o ypač – pokario laikotarpio. Apie misiją žinojau nuo pat jos pradžios iš Lietuvos šaulių sąjungos narių, jie taip pat buvo jos dalyviai. Jau tada supratau misijos kilmingą prasmę ir pasakiau sau, kad ir aš noriu prisidėti prie jos, noriu daugiau sužinoti apie šį skausmingą Lietuvos laikotarpį.“
Emilė Jasulevičiūtė (18)
Kėdainiai
„Ką tik baigiau mokyklą ir laikiau brandos egzaminus, nors, prisimindama „Misija Sibiras'17“ vadovo Arnoldo Foko žodžius „Jeigu kuris nors ir išvažiuoja į Sibirą nesubrendęs, tai grįžta tikrai subrendęs“, leidžiuosi į ekspediciją laikyti tikrojo brandos egzamino visomis prasmėmis ir tikiuosi grįžti su geriausiais rezultatais.“
Raminta Kėželytė (22)
Vilnius
„Esu labai laiminga, nes tremtis mano šeimos nepalietė. Bet ji palietė mano šalį ir mano tautą, tad man svarbu prisidėti prie šios skausmingos istorijos išsaugojimo!“
Tomas Oičenka (27)
Viešvilė, Jurbarko rajonas
„Džiaugiuosi, kad galiu gyvai prisiliesti prie senelių istorijos.“
Liudas Šiukšteris (25)
Šiaulių rajonas
„Mano kartai Lietuvos istorija yra ne mažiau svarbi nei jos ateitis. Tikiu „Misija Sibiras“ projekto idėja ir matau didelę jo prasmę, todėl jaučiu privilegiją, galėdamas savo rankomis prisidėti prie gyvosios istorijos išsaugojimo ir pilietiškumo stiprinimo.“
Kristina Pocytė (30)
Kilusi iš Kauno, gyvena Vilniuje
„Tremtis sulaužė mano senelio gyvenimą. Nepažinau jo, tačiau žinau, kad jis, stebėdamas mane iš dangaus, šypsosis matydamas, kad prisidedu prie šios Lietuvos istorijos dalies išsaugojimo. Man „Misija Sibiras“ yra tarsi kelionė į pažintį su seneliu, kurio niekada savo akimis neregėjau.“
Laimis Kasperavičius (23)
Vilnius
„Savo koja žengti ten, kur buvo liejamas mūsų tautiečių skausmas, man yra didžiulė garbė. Nenoriu kalbėti, kiek ir kaip aš būsiu naudingas, tiesiog žinau – pabandysiu tai parodyti savo darbais.“
Simona Budreckaitė (23)
Kilusi iš Rietavo, gyvena Vilniuje
„Šįkart atsakomybė sveria daugiau nei kuprinė.“
Aurimas Rapalis (28)
Salantai
„Misija Sibiras“ žinią nešu nuo vaikystės, kai senelis, nusivežęs į savo tėviškę, kur po jo šeimos tremties belikęs tik kulkų suvarpytas ąžuolas, visų pirma suklupęs pabučiavo savo gimtąją žemę. Esu laimingas, kad galiu nešti žinią apie šią žemę mylinčius ir mylėjusius, žinią, kodėl čia būti, likti, sugrįžti – svarbu ir prasminga!“
Agnė Pašvenskaitė (28)
Kaunas
„Šie metai man labai ypatingi – kupini iššūkių, labai aukštų tikslų ir jų įgyvendinimo. O kas dar galėjo pagalvoti, kad mano svajonė būti „Misija Sibiras’17“ projekto dalyve gali virsti realybe būtent šiemet! Todėl sakau, kad nereikia bijoti svajoti, reikia daryti viską, kad svajonės išsipildytų; kai labai nori ir tiki – viskas yra įmanoma. Anot J. Marcinkevičiaus, žmogaus gyvenimas vertingiausias tada, kai jis įprasminamas tautoje, todėl tikiu, kad dabar kaip niekada esu pasiruošusi savo rankomis prisidėti prie mūsų gyvosios istorijos išsaugojimo.“
Birutė Noreikaitė (26)
Vilnius
„Nėra vienintelio ir teisingo būdo būti pilietiškam, man tai – siekis prisidėti prie valstybės pažangos. Tai neįmanoma be suvokimo, kodėl mes šiandien kaip tauta esame būtent tokie, ir be vizijos, kokioje valstybėje norime gyventi.“