Per beveik metus laiko ekspedicijai teko daug išbandymų. Didžiausi jų – tai komandos pokyčiai ir finansiniai iššūkiai. Tačiau nepaisant to, ekspedicija nenutrūko ir visą šį laiką per 8 šalis (Lietuvą, Lenkiją, Vokietiją, Daniją, Švediją, Suomiją, Estiją, Latviją) žygeiviai nešė žinią, kad Baltijos jūra yra viena iš 5 labiausiai užterštų jūrų pasaulyje ir kvietė visus Baltijos jūros krantų gyventojus bendrystei bei pokyčiams.

Ekspedicijos tikslas – informuoti visuomenę apie kritinę Baltijos jūros ekosistemų būklę, žalingą žmogaus veiklos įtaką jūrai ir supažindinti žmones su būdais, kaip po truputį keičiant savo kasdienius įpročius, galima pristabdyti jūros taršą ir bioįvairovės nykimą.

Kiekvienoje šalyje buvo organizuojamos edukacinės ir piliečių mokslo veiklos, dirbtuvės-gyvosios laboratorijos, susitikimai su vietos bendruomenėmis, vykdomi paplūdimių valymai ir tyrimai, lankytasi įvairiose organizacijose bei kalbinti pakeliui sutikti žmonės. Ekspedicija susilaukė dėmesio ir iš vietos žiniasklaidos.

Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“

„Mes žygiavome, nes tikime, kad visi kartu galime palikti švaresnę Baltijos jūrą ateities kartoms. Norime tapti grandimi, priartinančia Baltijos gyventojus prie jūros, ugdyti aplinkos tausojimo ir jūros saugojimo kultūrą, skatinti domėtis, pažinti aplinką ir ekosistemas, kurių dalis patys esame. Ekspedicija baigėsi, bet mūsų misija tęsiasi. Įkurtas labdaros ir paramos fondas „Išsaugokime Baltiją“, kurio tikslas rinkti lėšas ir finansuoti iniciatyvas, skirtas Baltijos jūros būklės gerinimui. Ekspedicija tai tik Baltijos jūros išsaugojimo misijos pradžia“ – pranešime spaudai sako ekspedicijos vadovas Giedrius Bučas.

Ekspedicijos idėja sulaukė nemažai palaikymo iš įvairių įstaigų. Tarp jų – valstybinės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, verslo partneriai ir rėmėjai Lietuvoje bei keletas užsienyje. Savo finansiniu indėliu prisidėjo ir žmonės, kuriems rūpi Baltijos jūra.

Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“

Vienas svarbiausių ekspedicijos partnerių – tarpvyriausybinė Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija arba kitaip Helsinkio komisija (HELCOM), vienijanti Baltijos jūros šalis, įsteigta Baltijos jūros apsaugos konvencijai įgyvendinti. Pirmininkavimą jai dviems metams kaip tik šių metų liepos mėn. perėmė Lietuva, kuri pratęs Baltijos jūros veiksmų plano vykdymą.

Žygeiviai dalyvavo ekspedicijos komandos inicijuotame ir HELCOM bei Lietuvos ambasados Suomijoje organizuotame seminare Helsinkyje. Jame buvo nagrinėjama ir ieškoma sprendimų vienai iš didžiausių problemų – žemės ūkio taršos poveikio Baltijos jūrai. Šis poveikis pasireiškia eutrofikacijos procesu, taip vadinamu „vandens žydėjimu“, kai dėl azoto ir fosforo pertekliaus vandenyje susiformuoja didžiulės negyvosios zonos. Šiose zonose ima smarkiai trūkti deguonies, todėl negali egzistuoti jokia gyvybė.

Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“

„Baltijos jūrą kamuoja ir daugiau problemų, kaip pavyzdžiui, peržvejojimas, netvari laivininkystė ar istorinė tarša, tačiau ekspedicijos metu mes daugiausia kalbėjome ir skleidėme žinią apie tris problemas. Tai eutrofikacija, mikroplastikas ir pavojingos medžiagos. Pasirinkome šias problemas, nes jos lengviau apibūdinamos, dažniau girdimos ir suprantamesnės kiekvienam iš mūsų. O labiausiai dėl to, kad kiekvienas iš mūsų gali daryti poveikį ir imtis spręsti tas problemas, pamažu keisdamas savo kasdienius įpročius. Jeigu kasdien sąmoningai žengtume po mažą žingsnelį link tvaresnio vartojimo, kas yra nesudėtinga ir kiekvienam įvykdoma, situacija tikrai pagerėtų. Ar bent jau neblogėtų. Svarbiausia suvokti, kad AŠ esu atsakingas už tai, ką paliksime ateities kartoms. – aiškina ekspedicijos vadovas.

Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“

JŪRA PRASIDEDA ČIA!

MANO ŠIRDYJE IR MINTYSE,

KIEKVIENO IŠ MŪSŲ NAMUOSE IR MIESTE,

IŠ TEKANČIO UPELIO IR UPĖS PRIE KURIOS GYVENAME.

Jau lapkričio 28 d. ekspedicijos žygeiviai peržengs Lietuvos sieną, o lapkričio 30 d. kviečia visus, neabejingus Baltijos jūros problemoms žmones, prisijungti ekspedicijos paskutinės atkarpos žygiui – 24 kilometrams iš Palangos į Klaipėdą. Susitikimo laikas ir vieta – lapkričio 30 d. 9 val. prie Palangos tilto.

Gruodžio 1 d. 12 val. Klaipėdos koncertų salės terasoje parke vyks ekspedicijos sutiktuvių renginys. Jame turėsite galimybę pabendrauti su žygeiviais, paragauti žygeivių troškinio ir paklausyti gospel choro „Gloria“ muzikos.

Ekspedicija „Išsaugokime Baltiją“

Gruodžio 6 d. vyks ekspedicijos baigiamasis renginys Vilniuje „Sugrįžome. O kas toliau“ Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo.

Visą informaciją apie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją“ baigiamuosius renginius galite rasti svetainėje: https://savebaltic.eu/news/#events ir socialinio tinklo Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/SaveTheBalticSea

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją