„Moderniais ir itin aukštos kokybės instrumentais galime dar tiksliau ir sklandžiau įvertinti ausų, nosies ir gerklės struktūrinius bei funkcinius pokyčius, jų pažeidimo lygį. Svarbu ir tai, kad patikrinimo metu, naudojant šiuolaikišką įrangą, pacientas gali jaustis gerokai komfortiškiau. Tai ypač padeda diagnozuojant ligas ir pasirenkant tinkamą gydymo taktiką“, – sako Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Jevgenija Buinickaja.
Surdokamera padeda tiksliai nustatyti klausos sutrikimus
Surdokamera – tai specialiai įrengta patalpa su garso nepraleidžiančiomis sienomis, kurioje atliekamas klausos patikrinimas. Tyrimo metu nustatomas klausos sutrikimo lygis, įvertinamas prikurtimo tipas bei diagnozuojamos su klausos sutrikimais susijusios ligos. Šioje patalpoje gali būti atliekami impedansometrijos, audiometrijos ir Eustanchijaus vamzdžio funkcijos tyrimai.
„Surdokameroje atliekama impedansometrija – tai akustinės garso perdavimo sistemos tyrimas, į kurį įeina standartinė timpanometrija ir akustinio reflekso tyrimas. Timpanometrija leidžia įvertinti būklę, kuri susijusi su spaudimu ir oro kiekio pokyčiais ausyje. Tai svarbus diagnostinis tyrimas, padedantis nustatyti klausos sutrikimus tiek vaikams, tiek suaugusiesiems“, – pasakoja gydytoja otorinolaringologė.
Timpanometrija dažniausiai atliekama diagnozuojant sekrecinį vidurinį otitą, otosklerozę, klausomųjų kauliukų grandinės defektą, sąauginį otitą, ausies trimito (Eustachijaus vamzdžio) nepakankamumą.
Tuo metu akustinio reflekso tyrimas leidžia įvertinti vidurinės ausies laidumą, vidinės ausies, klausos nervo ir smegenų kamieno funkciją. Šis tyrimas svarbus otosklerozės, kondukcinio prikurtimo, retrokochlearinės patologijos bei smegenų kamieno pažeidimų atvejais.
„Diagnostinės galimybės leidžia įvertinti orinį ir kaulinį laidumą, taip pat atlikti maskavimą bei kalbinius testus. Dažniausiai atliekama toninė slenkstinė audiograma, padedanti įvertinti tiriamojo klausą, o kalbinė audiograma padeda patikrinti kalbos suvokimą: nustatomas kalbos ir žodžių suvokimo lygis procentais. Kartu šie tyrimai yra svarbūs klausos protezavimui bei klausos aparatų parinkimui bei klausą gerinančių aparatų efektyvumo įvertinimui“, – pažymi J. Buinickaja.
Orinis laidumas tikrinamas pacientui uždėjus ausines, o kaulinis – naudojant kaulinį daviklį. Kaskart išgirdus garsinį signalą, pacientas prašomas paspausti specialų mygtuką. Gaunama informacija – atsakas į dirgiklį – registruojama grafiškai kreivių pavidalu. Šis tyrimas padeda įvertinti klausą, pakenkimo lygį bei nustatyti tipą – kondukcinį arba neurosensorinį.
Visiškai tylioje aplinkoje, sukurtoje surdokameros, pacientas gali lengviau susikaupti ir tiksliau reaguoti į garso signalus. Tyrimo metu pacientas patogiai sėdi kėdėje – tai padeda atsipalaiduoti ir užtikrinti sklandžią apžiūrą.
Nauja įranga suteikia dar platesnes diagnostikos galimybes
Naujai įsigytas, šiuolaikinius standartus atitinkantis LOR bokštas yra sukomplektuotas su įvairiais priedais, kurie padeda gydytojui dar tiksliau ir greičiau diagnozuoti sutrikimą. Jame įmontuotas suspausto oro kompresorius, naudojamas ausų prapūtimui ar vaistų įpurškimui apžiūros metu. Automatinė siurbimo sistema padeda išvalyti ausis, pavyzdžiui, gydant išorinį otitą, taip pat naudojama nosies ertmių priežiūrai po nosies ar prienosinių ančių procedūrų ar atliktų operacijų. „LOR bokštui priklauso ir ausų plovimo sistema, naudojama sieros kamščių atvejais, bei videoendoskopinė įranga, leidžianti kokybiškai atlikti ausų, nosies, prienosinių ančių, nosiaryklės, ryklės, gerklų apžiūrą. Šią įrangą sudaro kietasis endoskopas (nosinis, laringoskopas) bei fibroendoskopas“, – pasakoja gydytoja otorinolaringologė.
Nauja aukštos kokybės videoendoskopinė įranga leidžia gydytojams otorinolaringologams tiksliai įvertinti pacientų būkles. Be to, pasitelkiant endoskopinius instrumentus galima detaliau apžiūrėti ir atlikti reikalingas manipuliacijas sunkiai pasiekiamų struktūrų srityje, pavyzdžiui, viduriniame nosies plyšyje, gerklose ar nosiaryklėje.
„Gydytojams specialistams ši nauja įranga suteikia didesnes ištyrimo galimybes. Svarbu pabrėžti, kad endoskopinės įrangos naudojimas reikalauja aukštos kvalifikacijos ir profesionalių gydytojo žinių. Tik patyrusio specialisto rankose ši įranga tampa efektyvi tiek diagnozuojant ligas, tiek atliekant gydymo procedūras, užtikrinant tikslumą ir saugumą pacientui“, – pastebi „Kardiolitos klinikų“ gydytoja otorinolaringologė Jevgenija Buinickaja.
Itin platus paslaugų spektras
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ padalinyje, įsikūrusiame Laisvės pr. 64A, šiuo metu dirba vienų geriausių Lietuvoje gydytojų otorinolaringologų komanda, kurią sudaro 11 specialistų. Čia teikiamos itin plataus spektro paslaugos:
LOR gydytojų konsultacijos;
instrumentiniai bei laboratoriniai tyrimai;
videonistagmometrijos tyrimas – svaigimo ir pusiausvyros sutrikimų priežastims nustatyti;
teikiamos procedūros ir dienos chirurgijos paslaugos: ryklės krioterapija, nosies apatinių kriauklių kriochirurgija;
suaugusiesiems ir vaikams atliekamos operacijos: adenoidektomija (adeinoidų šalinimas), lūžusių nosies kaulų repozicija, nosies kriauklių plastika, nosies pertvaros plastika, anginos operacija (tonzilektomija) ir kitos.