Kodėl šiais rinkimais domisi mažiau?
Nors Lietuvos jaunuoliai teigia, kad jiems Europos Sąjunga ir jos ateitis rūpi, vis dėlto, tenka pripažinti, kad apie rinkimus į Europos Parlamentą jie domisi ir žino gana mažai. To neslepia ir jie patys. Štai pašnekovė Evelina (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas) dalijosi, kad pastaruoju metu jos dėmesys buvo nukreiptas į kitus, tačiau taip pat labai svarbius ir reikšmingus sprendimus.
„Žinau, kad artėja Europos Parlamento rinkimai ir juose savo balsą tikrai išreikšiu, tačiau kol kas tiek apie kandidatus, tiek apie pačią rinkimų tvarką žinau tikrai mažai. Man atrodo, daug kas galėtų man pritarti, kad šiuo metu Lietuvoje buvome susikoncentravę į kitą svarbų sprendimą – rinkomės savo favoritus prezidento rinkimuose“, – teigė ji.
Tiesa, galima pasidžiaugti, kad jaunų žmonių aktyvumas Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose – augantis.
„Pagal mūsų turimus duomenis, 2019 m. Respublikos Prezidento rinkimuose savo teise pasinaudojo 46,06 proc. jaunuolių. Šios dienos turimais preliminariais rinkimų duomenimis, šis procentas augo iki maždaug 49 procentų“, – dalijosi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė.
Pašnekovė patvirtino, kad ankstesnių rinkimų jaunimo dalyvavimo statistika rodo, jog rinkimai į Europos Parlamentą ar, pavyzdžiui, Seimo rinkimai tarp jaunimo nėra tokie populiarūs. Vis dėlto, nuleisti rankų nereikėtų. Kad jaunimo aktyvumas įvairiuose rinkimuose tik didėtų, reikia visų mūsų įsitraukimo.
„Kalbant apie jaunų žmonių aktyvumo didinimą, didžiausiu iššūkiu tiek institucijoms, tiek ir visuomenei tampa sąmoningumo ir atsakingumo dalyvaujant rinkimuose skatinimas, kurio procese nepakaks vien VRK indėlio“, – teigė L. Petronienė.
Anot VRK pirmininkės, į šį procesą turėtų įsitraukti ir Nevyriausybinės organizacijos, ir mokyklos, ir net pačios šeimos, mat piliečių įsitraukimas į valstybės valdymą yra vienas iš svarbiausių demokratijos principų.
Teisę balsuoti turės daugiau nei 66 tūkst. Lietuvos jaunuolių
Europos Parlamento rinkimai Lietuvoje įvyks birželio 6-9 dienomis. Dalyvaudami ir išreikšdami savo balsą juose, turime galimybę spręsti, į kokius klausimus Europos Sąjunga dėmesį turėtų sutelkti ateinančius penkerius metus. Be abejonės, šiuose rinkimuose svarbus ir jaunų žmonių balsas.
„Įdomus faktas, kad šiemet rinkimuose į Europos Parlamentą teisę balsuoti turės kiek daugiau nei 66 tūkstančiai mūsų jaunųjų piliečių, kurie gimė jau po to, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą“, – pasakojo L. Petronienė.
Beje, šie Europos Parlamento rinkimai – savaip ypatingi.
„Verta atkreipti dėmesį, kad šiais metais rinkimai į Europos Parlamentą vyks atskirai nuo kitų rinkimų. Ankstesniais metais EP rinkimai vykdavo su LR Prezidento rinkimų antruoju turu, tad ir rinkėjų susidomėjimas bei įsitraukimas į rinkimus būdavo didesnis“, – teigė VRK pirmininkė.
Ji pridūrė, kad dėl šios priežasties prognozuoti artėjančių Europos Parlamento rinkimų aktyvumą kol kas yra ganėtinai sunku.
„2009 m. birželio mėn. vykusių Europos Parlamento rinkimų bendras rinkėjų aktyvumas siekė beveik 21 proc.“, – teigė L. Petronienė.
Sprendimus priimti nelengva, tačiau svarbu
Europos Parlamento nariai – tai skirtingų Europos Sąjungos šalių atstovai, priimantys sprendimus itin plačiame problemų lauke. Jų Lietuvoje šiemet turėsime išrinkti net 11, tačiau jaunuoliai pripažįsta, kad kol kas tvirtos nuomonės apie kandidatus ir jų kompetencijas jie dar neturi.
„Kaip jau minėjau, man atrodo, kad kol kas mūsų dėmesys buvo nukrypęs ir galbūt netgi sąmoningai nukreiptas kitur. Aš neturiu pakankamai daug informacijos apie Lietuvos kandidatus į Europos Parlamentą ir man tikrai trūksta žinių apie tai. Tikiuosi, kad pakankamai informacijos tam, kad priimčiau protingą sprendimą, rasiu internete ir diskutuodama su artimaisiais“, – teigė Evelina.
Jai antrino ir pašnekovas Giedrius (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas).
„Tiesą sakant, bent jau kol kas apie tai nežinau beveik nieko. Netgi nežinau visų kandidatų, kurie pretenduoja į šias pozicijas. Kaip bebūtų, aš manau, kad tai – svarbus piliečių sprendimas ir apsisprendimas, todėl rinkimuose tikrai dalyvausiu ir prieš juos apie viską pasidomėsiu tikrai atsakingai“, – teigė jis.
Vaikinas pridūrė, kad daug nežinomybės jis pastebi ir kitų savo bendraamžių rate.
„Galiu pasakyti, kad apie šiuos rinkimus jauni žmonės net ir diskutuoja mažai. Turbūt todėl, kad daug apie tai nežino. Nežinau, kas dėl to kaltas. Galbūt per matys domimės per mažai?“, – svarstė Giedrius.
Domėkimės, būkime pilietiški ir drauge nuspręskime, kas mūsų šalį Europos Parlamente atstovaus ateinančius penkerius metus. Juk demokratija šiandien yra kaip niekada svarbi ir reikšminga vertybė.