„Tai – beprecedentis atvejis“, – britų nacionaliniam dienraščiui „The Guardian“ sakė 45-erių politikė ir pridūrė: „Visuomenė pradeda suprasti, kad Dauno sindromą turintys žmonės gali turėti reikšmingą indėlį politiniame gyvenime. Bet laukia labai ilgas kelias“.

Kai M. Galcerán buvo 18 metų, ji įstojo į konservatyviąją Liaudies partiją (PP). Pastaroji sulaukė politikės susidomėjimo dėl kruopščiai puoselėjimų tradicijų. Lėtai, bet užtikrintai ji įsiliejo į partijos valdžios aparatą, o jos atsidavimas atsipirko praėjusią gegužę, kai dvidešimtu numeriu M. Galcerán buvo įrašyta į partijos kandidatų sąrašą Valensijos regioniniuose rinkimuose.

Netrukus po to pasirodė žinia, kad M. Galcerán iškovojo vietą regiono parlamente. „Sveika atvykusi, Mar“, – socialinėje medijoje rašė partijos regiono lyderis Carlosas Mazónas. Jis taip pat pridūrė: „Puiki žinia politikai, griaunančiai kliūtis“.

Aukščiausias pasiekimas politikoje

M. Galcerán kelią į politiką nušvietė Ángela Bachiller, kuri 2013 metais tapo pirmąja Valjadolido miesto šiaurės Ispanijoje tarybos nare, turinčia Dauno sindromą. Tačiau Ispanijos Dauno sindromo federacijos („Down España“) teigimu, M. Galcerán yra bene pirmoji Europoje, užėmusi tokias aukštas pareigas politikoje.

„Negirdėjome, kad kas nors kitas būtų tai pasiekęs. Tai – didžiulis žingsnis į priekį ir tikros įtraukties pavyzdys“, – sakė „Down España“ vadovas Agustínas Matía Amoras.

Be to, jis pabrėžė, kad šis pasiekimas yra puikus sunkaus darbo, trukusio ištisus dešimtmečius, atstovaujant Dauno sindromą turinčius žmones Ispanijoje, atspindys. Daugiau nei 20 metų politikė dirbo valstybės tarnautoja Valensijoje, kur pastaraisiais metais padėjo formuoti įtraukiąją politiką, o paskutiniuosius ketverius metus atkakliai dirbo „Asindown“ organizacijoje, skirtoje padėti šeimoms, auginančioms vaikus su Dauno sindromu, rašo „The Guardian“.

„Tai ne tik puiki žinia, bet ir jos darbo bei daugybės iniciatyvų, kuriose ji dalyvavo, pripažinimas. Tai – įmanoma, o jos pasiekimas tai tik įrodo“, – sakė A. M. Amoras.

Valensija, Ispanija

Palaiko ne visi

Nors Ispanijos žiniasklaida garsiai ir pozityviai nušvietė M. Galcerán rugsėjį duotą priesaiką, naujoji parlamentarė teigia sulaukusi visokiausių visuomenės reakcijų.

„Socialinėje žiniasklaidoje rasite įvairiausių dalykų. Yra žmonių, kurie mane palaiko. Tačiau yra ir tokių, kurie mano, kad aš nesugebėsiu. Bet tai – žmonės, kurie nepažįsta nei manęs, nei mano šaknų“, – sakė ji.

Iškart po to, kai ji prisiekė Valensijos žmonėms, naująsias savo pareigas moteris apibūdino kaip didžiulę atsakomybę. „Noriu ne tik atliepti Valensijos žmonių lūkesčius, bet svarbiausia – deramai atstovauti skirtingų gebėjimų žmonės“, – komentavo politikė.

Taip pat ji vylėsi, kad buvimas regiono parlamente padės sugriauti daugybę stereotipų, kurie vis dar tvyro visuomenėje, o ypač tada, kai kalbama apie žmones, turinčius Dauno sindromą: „Noriu, kad žmonės mane pastebėtų dėl mano asmenybės, o ne dėl mano negalios“.

Taip M. Galcerán prisijungė prie saujelės Dauno sindromą turinčių žmonių, dalyvaujančių politiniame gyvenime Europoje. 2020-aisiais Éléonore Laloux tapo pirmąja politike su Dauno sindromu Prancūzijos valdžios aparate – ji buvo išrinkta eiti tarybos narės pareigas šiaurės Prancūzijoje esančio Araso miesto savivaldybėje. Dar vienas į įstorijos puslapius įrašytas politinis veikėjas – Fintanas Brayjus, kuris 2022-aisiais Airijoje pradėjo atstovauti savo partijos interesus viename iš nacionalinių Prancūzijos komitetų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją