„Norime atkreipti dėmesį į aktualią problemą – vizualiojo meno prieinamumą visuomenės grupėms su negalia ar specialiaisiais poreikiais. Menas turėtų skatinti plėsti akiratį ir supratimą tarp žmonių iš įvairių visuomenės sluoksnių, todėl turi būti pasiekiamas ir prieinamas visiems ir įvairiais būdai. „Jausmų Kalėdų“ iniciatyva kviečiame tiek reginčiuosius, tiek ir neregius bei įvairių sensorinių ypatumų turinčius žmones patirti meną kitaip. Taip pat skatiname atsikvėpti šventinio maratono metu, atsitraukti nuo streso ir iš naujo atrasti tikrąją Kalėdų dvasią: vienybę, empatiją ir bendrystę“, – teigia Sandra Bernytė, „Užupio meno inkubatoriaus“ vadovė.

Užupio Meno Inkubatoriuje atidarytas liečiamas Advento kalendorius ir įtraukaus meno paroda

Interaktyvi meninė instaliacija – Advento kalendorius 

Instaliacija „Jausmų Kalėdos“ jau veikia ir iki sausio 4 d. bus eksponuojama Užupio Meno Inkubatoriaus (Užupio g. 2A, Vilnius) kieme. Kūrinys pritaikytas žmonėms su regos negalia ir ne tik jiems: lankytojai gali tyrinėti kiekvieną kūrybiško advento kalendoriaus dėžutę, liesti įvairias medžiagas, atrasti jų tekstūras ir pojūčius, išgyventi šventinę dvasią per taktilinius potyrius, kuriuos praturtina informacija Brailio raštu. Pasak autorės, mados dizainerės Gretės Labanauskaitės, projektas skatina bendruomenės solidarumą ir įtraukumą, sukuria erdvę, kurioje visi gali patirti Kalėdų stebuklą ir geriau įsiklausyti į save bei kitus.

Užupio Meno Inkubatoriuje atidarytas liečiamas Advento kalendorius ir įtraukaus meno paroda

Kaip teigia G. Labnauskaitė, pagrindinė „Jausmų Kalėdų“ įkvėpimo idėja buvo noras atskleisti įvairias Kalėdų emocijas ir padėti žmonėms labiau įsigilinti į savo jausmus. Kalėdų laikotarpis – tai laikas, kai susiduriame su daugeliu skirtingų emocijų: džiaugsmu, ramybe, šiluma, nostalgija, o kartais ir melancholija.

„Ši instaliacija siekia įkūnyti jausmus, skatindama lankytojus per prisilietimą ir pojūčius atrasti tai, kas slypi už tradicinių šventinių simbolių. Svarbiu šio projekto tikslu tapo ir bendros patirties sukūrimas tarp reginčiųjų ir neregių. Instaliacija sukurta taip, kad būtų prieinama ir prasminga kiekvienam, nepriklausomai nuo regos galimybių. Šiuo kūriniu norima parodyti, kad emocijos yra universalios ir gali būti patiriamos per skirtingus pojūčius, jungiančius visus žmones“, – teigia menininkė.

Užupio Meno Inkubatoriuje atidarytas liečiamas Advento kalendorius ir įtraukaus meno paroda

Kasdien atveriamas vis naujas kalendoriaus langelis simbolizuoja jausmų kelionę, patiriamą per adventą. Pasak kūrėjos, atidarant naują dėžutę, atskleidžiama nauja emocija, suteikianti progą stabtelėti, susimąstyti ir pajusti tai, kas svarbiausia. Tai yra ir simbolinis laukimo, džiaugsmo, apmąstymų laikas, todėl kiekvienas langelis – tai nedidelis kelionės žingsnis į Kalėdų magiją.

Specialiai atrinktos medžiagos 

Instaliacijos kūrėja atskleidžia, kad medžiagų atranka šiam projektui buvo itin svarbus ir atsakingas procesas. Kiekviena medžiaga buvo kruopščiai pasirinkta atsižvelgiant į tai, kaip ji gali perteikti tam tikrą jausmą per lytėjimą.

Užupio Meno Inkubatoriuje atidarytas liečiamas Advento kalendorius ir įtraukaus meno paroda

„Jausmų dėžutėse slypi plati jausmų paletė – nuo šilumos ir jaukumo, kuriuos perteikia vilna ar kailis, iki netikėtumo ir džiugesio, kurį sukelia kempinė ar užtrauktukai. Kiekviena medžiaga pasakoja savo unikalią istoriją, kviesdama pažinti Kalėdas per pojūčių įvairovę ir asmeninius išgyvenimus. Vienas iš didžiausių iššūkių buvo rasti tinkamas medžiagas, kurios galėtų tiksliai atskleisti specifinius jausmus. Taip pat buvo svarbu sukurti įtraukią ir visiems prieinamą patirtį. Todėl labai padėjo neregių ir silpnaregių bendruomenės įsitraukimas ir grįžtamasis ryšys“, – teigia G. Labanauskaitė.

Kiekvieną dieną po naują patyrimą 

Meno instaliacija jau yra lankoma, o kūrėją maloniai nustebina, kokias reakcijas sukuria kiekvienas kalendoriaus langelis – nuo nuostabos iki šilto juoko. UMI rezidentė tiki, kad jausmų išgyvenimas leidžia giliau pajusti šventės dvasią.

„Tikiuosi, kad lankytojai išsineš jausmą, jog Kalėdos – tai ne tik matomi dalykai, bet ir prisilietimai, emocijos, kurias patiriame ir patys sukuriame. Nes emocijos ir suteikia šventėms prasmę. Tai ne tik dekoracijos ar tradicijos – tai jausmai, kurie užpildo mūsų širdis ir leidžia Kalėdoms tapti ypatingomis. Instaliacijoje atskleidžiamas platus jausmų spektras – nuo džiaugsmo iki melancholijos, nuo ramybės iki smalsumo. Išgryninti šiuos jausmus buvo sudėtinga, nes kiekvienas žmogus juos patiria skirtingai“, – teigia G. Labanauskaitė.

Užupio Meno Inkubatoriuje atidarytas liečiamas Advento kalendorius ir įtraukaus meno paroda

Gruodžio 4 d. autorė taip pat organizavo atviras kūrybines dirbtuves, kurių metu sukurti žaisliukai papuoš išskirtinę Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Kalėdų eglutę, kurią pajusti ir lytėjimu „pamatyti“ galės neregių ir silpnaregių bei visų kitų lankytojų bendruomenė.

„Jausmų Kalėdų“ ekspozicija yra atvira lankymui kasdien adresu Užupio g. 2A, Vilnius. Čia esančioje UMI galerijoje iki sausio 4 d. taip pat eksponuojama projekto autorės paroda „Pasimatuok jausmą”. Renginių lankymas nemokamas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją