Paelijai gaminti vietiniai naudojo sraiges

Panaršę internete ar kulinarinėse knygose, paelijos receptų galite rasti šimtus, o gal ir tūkstančius. Nieko nuostabaus, mat nuo senų laikų ispanai šį patiekalą gamino iš to, ką tuo metu turėjo po ranka: ryžių ir sezoninių savo ūkio gėrybių – pomidorų, svogūnų, paprikų, pačių užaugintos vištienos, triušienos ar net sraigių, kurių vietiniai gyventojai nemokamai prisirinkdavo tiesiog laukuose. Patiekalą ant ugnies gamindavo čia pat, prie ryžių laukų, ir skanaudavo tiesiai iš keptuvės. Ką besakyti – pigu, patogu, gardu!

Nors receptūrų įvairovė didelė ir atsakymo į klausimą, kokia gi ta tradicinė paelija, greičiausiai nerasime, dėl vieno sutinka visi: pirmieji paeliją gaminti pradėjo Valensijos gyventojai, mat šis Ispanijos kraštas buvo vienas svarbiausių ryžių augintojų visoje Ispanijoje.

Tik kiek vėliau, paelijos populiarumui išplitus už Ispanijos ribų, šis paprastas valstiečių patiekalas pradėtas gaminti su jūros gėrybėmis, suteikiančiomis šiam patiekalui išskirtinumo ir turtingų skonių. Būtent jūros gėrybių paelija dabar dažniausiai mėgaujasi ne tik tradicinių Ispanijos skonių ieškantys keliautojai, bet ir patys vietiniai gyventojai.

Jūrų gėrybės vis dažniau atsiduria ir ant lietuvių stalo

Nors lietuviai tradiciškai ištikimi bulvių patiekalams, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pastebi – į pirkinių krepšelius vis dažniau keliauja ir žuvis bei jūrų gėrybės, tarp kurių – ir šviežios, ne visų dar atrastos naujienos.

„Tradicinės rūšies žuvys išlieka dažniausiu pirkėjų pasirinkimu – lašišą lietuviai perka ištisus metus, tačiau pirkinių krepšeliuose atsiduria ir plekšnė, vilkžuvė, įvairios jūrų gėrybės – ne tik daugumos jau pamėgtos krevetės, bet ir midijos, skraidkalmarių čiuptuvai. O norėdami pirkėjams pasiūlyti įvairesnių rūšių šviežios žuvies ant ledo, kiekvieną mėnesį pristatome vis kitą žuvį“, – teigia V. Budrienė.

Paprastai paelija asocijuojasi su jūrų gėrybėmis, tačiau jai ruošti tinka kone visos žuvys – kad ir ką įdėsite, galite būti tikri, kad patiekalo tikrai nesugadinsite. Svarbiausia nepamiršti, kad žuviai bei jūrų gėrybėms iškepti laiko reikia nedaug, tad šiuos ingredientus į paeliją dėti reikia prieš pat gaminimo pabaigą. Egzotiškas patiekalas, tiesa? Tačiau svarbu, kad pirkdami produktus paelijai, daug pinigų neišleisite, o bus sotu ir skanu.

Kelios svarbios taisyklės pavers paeliją tikra skonių švente

Sakoma, kad paelija pavykusi, jei ant jos dugno yra prikepusių ryžių, mat maišyti paeliją yra didžiausias nusikaltimas. Taigi gamindami ryžiams leiskite tiesiog troškintis padaže. Neskubėkite valgyti paruoštos paelijos – bent kelioms minutėms pridenkite ją dangčiu ir leiskite ryžiams sugerti visus jūrų gėrybių skonius.

Tradiciškai paelija gaminama natūralioje ugnies kaitroje, specialioje, maždaug 30 cm keptuvėje plokščiu dugnu ir dviem rankenom. Žinoma, galima ją gaminti ir paprastoje plačioje keptuvėje. Kur kas svarbesnis yra pats paelijos skanavimo ritualas – patiekiama keptuvė turėtų būti stalo viduryje, kartu su mediniu šaukštu, kad kiekvienas galėtų prieiti, pasigrožėti ir pats įsidėti šio nuostabaus patiekalo į savo lėkštę. O jei gaminate artimų žmonių draugijoje, nesidrovėkite valgyti visi kartu tiesiog iš keptuvės – taip, kaip buvo įprasta nuo senų laikų.

Paelija su jūrų gėrybėmis

Reikės:

  • 300 g baltų trumpagrūdžių ryžių;
  • 400 g konservuotų pomidorų;
  • 500 g midijų;
  • 500 g krevečių;
  • 500 g mažų virtų aštuonkojų;
  • 1 l daržovių sultinio;
  • 1 skiltelės česnako;
  • 1 vidutinio svogūno;
  • 2 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 1 lauro lapo;
  • 1 raudonosios paprikos;
  • 1 cukinijos;
  • 100 g šaldytų žirnelių;
  • žiupsnio rūkytos saldžiosios paprikos miltelių;
  • žiupsnio druskos ir maltų juodųjų pipirų.

Gaminimas:

Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir pakepinkite smulkintą česnaką maždaug pusę minutės, kol jis įgaus švelniai rusvą atspalvį. Ten pat suberkite smulkintą svogūną, paprikas ir cukinijas, dar šiek tiek pakepkite, kol suminkštės. Tuomet supilkite konservuotus pomidorus, gardinkite druska, maltais juodaisiais pipirais, rūkyta saldžiąja paprika, lauro lapu ir leiskite pasitroškinti ant vidutinės kaitros maždaug 10 minučių.

Suberkite ryžius ir juos kuo tolygiau paskirstykite po visą keptuvę, pakepinkite kelias minutes, kad susigertų daržovių sultys. Tuomet supilkite sultinį ir troškinkite maždaug 20 minučių nemaišydami.

Ant viršaus sudėkite krevetes, midijas (nepamirškite švariai nuplauti ir išmeskite tas, kurių geldelės prasivėrusios), virtus aštuonkojus. Įberkite žalių žirnelių ir leiskite pakaisti paelijai dar 5–10 minučių. Tuomet nuimkite keptuvę nuo kaitros ir uždengę dangčiu ar folija, duokite 5 minutes skoniams susigerti.