DELFI domisi, kuo skiriasi mėsinio paukštyne auginto viščiuko mėsa nuo vištos, augintos kaime ir kokią mėsą renkasi kulinarijos ekspertai.
Višta – buljonui, viščiukas – kepsniui
Vytautas Tėvelis, Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas išskiria du pagrindinius vištos ir viščiuko (broilerio) mėsos skirtumus: vištos mėsa skirta dažniausiai buljono virimui.
„Tai lėtai augantys paukščiai, įprastai auginami ne dėl mėsos, o dėl kiaušinių“, – sako V. Tėvelis.
Jo teigimu, viščiukai – broileriai skirti įvairių rūšių kepiniams arba kitų mėsos produktų, pusgaminių kaip marinatai, šašlykai, dešrelės gamybai. Populiariausia viščiuko dalis – krūtinės filė. Būtent šią dalį dažniausiai renkamės norėdami savo patiekalus praturtinti vištiena. Vištų pirminė funkcija – kiaušiniai, o jų mėsa naudojama buljono gamybai.
Greitai auga be hormonų
„Broileriai greit užauga dėl subalansuotos mitybos ir sudarytų gerų augimo sąlygų – temperatūros, ventiliacijos. Kartais keliamas klausimas, ar nenaudojami hormonai – noriu pabrėžti, kokių hormoninių medžiagų naudojama nėra, gerus augimo rezultatus užtikrina kokybiškos gyvenimo ir mitybos sąlygos paukštynuose“, – sako Lietuvos paukštynų asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis.
Renkantis vištieną svarbiausia ne kilmė
Garsu virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas vištieną gaminti ne tik moka, bet ir mėgsta. Šefas įsitikinęs, kad vištienos kokybė, mėsos struktūra priklauso ne nuo to, kur ji auga – kaime ar paukštyne, o nuo to, kuo višta yra maitinama.
„Juk iš karvės nepagaminsi gero steiko, tam būtinas mėsinis gyvulys, kuris turi būti maitinamas atitinkamu maistu. Tas pats galioja ir vištienai – kai žmonės sako, jog valgo tik kaime augintą vištą, man tai nieko nesako, nes svarbu žinoti, kuo ji buvo šerta. Jei pirkdamas mėsą neturiu pažįstamo ūkininko, kuriuo galiu pasitikėti, išsirenku vištieną iš parduotuvės, kuriose prekiaujama paukštynuose augintų viščiukų mėsa“, – dalinasi patirtimi R. Bolgovas.
Virtuvės šefo sako pasitikintis Lietuvos paukštynų produkcija, nes ji atitinka visus gyvūnų gerovės reikalavimus, o jų veikla – prižiūrima ir reguliuojama.
„Viščiukai gerai auga ne dėl to, kad jie yra „pyškinami“ hormonais, o todėl, kad jie šeriami subalansuotais pašarais, gyvena tinkamoje šviesoje ir šilumoje“, – pažymi R. Bolgovas.
Kalėdų vakarienei siūlo kepti visą viščiuką
„Geriausia kepti visą viščiuką – ji atrodo šventiškiau ir prabangiau. Pats dažniausiai viščiuką kepu maiše. Taip neišsipurvina orkaitė, mėsa išeina sultingesnė. O į viščiuko vidų galima kimšti ką tik nori, visas įmanomas kruopas, riešutus, džiovintus vaisius, daržoves, grybus ar rūkytą sūrį. Blizgesio vištienai suteiks medaus sirupas ar pabarstytas rudasis cukrus. Kiekviena šalis turi savo pagrindinių prieskonių paketą – naudokite, viskas priklauso nuo jūsų vaizduotės“, – pataria R. Bolgovas.
Vištos ir viščiukai auginami skirtingai
AB „Kaišiadorių paukštynas“ generalinis direktorius Audrius Augulis pastebi, jog neretai žmonės painioja vištas dedekles su mėsiniais viščiukais: skiriasi ne tik jų veislės, bet ir auginimo būdas, sąlygos.
Paukštyno vadovas tikina, kad Lietuvoje kaip ir visoje Europos sąjungoje mėsiniai viščiukai auginami laisvi ant kraiko, lesinami subalansuotu lesalu ir tik dėl specialios jų veislės ir atsakingo auginimo (šviesos, lesinimo, girdymo, ventiliavimo) jie išauga sveiki per tam tikrą laiką, o jų mėsą galima laikyti kokybiška. Todėl nerimauti, kad užaugo jie per greitai ar netinkamai – nevertėtų.