Fizinio aktyvumo bei mitybos įpročių keitimo iššūkį priėmė ir operos solistas Rafailas Karpis, ir aktorius Giedrius Savickas. „Man viskas patinka – pažinsiu naujus žmones, turėsiu asmeninį trenerį ir dietologą“, – pranešime spaudai džiaugiasi Giedrius. Tris mėnesius truksianti patirtis palies ne tik žinomus žmones, bet ir jų porininkus, turinčius regos negalią.
Iššūkio dalyviai – nuo aktorių iki IT specialistų
„Mano gyvenimo būdas buvo labai neaktyvus. Labai daug kelionių patogiai, su pavežėjais, mityba visiškai išbalansuota. Ne kartą buvau susimąstęs, kad reikia pradėti gyventi sveikiau, o kvietimas dalyvauti iššūkyje buvo kaip atsakymas į mano mintis“, – sako IT specialistas Andžėjus Ravanas. Andžėjaus porininkas – Giedrius Savickas. Larisa Kalpokaitė iššūkį pasitinka poroje su Erika Zvilne, o operos solistas Rafailas Karpis – su golbolininku Mantu Brazauskiu.
Iššūkio tikslas – ne tik dalyvius, bet ir visuomenę motyvuoti gyventi sveikiau, o žmonėms su regos negalia duoti ženklą, kad jau yra priemonių, leidžiančių savarankiškai sportuoti ir dėlioti balansą lėkštėje.
Kiekvienam iššūkio dalyviui jau parengtos asmeninės fizinio aktyvumo programos ir sudėlioti mitybos planai. Dalyvius nuolat konsultuoja dietologas Dainius Vyšniauskas ir trenerė Jurgita Valkiūnienė, o dalyvių ir specialistų susitikimus fiksuoja kameros. Dalyvių įspūdžiais ir pasiekimais dalinsimės ir viešojoje erdvėje!
Vaizdinė informacija neprieinama nematančiam žmogui
Knygynuose ir internete gausu informacijos sveikos gyvensenos temomis. Tačiau ji labai dažnai perteikiama vaizdu (paveikslėliais, grafikais, pratimų schemomis ar nuotraukomis, filmuotais siužetais), kurie neprieinami prastai matančiam žmogui.
„Prieinamų leidinių stoka užkerta kelią savarankiškai domėtis sveikatingumo temomis, o leidėjai dar tik pradeda atrasti prieinamus skaitmeninius leidinių formatus, kurie be apribojimų tiktų visiems, – sako projekto vadovas, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos leidybinės veiklos vyriausiasis kuratorius Audrius Meška. – Tad ėmėmės iniciatyvos ir parengėme prieinamas knygas apie sportą ir sveiką mitybą. Nuo Rimanto Stuko „Mokslininko užrašų“ iki Anitos Bean „Mitybos sportuojantiems“, nuo Jūratės Pečeliūnienės „Aš ir mano diabetas“ iki Mehmet Oz „Gydančio maisto“ – tikiu, kad savo leidinį ras kiekvienas, negalintis skaityti įprastai.“
Visos knygos parengtos EPUB formatu. Ekrane atvaizduojamas tekstas yra sinchronizuotas su diktoriaus įskaitytu tekstu, o iliustracijas lydi garsinis vaizdavimas. Visas specialiaisiais formatais parengtas knygas galima rasti virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt).
„Leidinių pritaikymas reikalauja specifinių žinių. Tokio pobūdžio knygose didžioji dalis turinio pateikiama vaizdu, todėl reikia tuos vaizdus pakeisti tekstine informacija, aprašant taip tiksliai, kad skaitant nebekiltų jokių papildomų klausimų“, – pranešime spaudai sako projekto vadovas.
Dovana bendruomenei – susitikimai su ekspertais
Pradėti gyventi sveikai ir dar tai daryti teisingai – išties nelengva užduotis. Kur kas paprasčiau, kai pagrindą po kojomis padeda sporto ir mitybos ekspertai.
„Mums atrodo natūralu į pagalbą pasitelkti asmeninius trenerius ar konsultantus, bet žmonėms su regos negalia sporto klubai nepritaikyti. Taip pat kokia tikimybė, kad treneris turi patirties ir gebės tinkamai pagelbėti regos negalią turinčiam žmogui? Juk pratimas išmokstamas ne tipiškai „žiūrėk, kaip darau“. Judesiai, kūno pozos turi būti labai tiksliai įžodinti“, – pranešime spaudai sako A. Meška.
Šiemet Lietuvos audiosensorinė biblioteka tęsia sveikatingumo renginių ciklą ir nuo balandžio mėnesio kviečia dalyvauti 8 užsiėmimuose apie sporto mitybą, diabetą ir cholesterolį. Žiniomis dalinsis įspūdinga ekspertų komanda: treneris ir mitybos specialistas Dainius Vyšniauskas, pilateso trenerė Jurgita Valkiūnienė, gydytoja Jūratė Pečeliūnienė, dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė ir gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova. Renginiai vyks visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tikslios informacijos ieškokite bibliotekos Facebook paskyroje.
Lietuvos audiosensorinė biblioteka kasmet organizuoja susitikimus su skaitytojais. Viename iš jų skaitytojo išsakytas sporto literatūros poreikis virto projektu. 2022 m. specialiaisiais formatais parengtos 7 knygos apie meditaciją, jogą, 5 Tibeto pratimus, pilatesą, kuksando ir sveiką stuburą.
Projektas „Nematau, bet judu! Neregiams pritaikyta sporto informacija visus motyvuoja gyventi sveikiau“ (SRF-KT-2022-1-0109) tęsia 2022 m. iniciatyvas. Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.