„Negalia yra daugelio šeimų kasdienybė – pasaulyje su ja gyvena apie 1,3 mlrd. žmonių, o Lietuvoje – daugiau nei 230 tūkst., iš jų per 18 tūkst. yra vaikai. Tai reiškia, kad nemaža dalis darbuotojų kasdien derina profesinius įsipareigojimus su papildomais rūpesčiais namuose. Aplinka, kurioje žmonės gali jaustis suprasti ir palaikomi, ypač tada, kai susiduria su asmeniniais iššūkiais – tampa vis svarbesniu organizacijų dėmesio centru. Ieškome būdų ne tik kaip padėti savo darbuotojams, bet ir kaip prisidėti prie visuomenės požiūrio pokyčių. Remiame iniciatyvas, kurios padeda apie negalią kalbėti drąsiau ir be stereotipų“, – sako „Telia“ Įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.

Negalios tema vis dar kelia daug nežinomybės. Tėvai dažnai susiduria su klausimais: kaip apie negalią kalbėti su savo vaikais? Ar reikia tai daryti? Kaip paruošti vaiką priimti kitokius bendraamžius? Balandžio 5–6 d. LITEXPO vyksiančioje konferencijoje „Atsakinga tėvystė“ vyks speciali „Telia“ remiama diskusija „Negalios tema tarp vaikų: kokį vaidmenį turėtų atlikti tėvai?“.

„Daugelis tėvų nuoširdžiai nori savo vaikams suteikti supratimą ir empatiją, tačiau patys nėra tikri, kaip tai padaryti. Kol suaugusieji nesijaučia užtikrintai, ši tema dažnai paliekama nuošalyje. Norime padėti tėvams rasti atsakymus į kylančius klausimus ir padrąsinti juos kalbėti su vaikais taip, kad būtų skatinamas atvirumas, o ne baimė ar nesusipratimai“, – sako Julija Markeliūnė.

Julija Markeliūnė
Julija Markeliūnė
FOTO: Asmeninis archyvas

Diskusijos dalyviai: ekspertai ir tėvai

Negalios tema šeimose, mokyklose ir darželiuose neretai tampa nepatogia dėl informacijos trūkumo. „Nuo 2024 m. Lietuvoje visi vaikai su negalia turi teisę būti integruoti į bendrojo lavinimo mokyklas, bet realybė tokia, kad tam nepasiruošę nei mokytojai, nei kiti tėvai. Nėra aiškios sistemos, kaip sukurti tinkamą aplinką. Dauguma suaugusiųjų tiesiog nežino, kaip reaguoti, kai vaikas klasėje elgiasi kitaip, ir bijo ką nors pasakyti ne taip“, – pastebi Vaida Rimkūnė, konferencijos organizatorė, pati auginanti vaiką su nematoma negalia.

Šią temą diskusijoje nagrinės ekspertai, turintys tiek profesinės, tiek asmeninės patirties. Psichologė Jūratė Baltuškienė, vadovaujanti „Tėvų linijai“, dalinsis įžvalgomis apie tai, kaip su vaikais kalbėti apie skirtumus ir ugdyti jų gebėjimą priimti kitokius bendraamžius. Lukas Kamarauskas, terapijos centro „Vaikystės spektras“ įkūrėjas, pasakos apie realias situacijas, su kuriomis bendraamžių tarpe susiduria vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą.

Diskusijoje taip pat dalyvaus Dr. Eglė Karmazienė ir moderatorė, VŠĮ „Draugiški autizmui“ įkūrėja Barbora Suisse – programėlės „Burbulai“ bendraautorės, kurios aptars proaktyvaus švietimo poveikį vaikų suvokimui apie skirtingas negalias bei neuroskirtingumus, kalbėjimą apie sudėtingas temas vaikams suprantama kalba Neringa Šalugienė, Dauno sindromo turinčių vaikų globėjų asociacijos vadovė, pasidalins savo dukters Nikitos, turinčios dešimtis tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose, patirtimi apie tai, kaip visuomenė gali būti atviresnė ir palaikanti vaikams su Dauno sindromu.

Vaida Rimkūnė
Vaida Rimkūnė
FOTO: Asmeninis archyvas

„Norisi išsklaidyti mitą, kad ši tema aktuali tik tiems, kurie augina vaiką su negalia. Tai aktualu visiems – kiekvienam vaikui, tėvui, pedagogui. Mūsų tikslas – kalbėtis ir rasti bendrus sprendimus, kaip sukurti aplinką, kurioje kiekvienas jaustųsi priimtas“, – sako V. Rimkūnė.

Indėlis į įtraukties stiprinimą

Įtrauki visuomenė neatsiranda savaime – tai procesas, reikalaujantis pastangų ne tik iš šeimų ar ugdymo įstaigų, ber it iš darbdavių bei organizacijų. Telia“ šią temą laiko prioritetine ir įgyvendina iniciatyvas, kurios prisideda prie pokyčio. Bendrovė savo darbuotojams, auginantiems vaikus su negalia, suteikia papildomą sveikatos draudimą, taip pat vasarą organizuoja dienos stovyklas įmonės biuruose, kuriose skiriamas papildomas dėmesys vaikams, turintiems individualių ugdymosi poreikių.

Negalios tema svarbi ir platesniame kontekste. „Telia“ prisidėjo prie autizmo pažinimo parodos vaikams, o pernai Kalėdų kampanijoje „Kalėdos – visokios. Ir visos jos Kalėdos“ kvietė atkreipti dėmesį į nematomas negalias bei skatino didesnį supratingumą.

„Pokyčiai prasideda nuo smulkmenų – nuo to, kaip kalbame, kokius sprendimus priima organizacijos, kokias temas keliame viešose diskusijose. Svarbu kurti aplinką, kurioje kiekvienas vaikas jaustųsi priimtas ir suprastas“, – sako J. Markeliūnė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės