2023-iaisiais Šilutės savivaldybė šiam reikalui iš Valstybės biudžeto gavo 54,1 tūkstantį eurų ir dar 43,7 tūkst. pridėjo savo lėšų. Šie skaičiai šiek tiek mažesni už 2022-ųjų sumas, kai iš Valstybės biudžeto buvo gauta 57, o Savivaldybė pridėjo dar 45 tūkst. eurų. Už šiuos pinigus gyvenimas palengvintas 12 žmonių pernai, ir tiek pat užpernai.
Kasmet po keliolika pritaikymų
Situaciją apžvelgiantis Savivaldybės Socialinės pramos skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Kuzas vieną po kito vardija žmones, kurių namuose per metus pavyko įgyvendinti gyvenimą gerokai palengvinančius pritaikymus.
Daugiausiai būstų pritaikoma Šilutės seniūnijoje (pernai 6, užpernai 7), nes ir pati seniūnija yra didžiausia. Pernai gyvenimas dar palengvėjo dviem neįgaliesiems, gyvenantiems Švėkšnos seniūnijoje, po 1 būstą pritaikyta Gardamo, Juknaičių, Kintų ir Saugų seniūnijų gyventojams.
Štai Saugų seniūnijos gyventojai įrengtas liftas-keltuvas, padedantis patekti į namus su neįgaliojo vežimėliu. Trims šilutiškiams, gyvenantiems Cintjoniškių, Gluosnių ir Naujakurių gatvėse pritaikytos vonios ir įrengti kopikliai į namus. Kintų seniūnijos gyventojai džiaugiasi įrengta vonia ir valymo įrenginiais, o jauna šilutiškė į namus jau patenka lengviau, nes laiptinėje jos patogumui buvo įrengti turėklai.
Švėkšnos seniūnijos gyventojų namuose pernai pradėjus rengti vandentiekio ir nuotekų sistemas pritrūko lėšų. Tad dalis darbų buvo palikta šiems metams, ir šiemet jau įrengta vonia.
Tokių istorijų, kai pritaikomi sanitariniai mazgai, platinamos vonių durys ar įrengiami kitokie patobulinimai, kasmet yra po keliolika.
Pritaikoma ir turintiems psichikos negalią
Būstas gali būti pritaikomas ne tik neįgaliesiems, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir kurie naudoja bet kurio tipo neįgaliojo vežimėlį ar kitą judėjimo priemonę – ramentus ar vaikštynę. Jis gali būti pritaikomas ir tiems, kam nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) pirmojo lygio poreikis dėl psichikos ar proto negalios. Pagal negalios lygį numatomi pritaikymo darbai bei perkama įranga.
Proto ar psichikos negalią turintiems žmonėms gali būti įengti saugos elementai namuose, pavyzdžiui, balkono grotelės, dūmų detektoriai, sienų paminkštinimas, durų apsauga ar kiemo tvora. Visa tai tam, kad ligonis nesusižeistų pats ir nepakenktų kitiems.
Anksčiau daugiabučių gyventojai nesutikdavo, kad laiptinėje būtų daromi darbai, pavyzdžiui įrengiamas liftas, motyvuojant, kad jis užgriozdins laiptinę. Pastaraisiais metais kaimynų atsiklausti reikia, bet jeigu kitų butų savininkai nepritaria bendrojo naudojimo patalpų pritaikymui neįgaliajam, teigiamą sprendimą gali priimti Savivaldybės administracija. Toks pritaikymas negali sumažinti kitų gyventojų nekilnojamojo turto vertės.
Valstybės biudžeto lėšų dalis negali viršyti 60 proc. visos būsto pritaikymo darbų kainos, o likusią 40 proc. lėšų dalį kompensuoja Savivaldybė. Pasak V. Kuzo, Šilutės r. savivaldybė neretai skiria ir didesnę, nei priklausytų, lėšų dalį, kad tik darbai būtų užbaigti.
„Buvo atvejų, kai Savivaldybė prisidėjo ir 50, ir 60 proc. dalimi iš nepanaudotų socialinės paramos lėšų“, – sako V. Kuzas.
Eilėje – 17 neįgaliųjų
Neįgalieji gali gauti kompensaciją ir būsto keitimui, kai parduodamas neįgaliajam nepritaikytas būstas ir perkamas pritaikytas, o skirtumas gali būti padengiamas visiškai ar iš dalies. Anksčiau keisti būstą galėjo tik tie neįgalieji, kuriems reikėjo keltuvo ar lifto. Dabar keitimo kompensaciją gali gauti ir asmenys, kuriems reikia bet kurio tipo vežimėlio ar kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
Keisti būstą galima nepriklausomai nuo Savivaldybės, t. y., neįgalusis gali gyventi viename mieste, bet tinkamo būsto gali ieškoti kitame. Tuomet kompensaciją išmoka ankstesnės gyvenamosios vietos savivaldybė. Kompensacija išmokama, kai žmogus yra įtrauktas į einamųjų metų sąrašą būstui pritaikyti. Tačiau Šilutės savivaldybėje tokių keitimų dar nebuvo.
Dėl būsto pritaikymo neįgaliajam su prašymu reikia kreiptis į Savivaldybės administraciją, kurioje sudaryta komisija išnagrinės prašymą ir nustatys pritaikymo poreikį.
Šiemet Savivaldybėje jau užregistruoti dar 17-os žmonių prašymai pagerinti gyvenimo sąlygas, kai kurie jų laukia jau nuo 2023-ųjų vasario. Pasak V. Kuzo, neabejotina, kad dalis prašymų bus įgyvendinti jau tik 2025 metais.