Šią savaitę ši įmonė pranešė startuojanti su pirmąja praktikos programa žmonėms su negalia. Koks šios programos tikslas? Kokių rezultatų įmonės atstovai tikisi bei kodėl mano, kad žmonės su negalia neretai yra atitrūkę nuo darbo rinkos? Apie tai ir kalbamės su organizacijos atstovėmis ir programos kūrėjomis.

Nori padėti žengti atgal į darbo rinką

Dideliems ir prasmingiems darbams neretai reikia laiko. Tuo įsitikinusi įmonės „Yara“ planavimo skyriaus direktorė Monika Sadauskienė. Ji pasakoja, kad žmonių su negalia įdarbinimo klausimais jie aktyviai ir sistemingai dirba jau ne vienerius metus.

„Vis tik didelio proveržio šioje srityje neįvyko. Neretai žmonės su negalia yra ilgalaikėje bedarbystėje ir jų atotrūkis nuo darbo rinkos yra didžiulis. Žmonės kartais net neturi galimybių įgyti profesinės patirties arba praranda įgūdžius, ima nepasitikėti savo jėgomis“, – pasakoja pašnekovė.

Ji teigia, kad siekdami efektyvesnių rezultatų jie pradėjo bendradarbiauti su vis daugiau organizacijų, kurios dirba su žmonių su negalia užimtumu.

„Mūsų sutikti žmonės su negalia pasakodavo, kad jų niekas net nekviečia į darbo pokalbius. Todėl pradėjome organizuoti minkštųjų įgūdžių mokymų sesijas. Mūsų personalo specialistai patardavo, kaip geriau parengti savo gyvenimo aprašymą, du kartus per metus pradėjome vykdyti darbo pokalbių simuliacijas“, – patirtimi dalinasi įmonės atstovė.

„Yara“ planavimo skyriaus direktorė Monika Sadauskienė

Anot M. Sadauskienės, jie nuolat ieškojo būdų, kaip žmonėms su negalia suteikti įgūdžių sėkmingai darbo paieškai. Organizacija kasmet dalyvaudavo ir jau tradicija tapusioje šešėliavimo programoje „DUOday“. Vis tik buvo pastebėta, kad vienos dienos programos nepakanka įgyti būtinų kompetencijų.

„Todėl šį pavasarį „gimė“ idėja organizuoti praktikos programą, kuri būtų pritaikyta būtent žmonėms su negalia. Jos tikslas – padėti jiems įžengti į darbo rinką ar į ją grįžti. Norime ir patys įsivertinti savo jėgas bei pasiruošimą sėkmingam ir ilgalaikiam žmonių su negalia įdarbinimui“, – nurodo pašnekovė.

M. Sadauskienė pabrėžia, kad ši programa yra sukurta taip, kad vertingų patirčių įgytų abi pusės – tiek praktikantai, tiek ir jų organizacija.

Nori padėti žmonėms su negalia jų karjeros kelyje

Įmonės planavimo skyriaus direktorė sako, kad kuriant naująją praktikos programą jų tikslas nebuvo būtinai įdarbinti praktikantus.

„Mūsų tikslas yra suteikti galimybę įgyti būtinųjų darbinių įgūdžių, kurie padėtų žmogui tolimesnėje karjeros kelionėje. Žinoma, norime, kad ir mūsų įmonės specialistai įgytų kompetencijų, reikalingų įdarbinant žmones su negalia. Juk tik per supratimą, patyrimą ir pažinimą iš arti galime išties tapti įtraukia organizacija, kuri turės žinių ir galimybių ne tik įdarbinti, bet ir išlaikyti žmones su negalia įmonėje“, – aiškina M. Sadauskienė.

Ji pabrėžia, kad įdarbinimas – tik vienas iš žingsnių. Svariausia padaryti taip, kad žmogus galėtų atsiskleisti ir jaustųsi gerai organizacijoje. O tai – nelengvos užduotys, joms nepakanka vien ryžto. Pašnekovė teigia, kad siekiant tokių rezultatų reikia ir žinių bei kultūrinio pokyčio.

Prie programos kūrimo prisidėjo gausus būrys profesionalų

Įmonės komunikacijos vadovė Ovidija Ferencienė pasakoja, kad ši programa „gimė“ šių metų pavasarį.

„Galvojome apie žmonių su negalia atotrūkį nuo darbo rinkos. Kaip pritraukti juos atgal į darbo rinką? Juk jie nuo jos atitolę, praradę ar net neįgavę būtinų profesinių kompetencijų. Svarstėme ir apie tai, kaip galėtume padaryti, kad taptumėme patrauklus darbdavys žmonėms su negalia. Norėjome, kad tokie žmonės mus atrastų“, – teigia pašnekovė.

Anot jos, iki šiolei jie kandidatų su negalia, kurių kompetencijos atitiktų jų siūlomas darbo pozicijas, sulaukdavo ypač retai.

„Prie praktikos programos įgyvendinimo prisidėjo personalo bei planavimo skyrių specialistai, o taip pat ir bendrovėje esantis savanorių įvairovės klubas, kuris yra atsakingas už įtraukties ir lygybės iniciatyvas. Kadangi tai yra pirmoji organizuojama praktikos programa, skirta būtent kandidatams su negalia, labai daug konsultavomės su įdarbinimo tarpininkų organizacija „SOPA“. Juk svarbiausia buvo programą pritaikyti žmonių su negalia poreikiams“, – aiškina specialistė.

Įmonės komunikacijos vadovė Ovidija Ferencienė

Įmonėms komunikacijos vadovė pasakoja, kad jie nuolat tarėsi ir ieškojo kandidatų, kurie norėtų išbandyti savo jėgas jų organizacijoje. Pati praktikos programa yra pritaikyta konkretiems kandidatams, atsižvelgiant į jų kompetencijas bei galimybes.

„Taip ir atsirado šešių savaičių trukmės praktikos programa, kurios metu kasdien po keturias valandas praktikantai praleis mūsų įmonėje. Toks krūvis buvo tinkamiausias konkretiems asmenims. Tikimės, kad programa bus naudinga būtent tiems, kuriems to labiausiai reikia“, – sako O. Ferencienė.

Programos tikslas – įgalinti ir motyvuoti

Įmonės atstovė sako, kad į šį projektą jie žiūri kaip į labai vertingą edukacinę programą. Jos tikslas – įgalinti ir motyvuoti bei priartinti žmones su negalia prie darbo aplinkos.

„Mūsų programoje šiais metais dalyvauja klientų aptarnavimo specialistas bei transporto vadybininkas. Jie savo kelionę pradėjo lapkričio 11 dieną. Mūsų atveju infrastruktūrinio aplinkos pritaikymo neprireikė, tik darbo laiko valandų bei krūvio peržiūrėjimo. Tikimės, kad praktikantai pilnai įsilies į mūsų komandas bei galėsime itin daug dėmesio skirti jų edukacijai. Mums svarbiausia ne tik verslo rezultatai“, – sako pašnekovė.

Anot jos, pirmąją savaitę praktikantai keliaus į turą po įmonės biurą, turės informacinių technologijų mokymus, bei, kaip ir bet kuris naujokas organizacijoje, dalyvaus vidinėje mokymų akademijoje, kurioje galės geriau susipažinti su pačia organizacija.

„Tuomet jie pateks į komandas, kuriose bus supažindinami su tam tikromis užduotimis. Taip jie įgaus realios darbinės patirties bei taps mūsų bendruomenės dalimi. Svarbu ir tai, kad praktikos metu „SOPA“ reguliariai organizuos susitikimus su praktikantais. Taip bus siekiama gauti nuolatinį grįžtamąjį ryšį“, – džiaugiasi komunikacijos vadovė.

O. Ferencienė pabrėžia, kad jie siekė sukurti programą, kuri atitiktų kandidatų poreikius. Todėl įmonė labai daug dėmesio skyrė jų lūkesčių identifikavimui.

Negalia

Tiki programos tęstinumu

Šios programos tikslas – padėti žmonėms su negalia įgyti pasitikėjimo savimi. Įmonės atstovė nurodo, kad jie siekia, jog praktikantai pamatytų galimybę įsilieti arba grįžti į darbo rinką bei to norėtų.

„Žinoma, norime, kad mūsų organizacijai žmonių su negalia įdarbinimas taptų įprasta rutina. Tikiu šios programos tęstinumu bei prasme, kuri yra vertybinė. Manysime, kad mums pasisekė, jei programos dalyviai po praktikos greitu metu įsidarbins. Ir visai nesvarbu, kokioje organizacijoje“, – nurodo specialistė.

O. Ferencienė priduria, kad praktikos programą jie kūrė žengdami kiek netradiciniu keliu. Jiems svarbiausi buvo praktikai keliami vertybiniai tikslai, o ne pareigybiniai rezultatai.

Šia programa labai džiaugiasi ir „SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė. Anot jos, Lietuvoje dirba tik kas trečias darbingo amžiaus žmogus su negalia, ir šią situaciją keisti gali tik esminiai pokyčiai darbo rinkoje.

 „Džiaugiamės ilgalaike partneryste su „Yara“ ir bendrai vykdomomis veiklomis. Juk neužtenka vien mažinti stereotipus ar baimes priimant žmones su negalia į kolektyvus. Būtina imtis proaktyvių veiksmų, kurie apimtų darbo vietų kūrimą, darbo sąlygų pritaikymą ir reikalingų įgūdžių apmokymą. Be negalios keliamų iššūkių, žmonės su negalia dažnai susiduria su ilgalaikiu nedarbu, kuris atitolina nuo darbo pasaulio. Todėl tokios iniciatyvos kaip „Yara“ apmokama praktika yra vertinga galimybė atkurti įgūdžius, parodyti gebėjimus ir sustiprinti pasitikėjimą savimi,“ – teigia VšĮ „SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją