Su „Vyrų Kalve“ pasidalinome ir tarpusavyje apsikeitėme įvairiomis vertybėmis – mes pristatėme savo tvarumo deklaraciją ir pademonstravome, kokiais kasdieniais veiksmais galime sumažinti savo poveikį aplinkai – pradedant nuo rūšiavimo, darnaus vartojimo ir vienkartinių daiktų atsisakymo iki mokymosi atsisakyti dovanų ir pasakyti „ne“ nereikalingiems ar pertekliniams daiktams. O „Vyrų Kalvės Akademija“ priminė apie dalinimąsi ir rūpinimąsi vieni kitais, nes juk visi esame vieno didelio dalimi, arba kitaip – ubuntu.
Kas dieną judame iš vienos vietos į kitą – į dienos žygį išeiname 9 valandą ryte, o į naują vietą atvykstame jau po pietų ar vakarop. Įsiminti kiekvieną vietą, kurioje apsistojame nakčiai, ne taip ir lengva. Tačiau kelyje sutikti žmonės, neįprastos ar originalios nakvynės vietos, ypač jei jos visai ant Baltijos jūros kranto, padeda akimirkoms sugrįžti. Štai vienai nakčiai apsistojome žvejų pamėgtame kempinge, „Jävrebodarnas fiskecamp“. Edita, jau tvirtai laikanti mūsų autobusiuko vairą, pasakojo, kad dieną viskas dar dvelkė žuvies kvapu, nes pasigavę žuvį žvejai gali čia pat vietoje ją išdarinėti ir išsirūkyti. O mūsų namukas ant jūros kranto priminė nykštukų namelį iš pasakos – į durų staktą kiekvienas sumušėme galvą bent po kelis kartus. Žygiuodami į kitą nakvynės vietą, Komoot programėlėje randame pažymėtą keliautojų namelį – tokių trobelių bei pastogių Švedijoje daug, o jose apsistoti gali kiekvienas, ieškantis stogo virš galvos. Nusprendžiame pasukti iš kelio jos apžiūrėti. Viduje randame tris lovas, stalą, suolą, krosnelę, svečių knygą. Lauke – laužavietė, malkinė pilna malkų ir lauko tualetas. Net su trimis vietomis prisėsti vienu metu! Nusprendžiame pasilikti ir taip sutaupyti 7 kilometrus kelio. Besiruošiant vakarienei prie mūsų prisijungia dar vienas keliautojas – jaunas Vokietis, riedslidėmis keliaujantis iš Norvegijos šiaurės per Suomiją, Švediją ir Daniją į Vokietiją, kartu rinkdamas paramą organizacijai, atliekančiai vėžio tyrimus. Švedija – šalis, kurios keliais žygiuoja, mina ar važiuoja patys įvairiausi keliautojai pačiais įvairiausiais tikslais.
Žengdami asfaltu kartais nusižengiame taisyklėms ir einame dešine kelio puse – vien dėl to, kad ant jos krenta pakelės medžių šešėliai ir ja eiti šiek tiek vėsiau, o pravažiuojančių mašinų vos viena kita. Saulė nenustoja kepinti net ir šiaurinėje Švedijoje. Jei gertuvėse pasibaigia geriamas vanduo užeiname pas vietinius gyventojus jo paprašyti, o kartu ir papasakoti apie savo misiją. Kartais namuose nebūna nė gyvos dvasios, o kartais pabūgę kalbos barjero žmonės durų visai neatidaro. Šį kartą pasibeldžiame į teisingas duris – jas atidaro jauna mergina, Eureka, ir pasiūlo ne tik vandens, bet ir limonado ar ko nors užkąsti. Papasakoja, kad ir pati ruošiasi žygiuoti – rudenį eis į Camino Santiago kelią. Šiltą žmogų sutinkame ir šiauriausiame Baltijos jūros taške – sužinojęs apie mūsų misiją ir apžiūrėjęs autobusiuką, Töre kempingo šeimininkas nusprendžia padovanoti mums nakvynę ir dar įteikia sertifikatą, pažymintį, kad buvome pačiame šiauriausiame Baltijos jūros taške. Žvelgiame į tą tašką jūroje žyminčią bują, į iš jūros pakilusią ir į ją besileidžiančią saulę ir, nors ekspedicijos pusiaukelę jau seniai pasiekėme, jaučiame, kokia ši vieta ir laikas mums yra labai reikšmingi.
Jau kitą savaitę kirsime Švedijos-Suomijos sieną. Svarstome, ar Suomijos miškai taip pat mus vis dar vaišins avietėmis ir mėlynėmis, ar galų gale sutiksime kokią mešką ar briedį, ar parduotuvėse rasime taip Švedijoje pamėgtų sveriamų riešutų ir saldainių skyrių. O gal pagaliau bus ir grikių? Kuo Suomija skiriasi nuo Švedijos pasidalinsime jau kitos savaitės įraše.
Žygeivė Dovilė
Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“ kviečia jungtis ir pažygiuoti kartu aplink Baltijos jūrą. Parašykite el. paštu: info@savebaltic.eu
Taip pat kviečiame prisidėti prie ekspedicijos finansiškai ar savanoriška veikla, padedant pasiekti kuo daugiau žmonių. Kaip tai padaryti, rasite čia: https://savebaltic.eu/support/
Dėl savanorystės rašykite el. paštu: info@savebaltic.eu
Sekite ekspedicijos naujienas soc. medijose:
Instagram paskyra: https://www.instagram.com/save.the.baltic.sea/
Facebook paskyra: https://www.facebook.com/SaveTheBalticSea
Ekspedicijos internetinis puslapis: https://savebaltic.eu
Ekspedicijos skiltis informacinio partnerio DELFI platformoje: https://www.delfi.lt/multimedija/issaugokime-baltija/