Nevienadienė iniciatyva
Ovidija Ferencienė, „Yara“ komunikacijos vadovė, pasakojo, kad įtraukties diena yra verslo bendruomenėje kartu su Įvairovės chartija Lietuvoje gimusi tradicija.
„Kiekvienais metais tam tikras verslas apsiima šią iniciatyvą organizuoti įtraukties dieną, kuri kasmet paliečia skirtingą temą, nes įtrauktis yra labai plati tema, ji apima labai daug įvairiausių skirtingų bendruomenių. Šiais metais mums teko ši garbė organizuoti įtraukties dieną“, – pasakojo O. Ferencienė.
„Ilgai svarstėme, kokia tema norime kalbėti, nes įtraukties tema nėra svetima mūsų organizacijai – tikrai darome labai daug įvairiausių iniciatyvų, mokymų apie įtrauktį, stengiamės visais įmanomais būdais atstovauti visoms visuomenės grupėms ir nusprendėme, kad kalbėsime apie žmones su negalia. Tai taipogi nėra vienadienė iniciatyva – dirbame daug metų šia tema. Didelio proveržio nesame pasiekę, bent jau kokio norėtume, ir labai natūraliai kreipiamės į „Delfi“, nes esame partneriai projekte „(Ne)Matomi“ – matėme tą tokią vertybinę sinergiją organizuoti šią konferenciją drauge“, – kalbėjo ji.
Vis dar riboja baimės
O. Ferencienė pastebėjo, kad įtraukties tema yra labai kompleksiška.
„Pradėkime nuo švietimo, kad žmonės su negalia nėra, bent nebūdavo anksčiau, įtraukiami į ugdymą, jie nėra matomi mūsų visuomenėje , jie yra tarsi kažkur paraštėse. Šie žmonės net ne visą laiką įgauna išsilavinimą tokį patį kaip ir kiti, tad natūralu, kad kai jau atsiranda tas etapas, kai žmogus keliauja į darbo rinką, tai tiek ir tas žmogus, kuris samdo darbuotoją, tiek ir žmogus su negalia, jie iš esmės vienas kito dar nėra sutikę. Ta problematika yra ganėtinai didelė, nes ir mes kartais nežinome, kaip elgtis, kaip paklausti“, – kalbėjo ji.
„Su kuo mes esame tikrai susidūrę ir ne vieną kartą, kad žmonės su negalia taipogi būna labai ilgalaikėje bedarbystėje, kuri turi tam tikrą įtaką ir žmogaus savivertei, tam, kaip jis pasitiki savimi, kaip ateina į darbo pokalbį – galų gale žmogus praranda kompetenciją arba kartais net neturi galimybės ją įgyti“, – apgailestavo O. Ferencienė.
Ji pati konferencijoje „(Ne)Matomi: įtraukties diena“ dalyvaus diskusijoje apie bendravimo etiketą: „Manau, kad šita diskusija bus vertinga visai visuomenei, nes klausimų, kaip bendrauti su žmogumi su negalia, kyla kiekvieną dieną – tikrai toje diskusijoje mes labai plačiai aprėpiame ir tikrai ji turėtų būti naudinga ir suteikti pasitikėjimo kiekvienam žmogui neignoruoti, prieiti, pakalbinti ir iš tiesų tapti įtraukiu“.
Konferencija, kad rastume vieni kitus
Tomas Stasiukevičius, „Delfi“ konferencijų turinio vadovas, pasakojo, kad į konferenciją siekė pakviesti kuo įvairesnių sričių ekspertus ir sudėlioti skirtingas temas paliečiančią programą.
„Konferencija „(Ne)Matomi: įtraukties diena“ skirta ne tik žmonėms, kurie patys turi negalią, ar jų artimiesiems, bet ir darbdaviams, norintiems pritraukti talentus iš žmonių, turinčių negalią, bet nežinantiems, kaip sudaryti jiems tinkamas darbo sąlygas, viešojo sektoriaus atstovams, kad jie suprastų, kokių sprendimų įtraukčiai didinti labiausiai trūksta, apskritai visiems, kurie supranta, kad žmonės, turintys negalią – mūsų visuomenės dalis, net jei apie tai vis dar mažai kalbama. Mūsų visų tikslas tai pakeisti“, – komentuoja T. Stasiukevičius.
Tarp konferencijos pranešėjų ir diskusijų dalyvių – Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto Prezidentas, Paralimpinis čempionas, Katažina Zvonkuvienė, dainininkė, autizmo spektro sutrikimą turinčio sūnaus mama, Monika Ošmianskienė, Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė, Simona Kunigonytė, Dirbančių neįgaliųjų asociacijos prezidentė, Indrė Širvinskaitė, Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė, Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos Pirmininkės pavaduotoja, Paulius Kalvelis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos prezidentas, Gintas Butėnas, „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius ir daug kitų.
Konferencijos pradžia – jau rytoj 10 val per „Delfi“, kviečiame žiūrėti čia.