Baltoji mišrainė – švenčių stalo karalienė
Tuo, kad baltoji mišrainė – vienas populiariausių šventinių patiekalų, tikriausiai nesuabejotų niekas. Nuo senų laikų lietuviams ji tapusi kone tradiciniu patiekalu, tad beveik kiekviena šeimininkė turi ir savą ištobulintą receptą – kas deda daugiau žirnelių, kas renkasi tik specialios rūšies bulves ar gardina mišrainę slaptais ingredientais.
Kaip pastebi prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, baltoji mišrainė visais metų laikas lietuvių – viena perkamiausių, o prieš šventes – ypač, juk suktis laiko virtuvėje turi ne kiekvienas. Šventėms besiruošiantys pirkėjai į pirkinių krepšelius jau deda ir kitus vaišių stalui reikalingus ilgo galiojimo produktus, mat apsipirkdami iš anksto, sutaupo ir laiko, ir pinigų.
„Žiemos šventėms iš lėto artėjant, pirkėjai jau pradeda galvoti, kaip atrodys jų šventinis stalas, tad prieš Kalėdas matome tradiciniams švenčių patiekalams skirtų produktų paklausos augimą. Sumaniai apsipirkti įpratę pirkėjai noriai naudojasi kassavaitiniais kainų leidinių pasiūlymais ir kitais sutaupyti leidžiančiais būdais, kurių prekybos tinklas „Iki“ paruošęs ne vieną.
Pažvelgę į pirkėjų krepšelius pastebime, kad jie ne tik gamina patys, bet ir perka iš anksto paruoštus patiekalus, kurių tarpe baltoji mišrainė metai iš metų neužleidžia pozicijų. Pardavimų duomenys rodo, kad baltoji mišrainė visuomet yra populiariausių salotų ir mišrainių penketuke", – teigia V. Budrienė.
Baltosios mišrainės receptas su naminiu majonezu
Jei šiais metais virtuvėje nusprendėte suktis patys ir artimuosius lepinsite savo rankomis gaminta baltąja mišraine, siūlome išbandyti kiek kitokią jos versiją. Pirktinio majonezo neprireiks, mat jį pasigaminsite patys iš namuose esančių ingredientų – tiks ne tik mišrainėms gardinti, bet ir prie daržovių, mėsos, žuvies patiekalų, o ir improvizuoti bus itin paprasta, nes pridėję prieskoninių žolelių išgausite vis kitą skonį.
Jei norite, kad baltoji mišrainė būtų lengvesnė, nepersistenkite su bulvėmis. Jos krakmolingos, apsunkina skrandį, tad suvalgę kiek daugiau galite panorėti ir šiek tiek nusnūsti. Be to, bulvės sugeria į save nemažai padažo, tad kuo daugiau jų bus mišrainėje, tuo gausiau teks dėti majonezo. Dar viena gudrybė, suteiksianti baltajai mišrainei lengvumo, – švieži ar šaldyti žali žirneliai, kuriais pakeiskite įprastus konservuotus.
Aksominės tekstūros ir burnoje tirpstantį naminį majonezą į mišrainę dėkite prieš pat patiekimą ant stalo – taip ingredientai nespės jo sugerti ir nepraras savo tekstūros.
Naminis majonezas
Reikės:
- 1–2 kiaušinių (priklausomai nuo dydžio),
- 300 ml saulėgrąžų aliejaus,
- 3 a. š. citrinų sulčių,
- 1 a. š. garstyčių,
- cukraus, druskos, garstyčių miltelių ar kitų pagardų pagal poreikį.
Gaminimas:
Kiaušinį įmuškite į gilesnį indą ir gerai išplakite kartu su žiupsneliu druskos, cukraus ir garstyčiomis, po truputėlį įspauskite citrinų sulčių. Plakite intensyviai, nepagailėdami jėgų, mat majonezo tekstūra turi būti vientisa, tarsi šilkinė. Plona srovele pradėkite pilti aliejų ir nuolat maišykite. Neskubėkite – majonezo gaminimas reikalauja kantrybės ir laiko.
Kai tekstūra bus tinkama, paragaukite, ar netrūksta druskos, ar pakanka citrinos rūgštelės. Jei norisi įdomesnių skonių, pagardinkite šviežiomis žolelėmis ar kitais prieskoniniais augalais – svogūnų laiškais, krapais, česnakais.