1. Kaunas, Lietuva
Kaunas į gatvės meną žiūri rimtai: visame mieste galima aptikti daugybę grafičių, tarp kurių yra ir vienų žymiausių pasaulyje grafičių meistrų brolių dvynių iš Brazilijos Gustavo ir Otavio Pandolfo „Os Gemeos“ – pasirodo, jie turi lietuviškų šaknų – ant miesto Meno galerijos šono atliktų darbų. Šių menininkų darbai puošia didžiausius pasaulio miestus, o apie Lietuvoje nutapytus brolių piešinius rašė ir užsienio spauda.
2. San Paulas, Brazilija
Beco do Batman gatvė, kaip ir daugelis San Paulo vietų, pripildyta gatvės meno. Didžiausiame Brazilijos mieste grafičių galima rasti visur – ir vargingiausiuose lūšnynuose, ir prabanga tviskančiuose verslo rajonuose. 2015-ųjų pabaigoje San Paulas buvo dar labiau išgražintas: 200 menininkų išpaišė 15 tūkst. kvadratinių metrų plotą pagrindinėse miesto gatvėse. Gaila, bet toks menininkų elgesys nesužavėjo vietinės valdžios ir čia esančius kūrinius nuvalė ne kas kitas, o pats miesto meras, pasisakantis prieš gatvės meną. Tad suskubkite nuvykti į San Paulą, kol jo kampuose galima išvysti „Os Gemeos“, Kobros ir kitų autorių darbų.
3. Valparaisas, Čilė
Čilėje, Ramiojo vandenyno pakrantėje įsikūrusiame mieste grafičiai – itin gerbiama meno rūšis. Atsiradę 1970-asiais kaip politinio protesto forma, jie ilgainiui tapo itin svarbia miesto įvaizdžio dalimi. Viena lankomiausių miesto vietų – „Cielo Abierto“ grafičių muziejus po atviru dangumi. Ketverius metus vietinio universiteto studentai kūrė grafičius ant mylimo miesto sienų. Miesto sienas puošia patys įvairiausi piešiniai – nuo „Avataro“ filmo herojų iki pirmosios šalies moters, gavusios Nobelio premiją, atvaizdo. Kadangi Valparaisas išsidėstęs ant kalvų, siaurose stačiose gatvėse netrūksta spalvingais piešiniais padengtų laiptų: vieni tokių, nuspalvinti tarsi pianino klavišai, reprezentuoja miestą geriau nei įspūdingos bažnyčios.
4. Tel Avivas, Izraelis
Kaip karo metu menininkai kovodavo kurdami muziką ar literatūrą, taip neramumų krečiamose šalyse politinė pozicija vis dar dažnai išreiškiama piešiniais ant sienų. Ne išimtis ir Tel Avivas, kurio statiniai tapo drobe jaunajai izraeliečių kartai. Čia gatvės menas puošia ir svarbius pastatus miesto centre, ir tvoras nuošaliuose paplūdimiuose. Nors kai kuriuose rajonuose už tokį meną galima susilaukti nemenkų baudų, savivaldybė dosnią dalį biudžeto skiria Tel Avivo Meno muziejui, kuriame dažnai eksponuojamos grafičių parodos. Tyrinėdami margas sienas būkite atidūs – čia savo pėdsaką paliko ir bene garsiausias pasaulyje meistras Banksy.
5. Barselona, Ispanija
Tapytojas Jorge'as Rodriguezas Gerada Katalonijos sostinėje esančiame parke „Park del Forum“ sukūrė milžinišką smėlio piešinį, vaizduojantį Baracko Obamos veidą. Šį įspūdingą JAV vadovo portretą sukūrusiam talentingam menininkui iš Kubos prireikė visai nedaug: tik žvyro, smėlio, juodžemio ir, žinoma, didelės teritorijos. Šis paveikslas buvo pagamintas viename Barselonos paplūdimių. B. Obamos portreto matmenys išties verti dėmesio: 135 metrų ilgio ir 80 metrų pločio. Visos paveikslui reikalingos medžiagos (apie 500 tonų grunto) buvo paaukotos.
6. Melburnas, Australija
Viename didžiausių Australijos miestų Melburne užsiimti gatvės menu tereikia pastato šeimininko leidimo. Todėl ramūs purškiamų dažų skardinėmis apsiginklavę dailininkai ant sienų kuria tikrus šedevrus. Nenuostabu, kad aktyviu naktiniu gyvenimu garsėjančiame metropolyje netrūksta gatvių, kuriose tirštai numarginti ne tik daugiaaukščiai, bet ir smulkiausi vamzdžiai bei šiukšlių konteineriai. Miesto valdžia netgi sudarė žemėlapį, kad būtų paprasčiau rasti kai kuriuos itin ryškius, spalvingus piešinius. Dalis geriausių darbų – Hosier ir kituose skersgatviuose. Čia verda tikras kultūrų katilas, todėl grafičiais reprezentuojama viskas – nuo religijų dievybių atvaizdų iki drąsių protesto šūkių.
7. Buenos Airės, Argentina
Argentinos sostinėje Buenos Airėse grafičiai užima itin svarbią vietą, tad norintiems juos apžiūrėti siūlomos atskiros ekskursijos. Kadangi valdžia pritaria tokiai meno rūšiai, pastatai nuolat papuošiami profesionalių dailininkų darbais, o kartais tinkamai išmarginta siena gali pakelti nekilnojamojo turto vertę. Šiame mieste gatvę puošią vienas didžiausių piešinių visame pasaulyje. Jį sukūręs autorius Alfredo Segatori pretendavo patekti ir į „Guinesso“ rekordų knygą. Argentinos sostinėje grafičiai nugula ne tik ant gamyklų industriniuose miesto rajonuose, bet ir istoriniame airių kvartale La Boka. Buenos Airių kultūros širdyje netrūksta tango festivalių ir parodų, tad gatvės meno kūriniai prideda dar bohemiškesnį prieskonį.
8. Berlynas, Vokietija
Berlynas garsėja gatvės menu. 1,3 km dalį Berlyno sienos dengia menininkų iš viso pasaulio 105 piešiniai. Jie buvo nupiešti 1990 m. po sienos griuvimo, kai kurie dabar atkurti. Piešinių temos pačios įvairiausios – nuo griežtų politinių karikatūrų iki pačių netikėčiausių menininkų fantazijų. Tiesa, tikrieji šedevrai paprastai dengia apleistas gamyklas ir namus, tad norint padaryti įspūdingų kadrų teks nutolti nuo turistų pamėgtų vietų.
9. Bristolis, Didžioji Britanija
Visame pasaulyje vyksta gatvės meno festivaliai, na o didžiausias toks festivalis Europoje kas vasarą vyksta Bristolyje, Banksy namuose. Miestas didžiuojasi čia gimusiu gatvės menininku, tad gatvėse apstu jo kūrinių ir kitų grafičių. Kasmet apie 300 menininkų iš viso pasaulio piešia ant sienų Bedminsterio ir Southville rajonuose. Dalis darbų laikini, kiti lieka ant pastatų sienų visus metus iki kitų metų festivalio. Menininkai nuobodų miestą pavertė spalvotu šedevru, kuris džiugina ne tik vietinius, bet ir vilioja turistus.
10. Florencija, Italija
Florencija – dar viena vieta, kur būtina apsilankyti, jeigu norite pasimėgauti puikiais gatvės meno kūriniais. Šis Italijos miestas gali pasiūlyti tiek gatvės meną, tiek vaizduojamąjį meną. Šalia Šventosios Dvasios bazilikos (Basilica di Santo Spirito) galima išvysti gatvės menininkų Clet bei Exit/Enter darbų. Pats prabangiausias miesto viešbutis „Villa San Michele“ netgi siūlo savo svečiams gatvės meno turą, kurio metu viešose vietose galima pasigrožėti vietinių menininkų darbais.
Jūsų išrinktuose miestuose esančius pastatus neatpažįstamai gali pakeisti ir Lietuvos gatvės menininkų kūriniai. Projekto „Nuspalvink vasaros miestus“ balsavimas jau prasidėjo, miestų rinkimai vyks iki liepos 16 dienos. Balsą už savo vasaros miestą galite atiduoti ČIA.