Dar labai ryškiai įsivaizduoju dešimtis stebėjimo kamerų ir didžiules iškabas, ne juokais grasinančias rimtomis baudomis.
Jūrmaloje nėra nieko panašaus! Apie prievolę susimokėti už įvažiavimą primena tik nedidelis pranešimas pakelėje, kurį net ne iš karto pastebėjome.
Ką gi, ieškome mokėjimo automato, norime atlikti pareigą, o jo paprasčiausiai nėra! Vietiniai tik gūžčioja pečiais. Apsukę ratą, visai atsitiktinai pamatome tą aparačiuką, besislepiantį vietos užkandinėje. Sistema grįsta žmogiškąja sąžine: gali ir nemokėti, tik štai padorūs žmonės taip nesielgia. Trumpiau tariant, susimokam tuos du eurus, pasiimam čekį ir oriai pradedame ekskursiją po Jūrmalą.
Rusijoje prie Juodosios jūros taip pat ilsisi ir linksminasi žinomi žmonės, bet ten viskas įslaptinta. Rusijos žemės ūkio ministras Tkačiovas pasisavino visą paplūdimį kartu su gabalu miško, apsitvėrė tvoromis ir apsistatė apsauginiais. Akiplėšišką žemgrobystę bandė demaskuoti ekologai, bet už tokią drąsą atsidūrė už grotų. Jūrmaloje tokie dalykai paprasčiausiai neįmanomi.
Sočis tolimas, Sočis – artimas
Rusijoje kelias prie jūros – tikrų tikriausias verslas. Ištisos kartos gyvena prie kelio prekiaudamos pomidorais ir agurkais. Apie šašlykines, kebabines, alų ir panašias paslaugas ir paslaugėles neverta nė kalbėti.
Jūrmaloje nei jums agurkėlių, nei jums pomidoriukų. Malamės pirmyn atgal, bet niekaip nerandam net ir primityviausios užeigėlės.
Norime pasistatyti automobilį, tačiau iš kažkur prisistato nelabai draugiškas vyrukas. Sako, kad stovėti čia leidžiama tik kažkokios organizacijos nariams. Nėra jokio ženklo, be to, labai abejoju, kad tokius dalykus reglamentuoja Latvijos įstatymai. Trumpiau tariant, net ir toje pačioje elitinėje Jūrmaloje, kur nekvepia šašlykais, užsiuodžia Sočį primenantys aromatai.
Galiausiai paliekame mašiną Jomas gatvėje, kurioje – restoranas šalia restorano. Pigiausia sriuba, pigiausios salotos ir kava – 15 eurų. Jūrmala laikoma Latvijos kurortų etalonu. Paprastas žmogus vargu ar čia atsivežtų šeimą atostogų. Žinoma, pasigrožėti kurortu nieko nekainuoja – kaip kad nekainuoja spoksojimas į prabangių butikų vitrinas sostinės prospektuose.
Gana dažnai galima išgirsti vokiečių kalbą. Prieš kelerius metus iš Jūrmalos išsikraustė Rusijos dainų festivalis „Naujoji banga“, tad dabar garsioji „Dzintari“ koncertų salė orientuojasi į europiečių skonį. Afišose vos vienas atlikėjas iš Rusijos, likusieji – vietos žvaigždės arba svečiai iš užsienio. Radijo stotys, deja, groja praktiškai vien rusišką popsą.
Paplūdimyje sutinku porą. „Apsieisit be mano vardo. Ir fotografuoti draudžiu“, – paaiškina solidus žilas vyras. Atvažiavo iš Maskvos nerūpestingai ir smagiai praleisti senatvę.
Varginantys dvasios turtai
Pamenu traukinį Ženeva–Strasbūras. Kontrolierių, pasipuošusį mėlyna liemene ir baltutėliais marškiniais. Disciplinuotą tarsi karį parade. Jo lengvą mechaniškai tikslų linktelėjimą ir kiek teatrališką gestą, kuriuo įteikia bilietą. Ir geranorišką, kiek pavyko užfiksuoti, žvilgsnį. Europos civilizacija šiandien yra geriausia, ką pavyko sugalvoti žmonijai.
Pajudame Estijos link. Neprivažiavę Latvijos Salacgryvos miestelio sustojame asfaltuotoje stovėjimo aikštelėje.
„Nusifotografuoti? Žinoma“, – sako Raulis, melancholiškai žvelgdamas į tolį. Šaltas baltiškas mentalitetas – antonimas rusiškajam. Ir visgi žolėje šalia betono – maišeliai su šiukšlėmis, tualetai netvarkyti, o ir kvapas ne prancūziškų kvepalų. Latvijoje yra visko. Latvija – dviejų pasaulių, kur buvusios imperijos atodūsiai sumišę su ateities vėjais, pusiaukelėje. Toks jau tas gyvenimas: anksčiau ar vėliau viršų paima ateitis.