Kaip ir kodėl susidaro randai?

Randai susidaro vykstant natūraliam žaizdos gijimo procesui, kurio metu užsidengia odoje esantis defektas. Tiesa, kaip pastebi dermatovenerologė E. Naruševičiūtė-Skripkienė, atsiradus žaizdai, randas susiformuoja ne visuomet. Randėjimas prasideda tuomet, kai pažeidžiama odos vidurinio sluoksnio derma. Koks randas susiformuos, priklauso nuo daugelio faktorių – pažeidimo dydžio, mūsų organizmo reakcijos, genetikos, žaizdos priežiūros gijimo laikotarpiu.

Dauguma randų yra plokšti ir blyškūs, tačiau jei gijimo metu uždegimas yra stipresnis, gali susidaryti iškilus arba įdubęs randas. Strijos taip pat yra linijiniai randai. Tokio tipo randai susidaro nėštumo ar spartaus augimo laikotarpiu, kuomet oda neįprastai greitai tempiasi ir plyšta vidurinis odos sluoksnis – derma.

Viena problema, daugybė skirtingų gydymo būdų

Efektyvių randų gydymo metodų yra įvairių, tačiau tinkamiausią iš jų parenka gydytojas, įvertinęs paciento odos būklę, rando specifiką ir jo lokaciją kūne. Randai gali būti gydomi kosmetinėmis priemonėmis ar cheminiu šveitimu rūgštimis, taip pat chirurginiu metodu, injekcijomis, lazerio procedūromis ar mikroadatine terapija. Siekiant maksimaliai efektyvaus rezultato, šie metodai gali būti derinami tarpusavyje.

Paprastos, bet efektyvios kosmetinės priemonės

Besiformuojančiam randui gydyti ar sumažinti gali būti skiriamas lokalus gydymas tepalais, kuriuose yra svogūnų ekstrakto, vazelino ar riebalų. Taip pat dažnai naudojamos ir priemonės su silikonu, kurios gali būti gelio ar pleistro pavidalu. Kaip teigia gydytoja dermatovenerologė E. Naruševičiūtė-Skripkienė, pleistrai prisotinti silikonu – ypač patogus ir efektyvus sprendimas. Jie ne tik minkština randus, padeda silikonui geriau prasiskverbti į odą, bet ir apsaugo gijimo vietą nuo išsitempimo, saulės spindulių.

„Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Edita Naruševičiūtė-Skripkienė

Unikali technologija, pagrįsta tik mūsų pačių vidinių kūno resursų panaudojimu

Rausviems, naujai susiformavusiems randams bei strijoms gydyti padeda trombocitais praturtintos plazmos injekcijos (PRP). PRP – viena iš efektyviausių nechirurginių regeneraciją skatinančių procedūrų, padedančių spręsti pažeistos odos problemas. Procedūros metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis kraujo, kuris frakcionuojamas (atskiriamas) specialioje centrifugoje. Proceso metu išgauta trombocitų gausi frakcija injekuojama koreguojamoje zonoje. Tokiu būdu paskatinama odos bei poodinio audinio regeneracija. Po procedūros sumažėja rando gylis, suvienodėja jo spalva, oda tampa lygesnė.

Hialurono rūgšties užpildai – ne tik grožiui, bet ir randams gydyti

Hialurono rūgšties užpildai – vienas iš efektyviausių sprendimų gydant įdubusius, arba dar kitaip vadinamus atrofinius, randus, kurie dažniausiai susiformuoja po aknės. Itin trumpos ir neskausmingos procedūros metu plona adatėle įdubimas užpildomas hialurono rūgšties preparatu, kuris iškelia ir išlygina odą. Po šių injekcijų randas išlaisvinamas ir nuo fibrozinių sąaugų. Tai reiškia, kad vos po vienos procedūros pasiektas efektas išliks, net ir ištirpus hialuronui.

Frakcinė mikroadatinė terapija – efektyvi priemonė randams gydyti veido srityje

„Frakcinė mikroadatinė terapija dažnai taikoma veido srityje po spuogų susidariusiems randams gydyti. Šiuo metodu randus saugu gydyti ir saulėtu sezonu, nes radiodažnio energija veikia gilesnius odos sluoksnius, nepažeisdama paviršinio sluoksnio – epidermio“, – sako „Kardiolitos klinikų“ specialistė. Priklausomai nuo rando vietos ir specifikos, norimam rezultatui pasiekti gali reikėti 3–5 procedūrų, numatant 4–8 savaičių pertraukas tarp kiekvienos iš jų.

Aukso standartas – randų šalinimas lazeriu

Procedūra lazeriu gali būti atliekama skirtingose kūno vietose, gydant pavienius randus ar didesnį odos plotą. Gydymas lazeriu vyksta tiek viršutiniame odos sluoksnyje (epidermyje), tiek gilesniame (dermoje, arba tikrojoje odoje), taip užtikrindamas efektyvų skirtingo tipo ir sudėtingumo randų gydymą.

„Frakcinis CO2 lazeris rande išgarina mikrostulpelius, kuriems gyjant randas traukiasi ir minkštėja. Frakcinis CO2 lazeris taip pat padeda priešuždegiminiams vaistams patekti į gilesnius sluoksnius“, – paaiškina gydytoja dermatovenerologė E. Naruševičiūtė-Skripkienė. Priklausomai nuo rando vietos ir specifikos, norimam rezultatui pasiekti gali reikėti 3–5 procedūrų, numatant 4–8 savaičių pertraukas tarp kiekvienos iš jų.

„Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centras
Adresas: Ukmergės g. 219, Vilnius
Registracija tel. +370 620 33383