Šią temą konferencijoje gvildens ir psichologė Laura Rimkutė, kuri skaitys pranešimą tema: „Smegenų ilgaamžiškumas ir praktiniai būdai jį palaikyti“.

Pasak L. Rimkutės, smegenų sveikata yra svarbi ilgaamžiškumui dėl keleto priežasčių. Pavyzdžiui, gerai „išlaikytos“ smegenys gali sumažinti neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga ar senatvinė demencija, riziką.

„Be to, kognityvinės funkcijos, atmintis ir mąstymo gebėjimai, kurie yra tiesiogiai susiję su smegenų sveikata, gali turėti įtakos žmogaus gebėjimui savarankiškai funkcionuoti ir gyventi kokybišką gyvenimą net ir vyresniame amžiuje.

Laura Rimkutė

Jei svajojame apie ilgą gyvenimą, tikriausiai kiekvienas norėtume, kad tas gyvenimas būtų kokybiškas ir galėtume juo mėgautis. Tam reikalingas ne tik sveikas kūnas, bet ir svarbiausia kūno dalis – sveikos smegenys“, – teigia psichologė.

Anot jos, kiekvienam žmogui svarbu žinoti, kad mūsų smegenys yra plastiškos, jos gali keistis ir keičiasi visą gyvenimą.

„Mokymasis, patirtys ir įpročiai gali paveikti smegenų struktūrą, stiprinant ar silpninant tam tikras jungtis. Tai reiškia, kad mūsų elgesys ir aplinka gali daryti didelę įtaką smegenų sveikatai ir funkcijai“, – sako pašnekovė.

Smegenys

Ji primena, kad kokybiškas miegas yra labai svarbus mūsų smegenims – miego metu smegenys pašalina toksinus, kurie kaupiasi būdravimo metu.

„Trūkstant miego, šie toksinai gali sukelti ilgalaikius pažeidimus ir paveikti smegenų funkciją. Todėl kiekvienas žmogus turėtų daryti viską, kad kokybiškas miegas būtų jo gyvenimo prioritetu“, – pabrėžia L. Rimkutė.

Jos teigimu, nuolatinis stresas taip pat gali pakenkti smegenų sveikatai, ypač hipokampo, atsakingo už mokymąsi ir atmintį, veiklai, taigi mokymasis valdyti stresą per meditaciją, jogą ar kitas atsipalaidavimo praktikas yra labai naudingas smegenims.

Asociatyvi nuotrauka

„Galiausiai, subalansuota mityba, turtinga omega-3 riebalų rūgštimis, antioksidantais ir mažai cukraus, gali pagerinti smegenų funkcijas ir apsaugoti nuo degeneracijos. Fizinis aktyvumas taip pat teikia daugybę naudų mūsų smegenims ir jų ilgaamžiškumui“, – vardija psichologė.

Pasak jos, svarbus ir socialinis aktyvumas – bendravimas su draugais ir šeimos nariais, dalyvavimas bendruomenės veikloje gali teigiamai paveikti psichologinę gerovę ir sumažinti streso lygį, o tai savo ruožtu palaiko smegenų sveikatą.

„Kokybiški santykiai yra didelis ir svarbus mūsų atsparumo ir smegenų ilgaamžiškumo resursas. Kaip ir nuolatinis mokymasis, naujų įgūdžių formavimas ar kalbų mokymasis gali padėti palaikyti smegenis aktyvias“, – teigia L. Rimkutė.

Asociatyvi nuotrauka

Anot jos, kryžiažodžiai, sudoku, galvosūkiai ir kitos protinės veiklos, tokios kaip užsienio kalbos mokymasis padeda gerinti atmintį ir mąstymo gebėjimus.

„Tad kiekvienas mūsų turėtume peržiūrėti savo kasdienybę, ar mūsų rutinoje yra veiklos ir dalykai, padėsiantys ilgiau turėti sveikas smegenis. Įsivertinus, kurią sritį norėtųsi stiprinti, belieka sugalvoti, kaip maloniai ir be didelių kančių įsidiegti naujus, kad ir nedidelius įpročius į savo kasdienybę“, – sako psichologė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją