Praėjusią savaitę Seimas patvirtino Švietimo ir mokslo komitetą papildomu komitetu LR KAM privalomosios pradinės karo tarnybos reformai svarstyti. Suburta Švietimo ir mokslo komiteto darbo grupė, kurios sudėtyje ir studentų bei nevyriausybinių jaunimo organizacijų atstovai.

Pagrindinis klausimo svarstyme veikiantis komitetas – Nacionalinis saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) ir toliau aktyviai veikia ieškodamas sprendimo šauktinių reformai įgalinti.

Visgi, vykusiame Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje išreikštas didelis nepasitenkinamas mažu švietimo bendruomenės įtraukimu, svarstant reformos klausimus.

Krašto apsaugos ministerijos siūlymas į šaukiamųjų sąrašus įtraukti jau studijuojančius asmeninis nėra tinkamai pagrįstas. Pagal esamą tarnaujančiųjų trūkumą, įvertinus komitetų posėdžiuose pateiktus siūlymus ir VU SA vertinimą galima pasiekti norimą skaičių
tarnaujančiųjų intensyviau viešinant ir akcentuojant alternatyvius pradinės privalomosios karo tarnybos būdus. VU SA vienareikšmiškai nepalaiko siūlymo pertraukti studijų procesą bei siekia, jog studentams būtų suteikta galimybė savalaikiai pasirinkti studijų kelią bei jame dalyvauti.

Pasirinkimai – stoti į Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (JKVM) arba Krašto apsaugos savanorių pajėgas (KASP) šiuo metu taip pat nėra iki galo aptarti su visomis interesų grupėmis ir taip sąveikauja su studijų procesu, kadangi minėtosios savanoriškos tarnybos vyktų ir šeštadieniais, kada vyksta ir studijų procesas (studijų užsiėmimai ir / ar atsiskaitymai). Kitas variantas – stabdyti studijas ir tarnauti 6 arba 9 mėnesius be pasirinkimo teisės ir privalomai nutraukiant studijų procesą.

„Liko ne iki galo įvertinta situacija, kad studijos aukštosiose mokyklose vyksta ir šeštadieniais – tiek egzaminai, tiek įprastos paskaitos bei seminarai, vadinasi, tarp atliekančių privalomą pradinę karo tarnybą ir jos neatliekančių gautųsi atskirtis, kuri trikdytų studijų procesą, o aukštosios mokyklos turėtų derinti studijų administravimą, kuriame arba studentams būtų leidžiama atidėti studijas, vykstančias šeštadieniais, arba studijų šeštadieniais reikėtų atsisakyti, tačiau abu variantai nėra lankstūs vertinant iš studentų perspektyvos”, – posėdžio metu mintimis dalinosi VU SA prezidentė Lijana Savickienė.

Alternatyva, kuri iškart po mokyklos baigimo kviestų visus atlikti privalomąją karo tarnybą eliminuoja loterijos klausimą, tačiau mažina savarankiško pasirinkimo galimybes. Moksleiviai, tik baigę ugdymo įstaigas, praranda šansą toliau tęsti mokymąsi, nes yra privalomai pasiunčiami imti vienų metų pertrauką nuo studijų (angl. gap year) – žinoma, jog po pertraukos į aukštajį mokslą grįžtančių studentų skaičius žymiai sumažėja.

Jau anksčiau keltas klausimas, kodėl studentas, turintis tikslą bei įsipareigojęs siekti aukštojo išsilavinimo, turi rinktis tarp studijų ir tarnybos, liko neatsakytas iki šiol. Savo ruožtu, sprendimo priėmėjus skatiname remtis Švietimo ir mokslo komiteto siūlymais, kurie tenkina šalies mokslo bendruomenę, o pagrindžiant LR KAM išsakytą norą bendradarbiauti – atsižvelgti į aukštųjų mokyklų ir studentų savivaldų siūlymą kartu kurti švietėjiškas pilietiškumo iniciatyvas.

Pagrindinė studentų mintis, kurią ir toliau nešame – nepertraukiamas studijų procesas bei galimybė rinktis tarp aukštojo mokslo bei pareigos tėvynei.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)