Žinoma astrologė Palmira Kelertienė prieštaraudama tvirtina, kad astrologinės prognozės – ne pranašystės, o dangaus kūno judesių stropus ir nuoseklus skaičiavimas.

Astrologija – rudimentas iš priešistorės

“Kiekvienas teiginys turi krislelį tiesos, kiekvienas teiginys turi tam tikrą tikimybę pasitvirtinti. Tačiau jeigu to teiginio išsipildymo tikimybė atitinka tiktai atsitiktinį spėliojimą, ką ir turime astrologijoje, tai jo mokslinė vertė yra nulinė”, - tokiu santūriu komentaru kalbą apie mėgstamas astrologines prognozes ir jų mokslinį svorį pradėjo profesorius, Vilniaus pedagoginio universiteto Teorinės fizikos ir kompiuterijos katedros vedėjas Kazimieras Pyragas.

Pasak K.Pyrago, astrologinėmis prognozėmis dienai, metams ar charakterio bruožų apibūdinimais pagal zodiako ženklą tikintys žmonės tėra apgaudinėjami. Vilčių, kad astrologiniais aiškinimais galima bent iš dalies pasikliauti, nesuteikė ir Vilniaus universiteto Astronomijos observatorijos vedėjas docentas Jokūbas Sūdžius. Pasak jo, horoskopai atsirado būtent tada, kai didieji astronomijos mokslai dar nebuvo žinomi, o pirmasis mokslinis visatos pažinimas buvo painiojamas su mitologizuotu jos supratimu.

“Astrologija yra išlikusi nuo Babilono laikų ir jos ištakos siekia nuo 2-3 tūkstančius metų prieš Kristų. Kažkada žinios, vadintos alchemija, taip pat pretendavo į mokslinį pripažinimą, tačiau atsiradus papildomai informacijai, alchemija mirė ir ją pakeitė chemija ir biochemija. O astrologija, pasipildžius astronomijai, taip ir liko”, - pasakojo J.Sūdžius.

Patikimesnei astrologijai recepto nėra

J.Sūdžiaus žodžiais, šiandieninės astrologinės prognozės negali būti laikomos svariomis vien dėlto, kad jų sudarymas ir mokslinis pagrindimas remiasi priešistoriniais principais ir subjektyviu dangaus kūnų aiškinimu.

“Sukurti astrologų žvaigždynai, kuriais remiami visi astrologiniai aiškinimai, buvo sudaryti beveik prieš 700 metų prieš Kristų. Per tiek laiko dangaus kūnų išsidėstymas keitėsi, todėl astrologų sukurti ir zodiakų vardais vadinami žvaigždynai yra gryna projekcija”, - kalbėjo Astronomijos observatorijos vadovas.

“Be to, pavyzdžiui, viena to konkrečiu zodiako ženklu vadinamo žvaigždyno žvaigždė nuo kitos yra nutolusi už tūkstančių šviesmečių, dar kita – už dešimties, trečia – už kelių. O mes sujungiame viską į vieną žvaigždyno projektą ir sakome, kad čia yra vienas zodiako ženklas. Tiesa, tikimybė, kad kitam žmogui, sakykim, liūto žvaigždynas gali atrodyti visai kitokia figūra, didelė”, - dar pastebėjo J.Sūdžius.

Kaip teigia profesorius K.Pyragas, nėra galimybės ir neverta tikėtis, kad galbūt kaip nors patobulinus astrologų darbo principus ar radus taikomiems metodams šiuolaikiškesnes alternatyvas, astrologinės prognozės taptų patikimesnės.

“Galbūt jeigu “patobulinsime” astrologiją taip, kad ji neprieštarautų šiuolaikiniams fizikos ir astronomijos mokslams, ji taptų tikru, rimtu gamtos srities mokslu arba pačios astrologijos. Tačiau mokslo nuostata yra ta, kad mes niekada negalėsime vienareikšmiškai nusakyti ateities”, - aiškino K.Pyragas.

Vilniaus universiteto Astronomijos observatorijos vedėjas J.Sūdžius antrino, kad visatoje esantys bet kokie dangaus kūnai niekada neparodys to, ką į rašytines eilutes sudeda ateitį prognozuojantys astrologai.

“Žinoma, mes negalime vienareikšmiškai teigti, kad dangaus kūnai niekaip nelemia žmogaus gyvenimo. Šviečianti saulė yra pagrindinis šviesulys, kuriai mes turime būti dėkingi, kad apskritai gyvename ant žemės. Pasikeitus saulės aktyvumui, keičiasi orai, netgi žmogaus savijauta, sveikata, mėnulio padėties kaita keičia jo traukos jėgą. Tai irgi turi įtakos žemei, tačiau mes negalime spekuliuoti tokiais dėsningumais”, - pažymėjo J.Sūdžius.

Apgaudinėja, manipuliuoja ir klaidina

“Paprastas susidomėjimas horoskopais man rūpesčių nekelia. Galbūt kai kuriems tai yra malonus ir žavus laisvalaikio užpildymas. Tačiau man kelia rūpestį tai, kad horoskopų „pranašystes“ bandoma pateikti kaip mokslu ir gyvenimu pagrįstą tiesą. Negalima apgaudinėti žmonių ir tuo verstis. Tai yra amoralu”, - įsitikinęs K.Pyragas.

J.Sūdžius išskiria didesnę astrologinių prognozių žalą, nei tik pelningą finansinį pelnymąsi apgaudinėjant.

“Astrologija labai gera dirva žmonėms, norintiems pabėgti nuo sunkumų, gyvenimo realybės. Tai yra tas pats, kaip tikėjimas būrėjos pranašystėmis: išklausai tariamos ateities, tiki ja, o vėliau savo veiksmų atsakomybę patiki prognozėms, esą taip ir turėjo būti, nes taip išpranašavo būrėja ar buvo rašyta horoskope. Toli taip galima nueiti”, - kalbėjo J.Sūdžius.

Astronomijos observatorijos vadovas sako, kad astrologinės prognozės be visa ko klaidina ir astronomijos mokslo neišmanančiuosius. “Kokį visatos vaizdą gali susidaryti mokinys, neskaitęs ar prastai mokęsis dangaus kūnų mokslo?”, - retoriškai klausė J.Sūdžius.

“Aš žinomiems astrologams siūlau prognozuoti ir publikuoti savaitinius bankų akcijų vertės horoskopus, bet su viena sąlyga: už prognozių nepasitvirtinimą astrologai turėtų atsakyti finansiškai. Tuomet, manau, nei televizija, nei kitos masinės informavimo priemonės neliks susidomėjusios astrologų pranašavimais”, - kritikos nepagailėjo profesorius K.Pyragas.

Kritikai per mažai išmano

Žinoma ir populiari astrologė Palmira Kelertienė sako nenustebusi išgirdusi akademikų kritiką astrologų atžvilgiu.

Pasak jos, pagrindinės priežastys, kodėl mokslo žmonės astrologus kaltina išsigalvojimu ir apgaudinėjimu yra tokios, kad, viena, astronomijos ir fizikos žinovai nėra tinkamai susipažinę su astrologija, antra, debatus ir ginčus maitina, tai, kad iki šiol joks mokslas negali paaiškinti, kodėl dangaus kūnai lemia žmonijos gyvenimą.

“Kiekviena mokslo sritis turi savo nežinomųjų. Taip ir astrologija. Dėl to, kad kažko fizikai, astronomai negali paaiškinti, astrologinės prognozės negali būti laikomos apgaulingomis pranašystėmis. Pavyzdžiui, mokslininkai iki šiol ginčijasi, kodėl žmogus reaguoja į kvapą”, - tvirtina P.Kelertienė.

“Kas yra astronomas? Jis išmano tik planetų judėjimą ir nieko daugiau. Tai yra lygiai tas pats, kaip duonos kepėjo paklausti, kuris operos solistas rolei tinka geriausiai. Mes visada ieškome profesionalaus žmogaus. Juk tas, kuris neturi klausos, ar gali ką nors sudainuoti? Vaikas, kuris suskaičiuoja iki dešimties, ar gali išspręsti aukštosios matematikos lygtį?”, - klausimais atsikirtinėjo P.Kelertienė.

P.Kelertienė įsitikinusi priešingai – naivu manyti, kad dangaus kūnai negali lemti žmonių likimų. “Juk mes ne iš vakuumo atsiradome. Mes atsiradome turint įtakos ir kosmosui. Todėl yra natūralu, kad kažkokie kosminiai judėjimai, pokyčiai turi mums į įtakos”, - pabrėžė astrologė.

Astrologijai reikia tvirtos sėdynės

P.Kelertienė kaltinimus manipuliavimu vadina primityviais. Jos nuomone, apkaltinti manipuliavimu galima bet kurį politiką, bet kurios srities atstovą ir kone visą pasaulį. Žinoma astrologė taip pat nesutinka, kad šiandien astrologų vis dar taikomi darbo metodai yra atgyvenę.

“Teiginys, kad visata kito, dėl to prieš kelis tūkstančius metų pažinti astrologijos būdai – pasenę, yra nesąmonė. Ar prieš tūkstantį metų žmogaus širdis atliko šlapimo pūslės vaidmenį ir tik dabar ji varinėja kraują? Kas tokio pasikeitė per tūkstantį metų visatoje? Žemės precesijos ašis bet kuriuo atveju yra įskaitoma”, - kalbėjo P.Kelertienė.

Paprašyta papasakoti, kaip astrologai sudarinėja dvylikai zodiakų skirtus horoskopus, P.Kelertienė teigė net negalinti išvardinti visų skaičių sekos, kurie reikalingi sudaryti norimas astrologines prognozes.

“Bet kuriam įvykiui prognozuoti reikalingas laikas. Turi būti žinoma, pavyzdžiui, įvykio data, ar gimimo diena, valstybės sukūrimo data. Toliau skaičiuojamas dangaus kūnų geografinis išsidėstymas. Čia sekama kokioje padėtyje yra planeta, koks yra atstumas tarp jų, kuriame ekliptikos taške yra planeta. Ekliptika turi dvylika zodiakų ženklų, kiekvienas jų turi po 30 laipsnių, todėl iš viso ekliptikoje yra 360 laipsnių. Reikia tiksliai nustatyti, kuriame laipsnyje ir kaip pasisukusi planeta ir t.t.. Yra masė skaičių, kuriuos būtina sudėti ir didelis kiekis metodikų, kaip tą galima padaryti”, - pasakojo P.Kelertienė.

“Astrologijai, kaip ir medicinai, reikia tvirtos sėdynės, nes yra daugybė informacijos, kurią privalu išmokti. Nieko bendro su aiškiaregyste mes neturime. Mes turime aiškią matematinę skaičiavimo sistemą, kurioje nežinomas vienintelis dalykas – kokiu būdu planetų padėtis lemia įvykių eigą”, - tęsė populiari astrologė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją