Bendradarbiauja jau 4 metus

Anot D. Vaitiekūno, muzikinis–socialinis projektas „Mes taip nesitarėm“ yra apie žmonių bendradarbiavimą ir susitarimą.

„Prieš keletą metų aš nusprendžiau šią temą nagrinėti kaip menininkas bendraudamas su kurčiaisiais ir kaip girdintis žmogus norėjau išmokti iš kurčiųjų, kaip klausyti plačiąja prasme. Turėjau idėją, kad kurtieji moka neverbalinių, nekasdienių būdų, kaip galima klausyti garso ar vienas kito“, – laidoje „Delfi diena“ sakė aktorius.

Taigi projekte vystomos kūrybinės partnerystės tarp kurčiųjų meno mėgėjų ir girdinčių scenos menų profesionalų. „Mes taip nesitarėm“ jungia muziką, gestų kalbos poeziją, dainas dvejomis kalbomis – lietuvių žodinę ir gestų kalbą, videoprojekcijos meną ir edukacines bei mokslines veiklas.

Pasak D. Vaitiekūno, viskas prasidėjo nuo meninio tyrimo, skirto dviem žodžiams: „klausyti“ ir „išgirsti“, kuomet ir pradėjo bendrauti su kurčiaisiais.

„Paaiškėjo, kad kurtieji turi santykį ir su muzika. Kai kurie iš jų klauso muzikos. Man tai pasirodė labai įdomu. Atradau, kad kurčiųjų bendruomenėje yra tokia tradicija, gal labiau neprigirdintys žmonės imituoja dainas. Taigi man kilo idėja pasiūlyti ne imituoti dainas, o pabandyti sukurti jas patiems“, – kalbėjo kūrėjas.

D. Vaitiekūno bendradarbiavimas su kurčiųjų bendruomenė trunka ketverius metus ir jau yra sukurta daugiau nei 20 kūrinių. Visai neseniai dienos šviesą išvydo antrasis kūrinys „(Ne) kartu“ ir jo vaizdo klipas. Anot laidos pašnekovo, daina yra universali ir jos galima klausytis tiek ofise dirbant darbus, tiek imantis kokios nors kitos veiklos. Kūrinys taip pat buvo išleistas ir gestų kalba, kad jį galėtų suprasti ir patys kurtieji.

Paulius Jurjonas, Dominykas Vaitiekūnas

Mato didžiulį poreikį

Lapkričio 23 ir 24 dienomis įvyks trys patirtiniai audiovizualiniai pasirodymai „Mes taip nesitarėm“, suvienijantys kurčiųjų bendruomenę ir profesionalius atlikėjus iš girdinčiųjų pasaulio.

„Menų spaustuvės“ scenoje pirmą kartą žiūrovams bus pristatyti originalūs projekto gyvavimo metu sukurti kūriniai, kuriuos originalia muzika palydės gyvo garso grupė. O žiūrovams bus pasiūlyta kūrinius stebėti ant garsinį pojūčius sustiprinančios žemo dažnio platformos. Beje, bilietai buvo sparčiai išgraistyti.

„Kurtieji neturi daug galimybių dalyvauti kartu girdinčiais, tai yra bendruose renginiuose. Man atrodo, kad tai sako apie poreikį (…) Mes dirbame ketverius metus, daug kalbame ir šviečiame visuomenę, kaip menas gali jungti skirtingas bendruomenes. Tai yra mūsų projekto tema. Tai yra meninis projektas, bet tuo pačiu mes norime perduoti daug žinučių, kurios nėra tik apie kurčiuosius“, – pabrėžė kūrėjas.

Jis visus girdinčius kviečia atkreipti dėmesį į projektą „Mes taip nesitarėm“ ne tik dėl kurčiųjų, bet ir dėl savęs.

„Aš tikiu, kad žmogus gali save pažinti ir gyventi pilnavertišką gyvenimą tik santykyje su kitu, o ypatingai, kai jis susiduria su tais žmonėm, su kuriais yra neįprasta bendrauti“, – sakė laidos pašnekovas.

D. Vaitiekūnas užsiminė ir apie kūrinio „(Ne) kartu“ vaizdo klipą. Pasak jo, tai nėra tipiškas vaizdo klipas, o gyvo pasirodymo Kauno dramos teatre užfiksavimas.

„Kažkokių ypatingų kūrimo užkulisių negalėčiau papasakoti“, – sakė pašnekovas ir pridūrė, kad kitais metais ruošiamasi išleisti audiovizualinį albumą ir visos dainos bus pateikiamos kurtiesiems bei neprigirdintiems supratingesniu būdu.

Paulius Jurjonas, Dominykas Vaitiekūnas

Netrūko abejonių dėl pasiūlymo

Apie kūrinį „(Ne) kartu“ savo nuomonę išsakė ir Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas P. Jurjonas. Pasak jo, daina ypatinga tuo, kad ji pateikiama gestų kalba ir viskas suliejama į vieną formą.

„Vienu pirštu gestų kalboje galima parodyti labai daug dalykų: aš, tu, mes, verkiu. (…) Taigi ši daina yra ypatinga ir kiekvienas žiūrovas galės pajausti, ką norime toje dainoje pasakyti“, – kalbėjo P. Jurjonas.

Jo tikinimu, iš D. Vaitiekūno gavus pasiūlymą bendradarbiauti apėmė keisti jausmai, netrūko ir abejonių.

„Ar visi kurtieji mėgsta muziką? Tikrai ne. Dalis jų mėgsta, dalis – ne. Pabandėm, buvo visko, bet pradėjom tobulėti žingsnis po žingsnio ir dabar džiaugiuosi, kad atsirado ir naujų norinčiųjų prisijungti prie šio projekto“, – sakė pašnekovas.

Anot jo, kurtiesiems nereikia dėti etikečių, kad jie kažko negali, nes taip nėra.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją